بیوتکنولوژی میکروبی

روش فلورسانسی برای شناسایی سلول های تک میکروبی

روش فلورسانسی روشی جدید برای شناسایی سلول‌های تک میکروبی است. محققان دانشگاه Tsukuba ژاپن، این روش جدید را توسعه داده‌اند که اثر منحصربه‌فرد سلول‌های جداگانه در مخلوطی از باکتری‌ها، قارچ‌ها و مخمرها در زیر میکروسکوپ را آشکار می‌کند.


سلول‌های میکروبی وقتی با میکروسکوپ‌های تخصصی مشاهده می‌شوند، الگو یا اثر فلورسانسی فردی و خاص از خود نشان می‌دهند که چگونگی این اثر به مخلوط مولکول‌های موجود در سلول بستگی دارد. این مخلوط پیچیده با اثر منحصر به‌ فرد خود، به نوع میکروب و وضعیت فیزیولوژیکی آن بستگی دارد؛ همچنان وابسته به این است که آن میکروب در حال رشد بوده و یا به‌عنوان یک مصرف‌کننده منابع غذایی است. 

محققان دانشگاه Tsukuba، برای کشف اثرهای فلورسانسی سلول‌های میکروبی جداگانه، روشی جدید به‌نام CRIF (تمرکز بر بازتاب فلورسانسی ذاتی تک‌سلولی‌ها به کمک میکروسکوپ) را برای تشخیص خواص فلورسانسی سلول‌های میکروبی فردی توسعه داده‌اند. این روش غیرمخرب است -به این معنا که سلول‌ها زنده می‌مانند- و به سلول‌ها اجازه می‌دهد تا در محیط‌های سه‌بعدی مورد مطالعه قرار بگیرند. 

نکته مهم این است که روش جدید فلورسانسی برای شناسایی سلول‌های میکروبی می‌تواند برای مشاهده سلول‌های منفرد در مخلوط انواع مختلف میکروب، بر خلاف بسیاری از روش‌های استاندارد که در جمعیت‌های خالص از سلول‌های یکسان قابل استفاده هستند، به‌کار رود. این گروه اخیراً یافته‌های خود را در میکروبیولوژی کاربردی و محیطی منتشر کرده است. 

محققان گروه از یک میکروسکوپ با قدرت تمرکز بالا استفاده کرده‌اند، که می‌تواند تصاویر سه‌بعدی از مواد ایجاد کند. یوتوکا یاواتا -نویسنده مسئول و سرگروه این پروژه- می‌گوید: “این امر به ما این امکان را می‌دهد که مکان سلول‌های میکروبی موجود در نمونه را پیدا کنیم.” همچین او افزود: “با ترکیب این روش با طیف‌سنجی برای اندازه‌گیری مجموعه‌ای از سیگنال‌های فلورسانس در زیر میکروسکوپ، ما توانستیم انواع مختلف میکروب‌ها را در داخل نمونه مشاهده کنیم و اثرهای آن‌ها را برای شناسایی تک‌تک سلول‌ها بخوانیم.”

این گروه به آموزش‌ مدل‌های رایانه‌ای برای خواندن اثرهای فلورسانس و تمایز انواع مختلف سلول پرداختند. این مدل‌ها منجر به شناسایی خودکار سلول‌ها شدند، حتی وقتی به سلول‌های مختلف با اشکال و اندازه‌های بسیار مشابه برخورد کردند و تصاویر را برای اثرهای سلولی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا سلول‌ها را مطابق با نوع و وضعیت فیزیولوژیکی خود شناسایی کنند. 

نوبویکو نومورا -نویسنده همکار- می‌گوید: “روش ما برای شناخت و ردیابی اثرهای فلورسانسی ذاتی هر یک از سلول‌های انفرادی در نمونه‌های سه بعدی، فرصت‌های جدید هیجان‌انگیزی را برای کشف جمعیت‌های میکروبی مخلوط که در محیط‌های طبیعی یافت می‌شوند باز می‌کند. این به محققان کمک می‌کند تا چگونگی رشد و تعامل میکروب‌ها را در محیط‌های طبیعی مختلف درک کنند.”

توسط
ScienMag
منبع
American Society for Microbiology
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ سـی یـک = سـی هشـت

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن