بیوتکنولوژی پزشکی

مشکلات قانونی در پژوهش‌های حوزه باروری نیوزیلند

دستورالعمل‌های پژوهشی برای بررسی جنین‌های در حال زیست در نیوزیلند بطور موثری یک مانع اساسی در روند چنین تحقیقاتی بوده و از رشد روش‌های باروری در این کشور جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل، نشریه New Zealand Medical Journal در مقاله‌ای با محققان به بحث و گفتگو در این خصوص پرداخته است.


استفاده از جنین‌های انسانی برای باروری غیر طبیعی یا کمکی در نیوزیلند، توسط HART Act 2004 قانون گذاری شده است. پژوهشگران معتقدند: «این قانون بطور پیش فرض محدود کننده است و ما را از پیشرفت در این زمینه باز می‌دارد».

برخی علل این محدودیت عبارتند از:

۱- تحقیق بر روی جنین انسان در حال حاضر با توجه به نبود دستورالعمل‌های اختصاصی در این زمینه نمی‌تواند توسط کمیته‌های اخلاقی وزارتخانه‌ها تایید شود.

۲- محققان نیوزیلندی بر این باورند که نبود دستورالعمل‌های مشخص در تعریف پژوهش بر روی جنین انسان مانعی برای پیشرفت تحقیقات پزشکی در این کشور محسوب می‌شود.

۳- نیاز پژوهشگران به دستورالعمل جامع در رابطه با استفاده از جنین های انسانی برای تحقیقات مربوط به باروری مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است.

۴- وزارت بهداشت و سلامت این کشورتلاشی برای هدایت کمیته‌های اخلاقی خود به سمت توسعه دستورالعمل‌های استفاده از جنین برای اهداف تحقیقاتی، در دستور کار خود ندارد.

لذا درحال حاضر پژوهشی‌هایی که از جنین‌های قابل زیست استفاده می‌کنند، نمی‌توانند در نیوزیلند انجام شوند. این پژوهش‌ها شامل تحقیقاتی هستند که از روش‌های یکسانی با درمان های بالینی ناباروری استفاده می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که محققان نیوزیلندی از نبود دستورالعمل وزارت بهداشت در رابطه با تحقیق بر روی جنین انسان احساس ناراحتی کرده و این موضوع مانعی برای پیشرفت پژوهش‌های علمی در این کشور محسوب می‌شود. وزارت درمان می‌بایست کمیته‌های اخلاقی خود را به توسعه دستورالعمل‌هایی در این زمینه مکلف کند.

ترجمه: آزاده داودی

منبع: New Zealand Medical Association (NZMA)

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن