خانه اخبار مشترک نانوبیوتکنولوژی نانوذرات با ظرفیت بالای دارورسانی

نانوذرات با ظرفیت بالای دارورسانی

0
0
148

در مطالعه اخیر محققان دانشگاه MIT که در مجله معتبر JACS به چاپ رسیده است، مشخص گردیده است ذرات حامل ترکیب داروهای شیمی درمانی تولید شده با روش نوین پتانسیل آن را دارند تا از مکانیسم های متفاوتی جهت آسیب هدفمند به DNA سلول های سرطانی استفاده کنند.


با به کارگیری واحدهای ساختمانی دارای مولکول های دارو در تولید نانوذرات، تهیه ساختار با ترکیب مدنظر به صورت بسیار دقیق تری امکان پذیر است و کیفیت دارورسانی و رهایش دارو نیز دقیق تر می گردد.

مزیت دیگر این متد این است که  با استفاده از این روش نانوذراتی که در روش های پیشین قابل کپسوله شدن نبودند را نیز می توان در ابعاد نانو تهیه نمود.

دوز های ترکیب دارویی سیسپلاتین، دوکسوروبیسین و کامپتوتسین که در این روش بر روی موش ها به کار گرفته شده اند، در صورت تزریق خونی باعث سمیت می شوند، اما در این حالت محدودیتی ایجاد نمی شود و می توان مقادیر دارویی بیشتری را استفاده نمود.

همچنین محققین روشی را ابداع نموده اند که مکانیسم و مقدار اثرگذاری داروی ضد سرطان را بر روی هشت ژن اصلی که در مرگ برنامه ریزی شده سلولی نقش دارند را می توان اندازه گیری و تعیین نمود.

با استفاده از این روش مشخص گردید سیسپلاتین با رسانش نانوذره ای، با همان مکانیسم معمول آن در سیستم های دارویی پیشین، عمل نمی کند. در حالت معمول، این دارو سبب اتصال رشته های DNA مجاور می شود که سبب تقریبا غیر قابل ترمیم است. اما در حالت نانوذره ای، سیسپلاتین مشابه دیگر داروی با پایه پلاتینیوم به نام اگزالیپلاتین عمل می کند، که به DNA متصل می شود اما سبب آسیب به صورت متفاوتی می گردد.

محققین بدین صورت نتیجه گرفتند که جدایی و اتصال مجدد گروه کربوکسیلات در رسانش داروی سیسپلاتین نانوذره ای، سبب تغییر عملکرد اتصالی آن به DNA شده است.

این دستاورد امید بخش شناخت بهتر مکانیسم های عمل داروهای شیمی درمانی در رسانش های مبتنی بر نانوذرات می باشد. همچنین نشان می دهد بر خلاف انتظار عموم، عملکرد دارو در تولیدات مبتنی بر نانوذرات ممکن است از حالات معمول فاصله گیرد.

☑️لینک خبر: yon.ir/iEg7
☑️لینک مقاله: yon.ir/oljE


☑️عضویت در کانال زیست فن
☑️عضویت در کانال  تخصصی پزشکی مولکولی زیست فن

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در نانوبیوتکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …