آنتی بیوتیک

کاهش تجویز غیرضروری آنتی‌بیوتیک توسط پزشکان عمومی با مشوق‌های مالی

بنا بر یافته های پژوهشی، ارائه مشوق‌های مالی به اعضای کمیسیون NHS، میزان آنتی‌بیوتیک های تجویز شده در جامعه را کاهش داده و می‌تواند به کنترل عفونت‌های مقاوم به آنتی بیوتیک کمک کند.


یافته‌های اخیر، نشان می‌دهند تعداد بیمارانی که پزشک عمومی برای عفونت متداول تنفسی آن‌ها آنتی‌بیوتیک تجویز کرده است، در پی یک طرح تشویقی ملی برای NHS، به طور معنی داری کاهش یافته است.

این پژوهش که در کالج سلطنتی لندن و Public Health England به انجام رسید، نخستین پژوهش ارزیابی تاثیرات چنین طرحی است و نشان می‌دهد که پاداش‌های مالی به کاهش تجویز آنتی‌بیوتیک برای عفونت‌های متداول دستگاه تنفسی، به ویژه در کودکان تا ۳ درصد کمک می‌کند.

تیم پژوهشی توضیح داد: «این رویکرد می‌تواند به جلوگیری از استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها در جامعه کمک کند.» استفاده از آنتی بیوتیک در مواردی که تنها فواید بالینی محدودی در پی دارند، عامل اصلی افزایش باکتری‌های مقاوم به دارو است. اگر این باکتری‌ها عفونت‌های شدیدی ایجاد کنند، ممکن است آنتی بیوتیک‌ها در زمان نیاز دیگر اثری نداشته باشند.

پزشکان عمومی در حال حاضر در درک این موضوع که یک عفونت خاص توسط باکتری ایجاد شده یا ویروس ناتوان‌اند. سابین بوآنتون، اپیدمیولوژیست و کارشناس ارشد این پژوهش در دانشکده سلامت عمومی Imperial بیان کرده است: «در بیشترکلینیک‌ها، پزشکان عمومی وقت کمی برای ویزیت یک بیمار، تشخیص بیماری او و تجویز درمان در هنگام نیاز، دارند. در عفونت های تنفسی این کار به علت علائم نامشخص و نبود ابزار تشخیصی بالینی برای تمییز بین عفونت‌های تنفسی ویروسی و باکتریایی، پیچیده تر است. عدم قطعیت بالینی در کنار اضطراب بیمار درباره بیماری، می‌تواند روی تصمیم برای تجویز آنتی بیوتیک‌ها اثر بگذارد. با این حال ما می‌دانیم که عفونت‌های دستگاه تنفسی متداولا ویروسی هستند و با احتمال بیشتر بدون درمان آنتی‌بیوتیکی رفع می‌شوند؛ بنابراین آنتی‌بیوتیک‌ها احتمالا برای این بیماران فواید اندکی دارند.»

به عنوان بخشی از یک رویکرد بزرگ‌تر در کاهش رشد مقاومت به آنتی‌بیوتیک، NHS با طرح‌هایی از جمله مشوق‌های مالی برای اعضای کمیسیون، در تلاش برای کاهش تجویز آنتی‌بیوتیک در جامعه است.

در این پروژه، تیم پژوهشی داده‌های خود را با تمرکز بر تجویز آنتی‌بیوتیک برای RTIهای ساده، طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷، از مطب پزشکان عمومی در سراسر لندن دریافت کرد.

آنالیز آن‌ها نشان داد که جدای از پیک‌های فصلی مورد انتظار و مرتبط با فصول زمستان و تابستان، در آپریل سال ۲۰۱۵، یعنی همزمان با معرفی طرح تشویقی برای تجویز آنتی‌بیوتیک، نرخ تجویز این دارو تا ۳ درصد، یا تقریباً ۶۵/۱۴ مورد تجویز در هر ۱۰۰۰ RTI، کاهش یافت. بررسی‌های انجام شده همچنین کاهش در نرخ تجویز آنتی‌بیوتیک‌های پراثر بر RTIها را نشان داد.

سرانجام آن‌ها نتیجه گرفتند که بالاترین نرخ کاهش در تجویز آنتی‌بیوتیک با ۶ درصد کاهش در تجویز برای کودکان، بیماران مبتلا به گلو درد و نیز بیماران جوان‌تر دیده شد.

پژوهشگران اعلام کردند: «نرخ ویزیت پزشکان عمومی برای RTI در کودکان بالاتر است، چرا که آن‌ها بیشتر به سرفه و سرماخوردگی مبتلا می‌شوند و نگرانی والدین، آن‌ها را به سمت معاینات پزشکی سوق می‌دهد.»

✳ مترجم: آزاده داودی

☑ منبع: Journal of Antimicrobial Chemotherapy

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن