آلزایمرعفونت ویروسیعلوم اعصاب

نقش ویروس هرپس در ایجاد آلزایمر

شواهد متعددی نشان می‌دهند که ویروس هرپس علاوه بر سرماخوردگی در ایجاد بیماری آلزایمر نیز درگیر است. زمان زیادی است که می‌دانیم ویروس HSV1 ممکن است در مغز افراد سالخورده مبتلا به آلزایمر وجود داشته باشد و مطالعات نشان داده‌اند که ویروس هرپس ریسک ابتلا به آلزایمر را در افرادی که به طور ژنتیکی مستعد دمانس هستند افزایش می‌دهد.


اطلاعات جدیدتر می‌گویند درمان افراد با داروهای ضد ویروس می‌تواند آن‌ها را در مقابل دمانس حفاظت کند. بسیاری از انسان‌ها در دوران نوزادی با ویروس HSV1 عفونی می‌شوند و از آن زمان به بعد این ویروس در سیستم عصبی محیطی آن‌ها نهفته می‌ماند. یکی از عواملی که می‌تواند باعث دوباره فعال شدن ویروس شود استرس است که در بعضی افراد سرماخوردگی ایجاد می‌کند.

دکتر Itzhaki و همکارانش معتقدند که ویروس HSV1 به مغز افراد سالخورده که سیستم ایمنی‌شان نیز تضعیف شده است وارد می‌شود و در ایجاد بیماری آلزایمر نقش دارد.

دکتر Itzhaki می‌گوید هنگامی که بافت مغز به این ویروس آلوده شد از آن پس هرگاه توسط برخی عوامل از جمله استرس، تضعیف ایمنی بدن و عفونی شدن با میکروب‌های دیگر دوباره ویروس فعال شود باعث آسیب دیدن و پاسخ التهابی در مغز خواهد شد. به خصوص در افرادی که ژن APOE4 را دارند این آسیب وخیم‌تر است. APOE4 ژنی است که مستقیما با بیماری آلزایمر مرتبط است.

علاوه بر این شواهدی هم وجود دارد که ویروس‌ها در ابتلا به بیماری‌های دیگر سیستم عصبی به خصوص بیماری Lou Gehrig’s و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک نقش داشته‌اند. احتمالا بهترین مثال از نقش ویروس‌ها در بیماری‌های عصبی همان بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک باشد که در آن نه فقط ویروس هرپس بلکه رتروویروس نیز دیده شده است. در مایع مغزی نخاعی این افراد پپتیدهای ویروس یافت می‌شوند و زمانی که با داروی ضد رترویورس درمان شوند از نظر کلینیکی علائم بیماری بهبود می‌یابد.

مطالعه‌ی جدیدتری که درتایوان انجام شده است نشان می‌دهد که پاک کردن بدن از ویروس هرپس به کمک داروهای ضدویروس می‌تواند ریسک ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد. این مطالعه نشان داد که احتمال ابتلا به دمانس در افراد آلوده به ویروس هرپس بسیار بیشتر است و درمان آن‌ها با داروهای ضد ویروس سبب کاهش چشمگیری در تعداد افراد آلوده به ویروسی می‌شود که بعدا به دمانس مبتلا می‌شدند.

دکتر Gandy می‌گوید: “هرچند به نظر می‌رسد بین آلزایمر و ویروس هرپس ارتباطی وجود داشته باشد اما مطالعات کلینیکی هم مورد نیاز است تا تایید کند آیا درمان با ضدویروس‌ها می‌تواند به طور موثری دمانس را از بین ببرد. برای این منظور باید ابتدا ویروس را در افراد شناسایی کنیم و از آن به عنوان یک علامت هشدار استفاده کنیم که به ما می‌گوید چه زمان باید درمان را شروع کرد و بعد ببینیم درمان تا چه حد تاثیر گذار بوده است.”

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن