علوم اعصابمتابولیسم

کشف یافته‌های جدید در ارتباطات بین سلولی

اخیرا محققان با مطالعه توسعه رگ‌های خونی مغز، موفق شدند یک معمای مهم سیگنالینگ سلولی وابسته به خاصیت سیگنالینگ Wnt را حل کنند. Wnt یک مسیر قدیمی است که ظهور تکاملی آن به ظهور حیوانات چند سلولی برمی‌گردد. این مسیر نقش‌های مهمی را در ارتباطات بین سلولی بازی کرده و جنبه‌های متعددی از رشد جنین و هموستازی بافت را کنترل می‌کند.


ناکارامدی سیگنالینگ Wnt می‌تواند باعث ایجاد بسیاری از بیماری‌ها به‌ویژه سرطان‌های متعدد شود. استفاده از ۱۰ گیرنده و ۱۹ لیگاند برای شناسایی هم‌دیگر، پیچیدگی مسیر را گیج‌کننده ساخته‌است. چگونه سلول‌های مهره‌داران موفق به تفسیر سیگنال‌های متعدد Wnt می‌شوند و پاسخ کافی را به وجود می‌آورند؟ محققان به‌تازگی این مکانیسم تفسیر سلولی را کشف کرده‌اند.

یافته‌های قبلی نشان داده‌است که وجود دو پروتئین Gpr124 و Reck که توسط سلول‌های اندوتلیال مغزی بیان می‌شوند برای توسعه مغز و اعصاب در پاسخ به لیگاندهای Wnt7 ضروری هستند. این تیم مکانیسم دخیل در راه‌اندازی این مجموعه را مورد بررسی قرار داد. محققان با استفاده از آزمایشات ژنتیک و بیوفیزیک در مدل حیوانی ماهی زبرا، نشان داده‌اند که مجموعه Gpr124/Reck به‌عنوان یک معیار رمزگشایی عمل می‌کند به‌ طوری که Reck لیگاند Wnt7 را شناسایی می‌کند اما حضور Gpr124 برای راه‌اندازی سیگنالینگ Wnt7 توسط گیرنده‌های فریزلد ضروری است. جزئیات این مطالعه در مجله Science منتشر شده‌است.

این اکتشافات به محققان این امکان را می‌دهد تا بتوانند درک خود را از سیگنالینگ Wnt و تنظیمات متعدد آن بهبود بخشند. این امر همچنین امکان بررسی درمان‌های جدید برای بیماری‌هایی نظیر سرطان‌ یا بیماری‌های عصبی عضلانی را فراهم می‌سازد.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن