علوم اعصابنانوبیوتکنولوژی دارویی

نانوروبان های گرافنی چشم اندازی قابل اطمینان در درمان آسیب های نخاعی

از ترکیب نانوروبان های گرافن با پلیمر پلی اتیلن گلایکول PEG ماده ای جدید به نام تگزاس-پگ Texas-PEG ساخته شده است که می تواند به عنوان داربست سلولی عمل کند و در درمان گره های آسیب دیده نخاعی و حتی موارد قطع نخاع، بسیار موثر است.


پلی اتیلن گلایکول یا PEGیک ژل پلیمری زیست سازگار و بسیار محلول می باشد که در جراحی ها، محصولات دارویی و دیگر کاربردهای زیستی به فراوانی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که لبه های نانوروبانهای زیست سازگار، با زنجیرهای PEG فعال شوند و سپس مجددا با PEG ترکیب شوند؛ یک بستر فعال الکتریکی ایجاد می کنند که کمک می کند تا انتهاهای آسیب دیده نخاعی دوباره متصل گردند.

نورون ها به خوبی روی گرافن رشد می کنند زیرا گرافن رسانای الکتریکی است اما نانوروبان های گرافنی رساناتر بوده و عملکرد بهتری نسبت به گرافن معمولی دارند.

تگزاس-پگ بعد از ۲۴ ساعت انتقال به نخاع، با کارآمدی بالا به موتور و سیگنالهای عصبی حسی اجازه عبور از فاصله ایجاد شده را می دهد و تقریبا بعد از دو هفته ترمیم کنترل شده موتورهای عصبی کامل خواهد شد.

تنها یک درصد از کل ترکیب تگزاس-پگ را نانوروبان ها تشکیل می دهند، اما همین مقدار جهت تشکیل یک داربست رسانا کافی است تا از طریق آن نخاع امکان برقراری دوباره ارتباط را بیابد. نانو روبان عملکرد اتصالی غشای سلولی PEG را با افزودن خاصیت الکتریکی به آن بهبود بخشیده و هم چنین باعث کنترل جهت دار نورونها می شود و نورونها در فواصل بین نخاع کشیده می شوند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن