آبزی پروریبیوتکنولوژی کشاورزیمهندسی ژنتیک

ژن های رشد در بزرگترین ماهی استخوانی دنیا

خورشیدماهی اقیانوسی (Mola mola) بزرگترین ماهی استخوانی دنیاست. طول این موتانت طبیعی به ۲.۷ متر و وزن آن به ۲.۳ تن می رسد. سرعت زیاد رشد در این ماهی ( ۰.۸۳ کیلوگرم در روز) و میزان فراوان تولید تخم (آزادسازی ۳ میلیون تخم در هر مرتبه) علی رغم رژیم غذایی نه چندان مغذی از دیگر ویژگی های جذاب این غول-ماهی است.


با این که ژن های خویشاوندان نزدیک این ماهی در رده Tetraodontiformes پیشتر توالی یابی شده بودند، توالی یابی ژن های خورشیدماهی با توجه به جذابیت های مهم فنوتیپی برای پژوهشگران بسیار حائز اهمیت بود.

پژوهشگران موسسه تحقیقاتی ژنومیکس پکن (BGI) و آژانس علوم، فناوری و تحقیقات سنگاپور (ASTAR) موفق شدند طی پروژه ژنوم خورشیدماهی، تغییرات ژنومیک دخیل در این ویژگی های فنوتیپی را بیابند. ژن های بالادستی و بعضی ژن های پایین دستی در محور مسیر سیگنالینگ هورمون رشد و فاکتور رشد شبه انسولین ۱ (HG/IGF1) مهم ترین تغییرات را نسبت به ژنوم گونه های خویشاوند نشان می دادند.

بررسی ژنوم این موتانت های طبیعی و تغییرات ژنوتیپی که منجر به تولید چنین فنوتیپ های ارزشمندی شده اند، علاوه بر اهمیتی که در علم جانورشناسی و برای درک مکانیسم تنوع حیات دارد، ابزارهایی به ما نشان می دهد که می توان برای ایجاد این فنوتیپ ها در ماهی های خوراکی استفاده کرد. تولید ماهی هایی با سرعت رشد بالاتر و وزن بیشتر با میزان غذای ثابت، رویکرد نوینی در صنعت جهانی شیلات و آبزی پروری است.

ترجمه و آماده سازی: محسن رحیمی نژاد

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن