بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی کشاورزیبیوتکنولوژی محیط زیست

کاهش جذب دی اکسید کربن با گسترش زمین‌های کشاورزی

این مطالعه در مورد اعمال تغییراتی در نحوه استفاده از زمین‌های کشاورزی است که روی غلظت دی اکسید کربن موجود در جو تأثیر می‌گذارد. گیاهان مقداری از دی‌اکسیدکربن آزاد شده در جو را با سوختن سوخت‌های فسیلی جذب می‌کنند. اما افزایش جنگل‌زدایی و سایر تغییرات در استفاده از زمین، ظرفیت جذب دی‌اکسیدکربن در این مناطق را در آینده کاهش می‌دهد. این همان چیزی است که محققان اقلیمی بر آن تأکید دارند.


تغییرات اقلیمی به شدت مربوط به افزایش دی‌اکسیدکربن در جو است. در طی فتوسنتز، گیاهان مقداری از انتشارات دی‌اکسیدکربن صنعتی از جو را جذب می‌کنند و از این طریق آن‌ها به‌طور قابل توجهی به حفاظت از محیط زیست کمک می‌کنند. ۲۰ تا ۲۵ درصد دی‌اکسیدکربن تولید شده توسط انسان که به جو راه پیدا می‌کند، توسط گیاهان جذب می‌شود. این اثر مانع تغییرات آب و هوایی می‌شود؛ بدون آن، گرمایش جهانی تا به امروز پیشرفت کرده بود.

یک گروه تحقیقاتی درحال پژوهش روی تأثیر تغییرات در نحوه استفاده از زمین بر غلظت دی‌اکسیدکربن مورد انتظار در جو زمین هستند. مطالعات آن‌ها نشان می‌دهد که تغییر استفاده از زمین تأثیر قابل توجهی بر جذب دی‌اکسیدکربن از جو در آینده دارد.

اگر جنگل‌ها به نفع زمین‌های زراعی و چراگاه‌ها کاهش یابند، ظرفیت گیاهان و خاک برای جذب دی‌اکسیدکربن کاهش می‌یابد. برای مثال، چوب در جنگل بیش از ذرت می‌تواند دی‌اکسیدکربن ذخیره کند. اگر جنگل‌زدایی ادامه یابد، حتی می‌توان انتظار داشت که بخش‌های زیادی از مناطق گرمسیری به منبع دی‌اکسیدکربن تبدیل شوند که بیش‌تر از آن‌که آن را جذب کنند، انتشار دهند.

محققان نتایج حاصل از پنج مدل اقلیمی رایج را خلاصه کردند و به هفت متغیر برای ۲۵ منطقه جهان نگاهی انداختند تا به درک بهتری برسند که تغییرات مختلف در نحوه استفاده از زمین بر ذخیره دی‌اکسیدکربن در گیاهان و در نتیجه غلظت آن در اتمسفر چه تأثیری دارد. عوامل مختلفی دخیل هستند به عنوان مثال، نسبت سطح برگ به سطح خاک چگونه است، چه میزان از گیاهان مربوطه رشد می‌کنند و چقدر زمان لازم است تا گیاه قبل از مرگ و تولید دی‌اکسیدکربن رشد کند. تمام مدل‌ها با فرضیه‌های مشابهی اجرا شدند تا عدم اطمینان مربوط به مدل را از طریق خلاصه و تجزیه‌وتحلیل دقیق سیستماتیک نتایج محدود کنند. این باعث می‌شود که مطالعه مهم‌تر از تحقیقات قبلی باشد که فقط بر مدل‌های فردی مبتنی بودند. محققان نشان دادند که گسترش زمین‌های کشاورزی در تغییرات اقلیمی و انطباق مدل‌ها بسیار مهم است. اهمیت این مطالعه بر تأکید کاهش و یا توقف جنگل‌زدایی در مناطق گرمسیری و در سطح جهانی است.

☑ لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن