تصفیه پسابدستاوردهای داخلیزیست پالایی

ارزیابی تخریب نفت سنگین با استفاده از گونه میکروبی قارچ-باکتری

استفاده از گونه‌های مخلوط میکروبی مانند گونه باکتری- قارچ، یک روش مناسب برای تصفیه زیستی ترکیبات سرسخت مانند نفت سنگین است. پژوهشگران دانشگاه تهران طی مطالعه‌ای که نتایج آن در قالب یک مقاله علمی بین‌المللی منتشر گردیده است، با استفاده از مخلوط گونه میکروبی قارچ و باکتری، تجزیه زیستی نفت سنگین را مورد ارزیابی قرار دادند.


نفت خام، یک سوخت فسیلی با فرم مایع چسبناک است که متشکل از هیدروکربن‌های ساده و پیچیده با وزن‌های مختلف مولکولی می‌باشد و برای تولید محصولات پتروشیمی و سوخت‌های مختلف استفاده می‌شود. بر اساس حلالیت آن‌ها در حلال‌های آلی، هیدروکربن‌های نفتی به چهار گروه تقسیم می‌شوند که عبارتند از آلیفاتیک، آروماتیک، رزین‌ها و آسفالتین که دو گروه آخر با توجه به مقاومت در برابر تجزیه شدن، می‌توانند تعادل اکوسیستم را مختل کنند و موجب مشکلات جدی زیست‌محیطی شوند.

روش‌های فیزیکی و شیمیایی متعددی با هدف تصفیه آلودگی‌های نفتی طراحی شده‌اند اما با این حال، روش‌های بیولوژیکی به دلیل مقرون به صرفه بودن و سازگاری با محیطزیست، ترجیح داده می‌شوند. تاکنون تحقیقات گسترده‌ای بر روی استفاده از گونه‌های مختلف باکتری در حذف این آلودگی انجام شده است. اما باید توجه نمود که گونه‌های مختلف قارچ نیز توانایی بالقوه بالایی در حذف آن‌ها دارند. توانایی قارچ‌ها برای ترشح آنزیم‌ها، به ویژه آن‌هایی که در تجزیه لیگنین نقش دارند، تأثیر زیادی بر تخریب هیدروکربن‌های نفتی، به‌ویژه هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAHs) دارد. در مقایسه با آنزیم‌های غیر اختصاصی قارچ‌ها، آنزیم‌های باکتریایی در برابر تخریب ترکیبات هیدروفوبیک و سرسخت اثر کمتری دارند. علاوه بر این، ساختار قارچ‌ها به گونه‌ای است که توانایی قابل‌توجهی برای نفوذ به ماتریس خاک و کاهش آلودگی‌ها دارند.

به دلیل تنوع هیدروکربن‌های نفتی، یک گونه میکروارگانیسم به تنهایی نمی‌تواند همه ترکیبات نفتی را تجزیه کند. استفاده از یک گونه مخلوط از انواع مختلف میکروب‌ها، میزان تخریب مواد مختلف را افزایش می‌دهد. در این مطالعه، آقای قربان‌زاده و همکارانش تنوع گونه‌های قارچی و باکتریایی (هشت کپک، سه مخمر و چهار باکتری) که از خاک‌های آلوده جدا شدند و قابلیت تخریب نفت خام سنگین را دارند بررسی نموده‌اند. آن‌ها سینتیک رشد و بازده تخریب مواد نفتی سنگین را در گونه قارچی، باکتریایی و مخلوط قارچ-باکتری مورد ارزیابی قرار دادند.

مطابق نتایج این تحقیق، کشت متوالی میکروبی قارچ-باکتری، بیشترین درصد حذف ترکیبات نفتی را داشت که این مقدار برابر ۶۵.۹۶ درصد گزارش شده است. بنابر ادعای این محققین، استفاده از یک گونه مخلوط میکروبی می‌تواند یک رویکرد امیدوارکننده در تصفیه زیستی آلودگی‌های سرسخت نفتی باشد.

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن