بیوتکنولوژی جلبکسوخت زیستی

کنترل جلبک برای تولید انرژی پاک

محققان چگونگی تولید هیدروژن توسط ریز جلبک، که سوختی پاک برای آینده است، را مشخص نموده اند و مکانیزمی عملی جهت تحریک تولید به سمت افزایش زیست توده ی این منبع انرژی دوست دار محیط زیست را ارائه نمودند.


نتایج این بررسی ها در مجلات Plant Physiology و Biotechnology for Biofuels به چاپ رسیدند. محققان در گذشته بر این باور بودند که تولید هیدروژن توسط جلبک تنها در چند دقیقه در ابتدای روز و به صورت ناگهانی رخ می داد. محققین فناوری بسیار حساسی را برای فهم این موضوع که جلبک، هیدروژن را از طریق فتوسنتز در تمام روز تولید می کند، به کار گرفتند. با فهم این مسأله، مهندسی ژنتیک با هدف افزایش تولیدات جلبک تا ۴۰۰% به کار گرفته شد.

افزایش تولید هیدروژن جلبکی برسی های آزمایشگاهی نشان می دهد که جلبک، هیدروژن را به کمک آنزیم هیدروژناز (hydrogenaze) تولید می کند. این آنزیم در حضور اکسیژن تجزیه می شود. محققان به مکانیزم های موثری جهت حذف اکسیژن که در نتیجه ی آن آنزیم هیدروژناز می تواند به کار تولید هیدروژن ادامه دهد، دست یافتند. کشف این مکانیزم مبین این حقیقت است که جلبک، پتانسیل بالایی برای تولید هیدروژن سوختی دارد که از این پتانسیل استفاده ی درخور نشده است. سوال بعدی این است که چگونه می توان افزایش تولید در جهت فعالیت های صنعتی داشت و جلبک را به تولید آنزیم بیشتر واداشت.

حدود ۹۹% هیدروژن تولیدی در آمریکا از گاز طبیعی حاصل می شود، اما روش های استحصال هیدروژن از گاز طبیعی سمی و با اتلاف مواد بالا هستند.

پاسخ به نیاز برای انرژی پاک ما از ابتدا از کشاورزی جهت تولید غذای خودمان استفاده می کردیم. تولید انرژی از کشاورزی به معنای واقعی، انقلاب بعدی است. شاید راه های دیگری هم برای تولید هیدروژن وجود داشته باشد اما این روش جلبکی،سازگارترین روش با محیط زیست و تنها روش حصول هیدروژن بر پایه کشاورزی است. این محققین هم اکنون مشغول به تحقیق روی آنزیم های سنتزی با قابلیت افزایش تولید هیدروژن از ریز جلبک در مقیاس صنعتی هستند.

ترجمه و آماده سازی: عرفان داوری

لینک خبر
لینک مقاله

۴/۵ - (۱ امتیاز)
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن