بازار بیوتکنولوژیدیدگاهسرمایه گذاری شرکت ها

راهی به سوی اقتصاد نوین زیستی توسط شرکت Genomatica

نوآوری موضوعی است که برای همه‌ی افراد، به ویژه برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال موفقیت هستند، حائز اهمیت است. در این گزارش قصدمان این است که پیرامون شرکت Genomatica صحبت کنیم. این شرکت، شرکتی است که در زمینه‌­ی مهندسی ژنتیک فعالیت دارد و تلاش می‌کند تا راهی بهتر برای تولید مواد فراهم آورد. بنابراین در ابتدا به سراغ ایتالیا می‌­رویم؛ کشوری که درآن، فناوری­‌های Genomatica به­ چشم ­می­‌خورد.


کشور ایتالیا سرچشمه­‌ی سرمایه‌­گذاری پایدار است. برای مثال شرکت Bio-on بر روی کارکردهای پراهمیت اسیدهای آلی متمرکز شده‌­ است. هم‌چنین Novamont با داشتن پالایشگاه‌زیستی عظیمی، ماده‌­ی (BDO 1 و 4 بوتان‌دی‌اُل) را به عنوان یک جزء ترکیبی پایدار و بر پایه­‌ی فناوری‌زیستی در پلاستیک‌های مدرن که خاصیت تجدیدپذیری دارند، تولید می­‌کند. این پالایشگاه دارای ظرفیت 30000 تنی است که منبع تغذیه­‌ی آن شکر است و از منابع محدودی چون گاز طبیعی یا روغن استفاده نمی­‌کند. هدف آن، افزایش میزان خاصیت تجدید پذیری پلاستیک­‌های تولیدی و سایر مواد مشتق­‌شده از آن‌­ها، از 30 درصد به 65 درصد است.

شرکت ­Eni از روغن اولیه­‌ی پالایشگاه، دیزل تجدید پذیر تولید می‌­کند و هرکس که این فناوری تجدید پذیری بتا را از بازار خریداری کند، مالک نخستین حرکت تجاری جهان یعنی پالایشگاه اتانول سلولزی خواهد شد.

موارد ذکر شده، بخش کوچکی از اقتصاد زیستی به حساب می‌آیند. حال از زاویه‌ای دیگر به اقتصاد زیستی نگاه می‌کنیم:

پرنده‌­ها و دایناسورها 

بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های حوزه‌ی اقتصاد زیستی با شکست مواجه شده و از میان رفته‌اند؛ بسیاری هم باقی مانده‌اند. دقیقاً مانند پرنده‌ها و دایناسورها! پرنده‌ها که توانستند در شرایط سخت محیطی مانند سقوط شهاب‌سنگ‌ها توانایی پرواز را کسب کنند، باقی ماندند؛ ولی دایناسورها منقرض شدند. بنابراین، این شرایط است که ما را وادار می­‌کند در هر دوره، موقعیت صحیح را تشخیص داده و با تولید درست محصول بتوانیم خود را با محیط سازگار نمائیم.

تیرگی جنگ، دریچه‌­ای به سوی تجارت

ما تیرگی دوران جنگ را فراموش کرده‌­ایم. وقایع غیرقابل انتظار هم‌چون از بین رفتن  تجهیزات و ناتوانی در فراهم ­‌کردن آن­‌ها، از دست دادن بخش‌­هایی از قلمرو و …؛ همگی یادآور آن دوران تاریک است. شاید بهتر باشد نامی دیگر به جای “تیرگی” انتخاب کنیم: “دوره‌ای که باعث توسعه‌ی سرمایه‌­گذاری در تجارت شد.” برای مثال شرکت GF Biochemicals در صدد تولید لوولینیک اسید (levulinic acid) برآمد.

در آن دوران بود که گروهی از شرکت‌­ها شروع به تولید لوولینیک اسید پایدار کردند. این گروه از شرکت‌ها پس از مدتی متوجه شدند اهمیتی ندارد که آن­‌ها با چه کیفیتی به ساختن لوولینیک اسید ادامه دهند. آن‌­ها تنها به مشتریانی احتیاج داشتند تا به کمک آن‌ها، موارد استفاده از این نوع اسید را گسترش دهند. در آن زمان، هیچ‌کس به بد بودن چنین ایده‌ای پی­ نبرده­‌ بود! این تنها بدین معنا بود که آن­ها نمی­‌توانستند از نفت یا گاز طبیعی، لوولینیک اسید مقرون به صرفه‌­ای تولید کنند. این عمل سبب ­شد تا تمام افرادی که در این راستا فعالیت می­‌کردند، بر وظیفه­‌ی خود متمرکز نباشند و به مرور، این شرکت‌ها متوجه شدند که هزینه­‌ها آن‌طور که انتظار داشتند پیش نمی­‌رود؛ بنابراین به سوی شکست حرکت می­‌کردند. امروزه، به ندرت نام لوولینیک اسید به گوش می‌رسد. این مشکل، حتی شرکت‌­­های تولیدکننده­‌ی سوکسینیک‌اسید  (succinic acid) را هم در بر گرفته‌ ­بود.

انتخاب مولکول

سازمان DOE در سال 2004، لیستی از مواد شیمیایی که به طور مؤثری از مواد تجدید پذیر ساخته شده‌­ بودند به همراه اسامی شرکت­‌هایی که تمایل به تهیه­‌ی آن­‌ها داشتند را تهیه کرد. یکی از آن مواد، سوکسینیک‌اسید بود. به گفته­‌ی کریستف‌اسکیلینگ -مدیر شرکت Genomatica- این مطلب مربوط به سال‌ها پیش نبوده و مرتبط با شرکت­‌های بزرگ است. شرکت‌هایی نظیر Reverdia در تولید سوکسینیک‌اسید و Dupont در تولید PDO می­‌توانند موفق باشند.

به گفته‌­ی ایشان، دنیای مواد شیمیایی از سه دسته تشکیل شده‌ ­است که آن­‌ها را در کالج شیمی به افراد آموزش نمی‌دهند بلکه این سه دسته، در مدرسه­‌ی زندگی آموخته می­‌شوند:

  • مولکول­‌هایی را که بتوان به مقدار فراوان از نفت خام و گاز طبیعی تولید کرد، بی‌­ارزش هستند؛ چرا که بهینه‌­سازی آن­‌ها در هزینه­‌ها و مقیاس‌­ها کاهش می­‌یابد و برای کاربردهایی با فراوانی بالا مناسب می‌باشند.
  • ­اگر برای شما اهمیتی نداشته باشد که مولکول‌هایی که در مورد اول به آن‌ها اشاره شد چگونه و از چه مواد جایگزینی تولید شوند، باعث ایجاد خسارت در بهینه­‌سازی خواهد شد. این مورد برای گروهی از شرکت‌­ها که قرار است در طرح سرمایه­‌گذاری دو یا هشت ساله شرکت کنند، می­‌تواند به کار آید.
  • مولکول­‌هایی که به صورت ارزان در بیشترین میزان از نفت و گاز تولید نمی­‌شوند اما به دلیل دارا بودن برخی خواص شیمیایی اجتناب­‌ناپذیر در تعدادی از بازارهای موجود بوده و باعث ایجاد رقابت میان شرکت‌های کوچکتر می­‌شوند که در نهایت این‌گونه شرکت‌ها هستند که وارد عرصه خواهند شد.

از گرانی به سوی سرسختی

طبق اولین مشاهدات Jennifer Holmgren، شما می‌توانید از فناوری­‌های خورشیدی و بادی استفاده کنید چرا که آن­‌ها می­‌توانند مقدار زیادی انرژی پایدار تولید کنند. جهان پایدار امروز تنها در مورد لامپ­‌های روشنایی و ابزارهای الکتریکی صدق نمی­‌کند. ما به عنوان انسان؛ از مواد برای تهیه‌­ی خوراک، پوشاک و مسکن استفاده می­‌کنیم. آینده‌­ای که در پیش رو داریم، پیرامون مواد خواهد چرخید ولی تولید مواد واقعاً دشوار است. تولید مواد، تنها به معنای تسخیر فوتون و به حرکت درآوردن توربین­‌ها نیست؛ بلکه شما باید با X شروع کرده تا به Y یا Z دست ­یابید. تسخیر انرژی و انجام یک سری از کارها برای دست­یابی به مواد اولیه به سختی صورت می‌­گیرد.

بوتیل‌گلایکول مولکولی با عنوان گلدیلاک

بوتیل‌گلایکول که تحت عنوان BG شناخته می‌شود؛ مولکولی شیمیایی، تجدید پذیر و نه چندان کوچک است. این مولکول؛ نه آن‌چنان بزرگ است که بتوان با تمرکز بر روی آن، اقتصاد را توسعه داد و نه آن‌چنان کوچک است که نتوان از آن ماده‌­ای جدید ساخت. شرکت Genomatica توانسته ­است راهکاری جدید برای افزایش آن بیابد. محققان این شرکت، قصد دارند تا مولکول BDO را جایگزین BG کنند. BDO مولکولی است که اتم‌­های آن در موقعیت­‌هایی متفاوت در مقایسه با BG قرار گرفته‌ ­است و همان‌گونه که می‌­دانید کوچکترین اختلاف در جهت­‌گیری اتم­‌ها، به مولکول‌­ها خواص و کاربردهای متفاوتی می‌­دهد. این مولکول به سختی و با صرف هزینه­‌ی بالایی، از نفت خام یا گاز طبیعی به‌دست می­‌آید. البته شما می‌­توانید با طراحی یک فرایند، آن را با هزینه‌­ی کمتر از شکر تولید کنید.

بازماندگان جدید اقتصاد زیستی

به گفته­‌ی اسکیلینگ: “شرکت Genomatica، هم در عملکرد و هم در اهداف خود دچار تحول شده­ است. امروزه محققان این شرکت، در جست­‌وجوی مولکول­‌هایی نظیر BG هستند. شرکت­‌های تازه تأسیس در آن‌جا برای پیشرفت باید به سرعت حرکت کنند. کمتر شرکتی وجود دارد که همانند Novamont پیشگام در بسیاراز عرصه­‌ها و هم‌چون BASF پایدار باشد. جایی که سعی می­‌شود تا فناوری­‌های نوین زیستی بر پایه­‌ی مولکول‌­های پایدار را جایگزین اقتصاد نفتی گذشته نمایند.”

ارتباط شرکت Ginkgo با شرکت Genomatica

گفته می‌شود دو شرکت Ginkgo و Genomatica برای بقا به یکدیگر نیاز دارند. یکی ساختارهایی را جهت تولید مواد شیمیایی ضروری توسعه می­‌دهد و آن دیگری این ساختارهای امیدبخش را به یک جایگزین پایدار، مقرون به صرفه، واقعی و در دسترس برای مواد شیمیایی و موادهای زیستی با اساس نفتی، تبدیل می­‌کند.

بنابراین با تمامی آنچه که گفته شد، اقتصاد زیستی و نوآوری تغییر کرده ­است؛ اما آن چیزی که قابل ملاحظه است، آن است که اگر روزی یک فرصت، در را به صدا درآورد، شرکت Genomatica است که به ندای در، پاسخ خواهد داد.

این مطلب در 29 اوت 2018 در وب‌سایت biofuelsdigest.com منتشر شده است.

☑ نویسنده: Jim Lane
☑ ترجمه و بازنویسی: مریم رحیمی

منبع

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن