میکروبیوم

تنظیم سیستم ایمنی روده با میکروبیوم‌ها

دانشمندان دریافتند که میکروبیوم‌ها، عملکردهای مفید گوناگونی برای میزبان خود دارند. ازجمله این عملکردها می‌توان به شکستن فیبر موجود در مواد غذایی در طی فرایند گوارش و ساخت ویتامین‌های K و B7 اشاره کرد. گروهی از محققان دانشگاه Brown دریافتند که میکروبیوم روده در موش‌ها، سیستم ایمنی میزبان را تنظیم می‌کند؛ بنابراین به‌جای حمله سیستم ایمنی میزبان به این باکتری‌های مفید، باکتری‌ها و سیستم ایمنی می‌توانند به‌صورت هم‌زیست با یکدیگر همراه شوند.


ترفند میکروبیوم برای همکاری با سیستم ایمنی چیست؟ ویتامین A باکتری‌ها، میزان ویتامین A در روده را متعادل می‌سازند و میکروبیوم را از پاسخ ایمنی بیش‌ازحد محافظت می‌کنند.

Shipra Vaishnava، استادیار میکروبیولوژی و ایمونولوژی Brown می‌گوید: “این بینش ممکن است برای درک بهتر و درمان بیماری‌های خود ایمنی و التهابی مهم باشد.” او هم‌چنین می‌افزاید: “بسیاری از بیماری‌ها موجب افزایش پاسخ ایمنی می‌شوند، اما ما راه جدیدی پیداکرده‌ایم که باکتری‌های روده می‌توانند پاسخ ایمنی را کاهش دهند.” این مطالعه می‌تواند در تعیین درمان بیماری‌های خود ایمنی مانند کرون و سایر بیماری‌های التهابی روده و هم‌چنین کمبود ویتامین A مهم باشد.

میکروبیوم روده یک اکوسیستم ساخته‌شده از ۱۰۰ تریلیون باکتری است که در شرایط ویژه روده زندگی می‌کنند. اکثریت این باکتری‌ها مفید هستند. در انسان و موش، Firmicutes و Bacteroidetes اکثریت جمعیت میکروبیومی روده را تشکیل می‌دهند. میکروبیوم‌ها برای ایفای نقش خود در تنظیم سیستم ایمنی میزبان، سطوح پروتئین موردنظر برای تبدیل ویتامین A به شکل فعال آن در دستگاه گوارش میزبان را تنظیم می‌کنند.

محققان دریافتند که باکتری‌های Firmicutes، به‌ویژه اعضای کلاس Clostridia موجب کاهش بیان یک پروتئین در سلول‌های روده می‌شود. این پروتئین، رتینول دهیدروژناز۷ (Rdh7) ویتامین A موجود در رژیم غذایی را به شکل فعال آن یعنی رتینوئیک اسید تبدیل می‌کند. Clostridia باعث افزایش میزان ذخیره‌سازی ویتامین A در کبد می‌شود.

موش‌هایی که به‌صورت ژنتیکی برای فقدان Rdh7 در سلول‌‌های روده دستکاری‌شده‌ بودند، اسید رتینوئیک کمتری در بافت روده داشتند و روده این موش‌ها، سلول‌های ایمنی سازنده IL-22 کم‌تری داشت. سایر اجزای سیستم ایمنی بدن مانند ایمونوگلوبولین A و دو نوع سلول‌های T، همانند موش‌های استاندارد بودند. این نشان می‌دهد که Rdh7 تنها برای تنظیم پاسخ‌های ضد میکروبی اهمیت دارد.

محققان دقیقاً نمی‌دانند که چگونه Rdh7 سرکوب می‌شود اما باکتری Clostridia اسیدهای چرب زنجیره کوتاه تولید می‌کند که باعث تغییر بیان ژن میزبان می‌شوند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن