سوخت زیستی

ساخت آتش زای زیستی با زیست توده

محققین مجارستانی با استفاده از والرولاکتون-گاما، اتیل لوولینات و اتانول ماده آتش‌زایی تولید کردند که دارای بوی مطبوع سوختن اتانول است. این آتش زا از نظر اشتعال‌زایی روی زغال‌های قالبی، میزان رهاسازی هیدروکربن غیرقابل اشتعال و نیز پایداری در تأمین مشابه و حتی بهتر از محصولات تجاری عمل می‌کند. وجود اتانول باعث سوختن کامل محصول شده و تولید کربن مونواکسید تقریباً متوقف می‌شود. علاوه بر این، بوی نامطبوعی که در اثر سوختن مواد اشتعال‌زای تجاری بوجود می‌آید، در این آتش‌زای زیستی با بوی مطبوع سوختن اتانول جایگزین شده است.


تلاش‌های زیادی برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی با سوخت‌های زیستی انجام شده است. یکی از عوامل مهم که در تولید این سوخت‌ها باید در نظر گرفته شود، حجم تولید است. در مقایسه با دیگر مواد سوختی، مواد آتش‌زای زغال حجم مصرفی بسیار کمی دارد. بنابراین می‌توان این مواد را به‌صورت اقتصادی از زیست‌توده‌ها تولید کرد.

در گذشته، مواد اشتعال‌زا از روغن‌های گیاهی و حیوانی تولید می‌شد. اما نمونه‌های تجاری به تازگی از هیدروکربن‌های نفتی تولید می‌شوند که حاوی مواد فرار آلی هستند. این مواد سبب تولید ازن و دود شده و می‌تواند به سلامتی افراد و محیط زیست آسیب برساند.

والرولاکتون-گاما و اتیل لوولینات که به راحتی از ضایعات زیست‌توده سلولزی تولید می‌شوند، گزینه‌های مناسبی برای استفاده به عنوان ماده آتش‌زا هستند. فشار بخار پایینی داشته و حین استفاده از آن‌ها به عنوان مواد اشتعال‌زا، ترکیبات فرار آلی تقریباً در فضا آزاد نمی‌شود. این مواد زیستی، نسبت به مواد اشتعال‌زای هیدروکربنی تجاری، مقدار انرژی بیشتری در اختیار قرار می‌دهند؛ اما در مقابل، اشتعال‌پذیری پایینی دارند.

در پژوهشی که توسط محققین مجارستانی صورت گرفت، اتیل لوولینات، والرولاکتون-گاما و هم‌چنین ترکیب این مواد با ۱۰ درصد اتانول، از نظر اشتعال‌زایی روی زغال‌های قالبی، میزان رهاسازی هیدروکربن غیرقابل اشتعال و نیز پایداری در تأمین مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس نتایج بدست آمده، افزودن مقداری اتانول، خواص اشتعال‌زایی را بهبود داده، فراریت مواد را بیشتر و سوختن به شکل کامل‌تری انجام می‌شود. علاوه بر این، میزان رهاسازی هیدروکربن غیرقابل اشتعال نیز کاهش می‌یابد. استفاده از ترکیب ۹۰ درصد اتیل لوولینات و ۱۰ درصد اتانول، از نظر سوختن کامل، آزادسازی کربن مونو اکسید، سهولت در اشتعال‌زایی و رنگ و اندازه شعله بهترین نتیجه را نشان داد. هم‌چنین، به خاطر حضور اتانول، بوی نسبتاً مطبوعی حین سوختن ایجاد می‌شود. این ویژگی‌های مثبت در کنار حجم مصرفی پایین مواد اشتعال‌زا، پتانسیل خوبی را برای شکل‌گیری یک صنعت پایدار و کوچک به‌وجود می‌آورد.

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن