واکسن ها

ساخت واکسن برای بیماری کشنده سل

توبرکلوزیس به عنوان یک بیماری سنگین، باری بر دوش سلامت عمومی دنیا است و دانشمندان به دنبال روش‌ها‌ی پیشگیرانه و نوآورانه برای درمان این بیماری هستند. محققان دانشگاه سیدنی واکسن جدیدی برای بیماری سل، ساخته و مورد آزمایش قرار داده‌اند.


بیماری سل توسط یک باکتری ایجاد می‌شود که از طریق تنفس وارد بدن شده و ریه‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد. این بیماری مسری بوده و نزدیک به ۱.۶ میلیون نفر در سال به علت ابتلاء به آن می‌میرند.

واکسن‌های نوترکیب بر پایه‌ی پپتید و پروتئین، گزینه‌های امن و کارآمدی برای پیشگیری و افزایش ایمنی ریوی هستند. دانشمندان در طی پنج سال تلاش مداوم، موفق به ساخت واکسن سنتتیک توبرکلوزیس شدند که در حال حاضر کارآمدی آن روی یک مدل موش نشان داده شده است.

برای طراحی این واکسن، دو اپی‌توپ ایمونوژنیک ESAT6۱-۲۰ و TB10.4۳–۱۱ که به طور طبیعی در باکتری توبرکلوزیس تولید می‌شوند را ساخته و به صورت کووالان به یک محرک متصل می‌کنند. این ترکیب توانایی القای پاسخ ایمنی در ریه‌ها را دارد و باعث فعال شدن سلول‌های Th۱۷ و لنفوسیت های T در ریه‌ها می‌گردد.

با تنفس واکسن فوق، سلول‌های T که در مقابل سل از بدن محافظت می‌کنند، فعال می‌شوند و این واکسن می‌تواند در مقابل عفونت باکتریایی توبرکلوزیس به طور موفقیت آمیزی از بدن محافظت کند.

در حال حاضر تنها یک واکسن برای سل وجود دارد که به واکسن BCG معروف است و تنها در کاهش ریسک ابتلا به بیماری در کودکان مؤثر است و در پیشگیری از ابتلا و ایجاد مقاومت بلند مدت در افراد بالغ موفق نمی‌باشد؛ همچنین برای افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف نیز مناسب نیست. به همین علل واکسن‌های کارآمدتری برای پیشگیری از این بیماری، بسیار مورد نیاز هستند.

نکته‌ی قابل توجه در مورد این واکسن ورود آن به ریه‌هاست؛ چرا که اولین بار توبرکلوزیس در ریه‌ها مشاهده شد و یکی از دلالیل موفقیت این واکسن، ورود آن از مسیر تنفسی و موکوسی است.

محققان امیدوارند در آینده شکلی از این واکسن را بسازند که به صورت اسپری تنفسی در بازار موجود باشد و مقاومت طولانی مدت در مقابل توبرکلوزیس را تضمین کند؛ البته قدم بعدی در این تحقیق، ارتقاء واکسن برای استفاده‌ی انسانی است و تا رسیدن به هدف گفته شده مسیر طولانی باقی‌مانده است.

۳/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Scienmag
منبع
Medicinal Chemistry
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن