برگزاری اولین همایش اقتصاد زیستی جهان

اولین همایش انجمن اقتصاد زیستی جهان در سپتامبر ۲۰۱۸ برای بررسی توسعه‌ اقتصاد زیستی برگزار شد. اولین انجمن اقتصاد زیستی در فنلاند و تحت نظارت اتحادیه‌ اروپا و نمایندگانی از چین، استرالیا، اندونزی و آمریکا برگزار شد. شرکت‌های بزرگی هم‌چون Ikea سوئد، مؤسسه Nova آلمان و Andritz Oy فنلاند حضور داشتند.


استفاده از منابع زیستی برای تولید غذا، انرژی و سایر ترکیبات؛ یکی از عوامل مهم در پیش‌برد اقتصاد زیستی به شمار می‌آید. هم‌چنین محافظت از محیط‌زیست و کم کردن گازهای گلخانه‌ای از دیگر مزایای استفاده از منابع زیستی برای تولیدات صنعتی است.

این انجمن با هدف بررسی اجرای استراتژی‌های زیستی، توسعه‌ اقتصاد زیستی، تغییرات آب‌‌وهوایی، چرخه‌ پلاستیک‌ها، سرمایه‌گذاری و ایجاد تجارت‌های جدید در عرصه‌ اقتصاد زیستی و تولید محصولات زیستی از جنگل‌ها برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ تشکیل شد.

برنامه‌های توسعه‌ اقتصاد زیستی از سال ۲۰۰۵ با حضور ۵۰ کشور شروع به کار کرد. امروزه بسیاری از کشورها دستورالعمل‌هایی را برای انجام این بخش از اقتصاد، طراحی و تدوین کرده‌اند. یکی از آخرین کشورهایی که در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است کشور لتونی است. آن‌ها در این بخش سرمایه‌گذاری ۳.۸ میلیارد یورویی انجام داده‌اند و امکان اشتغال ۱۵۰۰۰۰ نفر را فراهم کرده‌اند. لتونی می‌تواند یک الگوی مناسب برای اتحادیه‌ اروپا و به‌ خصوص کشورهای شمالی و مرکزی اروپا باشد. مجموعه‌ اتحادیه‌ اروپا امکان سرمایه‌‌گذاری ۲۳۰۰ میلیارد یورویی با امکان اشتغال برای ۲۲ میلیون نفر در جهت توسعه‌ اقتصاد زیستی فراهم کرده است. در این همایش تصویب شد که در بازه‌ سال‌های ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۷ بودجه‌ی لازم در این بخش دو برابر شود.

یکی از راه‌ها برای مقابله با تغییرات آب‌وهوای جهانی، گسترش جنگل‌هاست. بر اساس آخرین آمار ارائه‌ شده در انجمن اقتصاد زیستی، میزان جنگل‌زدایی کاهش‌یافته است و ۱۱ درصد به فضای جنگلی افزوده‌ شده است. چوب یکی از مهم‌ترین مواد اولیه برای تولید انواع محصولات است. در جنگل‌هایی که توسط کمیته‌های محلی مدیریت نگهداری می‌شوند میزان محصولات بیش‌تر است. تنوع زیستی و اقتصاد زیستی با هم ارتباط مستقیم دارند و برخورداری از هرکدام به حضور دیگری وابسته است.

تولیدات در صنعت نساجی که یکی از بخش‌های مهم اقتصاد زیستی را تشکیل می‌دهد میزان تولیدات سالیانه به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ به میزان تولیدات در این بخش سالانه ۵۰ میلیون تن افزوده شود. اما امروزه بیش‌تر محصولات در این بخش از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود که این نوع ترکیبات از عوامل اصلی آلودگی‌های زیست‌محیطی به شمار می‌آیند. در صنعت نساجی پتانسیل بالقوه‌ای برای تولید محصولات از مواد اولیه‌ای هم‌چون الیاف سلولزی وجود دارد. این ترکیبات برخلاف مواد نفتی به‌راحتی در طبیعت می‌توانند تجزیه شوند.

یکی دیگر از بخش‌های مهم این انجمن، بهینه کردن اقتصاد چرخه‌ای با تأکید بر بهره‌گیری از مواد زائد و تبدیل آن‌ها به موادی ارزشمند بود. در کارخانه‌های تولید کاغذ امکان تبدیل پسماندها به محصولات زیستی هم‌چون متانول، سولفوریک اسید، لیگنین و گاز زیستی وجود دارد. این کار باعث می‌شود علاوه بر ایجاد راهی مؤثر در کم کردن مواد زائد، درآمد بیشتری را نیز بتوان کسب کرد.

انجمن اقتصاد زیستی نیازمند ایجاد هویت‌ سازمانی مشخص برای خود است که در دست‌یابی به این هدف به سکوهای جهانی بیش‌تری نیاز دارد تا بتواند دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود را گسترش دهد. همایش بعدی در سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده زمزم جوادی
بارگذاری بیشتر در آینده نگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

تخمین جهانی پسماندهای قابل‌ بازیافت انسانی و حیوانی

پسماندهای انسانی و حیوانی یک تهدید بالقوه برای سلامت عمومی جامعه به حساب می‌آیند. در سال ۲…