افزایش بهره وریمدلسازی ریاضیمطالعات پایه

تعیین فنوتیپ، ابزاری برای سنجش عملکرد گیاهان

ابرازهای پیشرفته مورد استفاده در تعیین فنوتیپ گیاهی قادر به اندازه گیری رشد گیاه، تحلیل، مدل‌سازی و پیش‌بینی داده‌های جمع آوری شده هستند. تعیین فنوتیپ در حقیقت مطالعه‌ شیوه‌ عملکرد گیاهان با توجه به ساختار ژنتیکی آن‌ها، شرایطی که در آن رشد می‌کنند و عوامل استرس‌زای خارجی می‌باشد. برای پرورش‌دهندگان گیاهان، تعیین فنوتیپ، فرایندی کلیدی به منظور ارزیابی و سنجش ارقام جدید گیاهی در نظر گرفته می‌شود.


محققین دانشگاه Wageningen کشور هلند، در حال تحقیق بر روی موضوع تعیین فنوتیپ گیاهی هستند. دانشمندان معتقدند به دلیل تغییرات گسترده‌ای که در اثر گرمایش جهانی در حال وقوع است و مشکلات فراوانی را برای پرورش گیاهان ایجاد می‌کند، نیاز داریم تا درک بهتری از محدودیت‌های ایجاد شده توسط استرس و شرایط جوی روی میزان محصولات کشاورزی به دست آوریم.

نکته‌ مهم، پرورش محصولاتی است که مقاوم‌تر باشند و بتوانند با شرایط سخت کنار بیایند. بنابراین مسئله مورد اهمیت تنها محصول بیش‌تر نیست. با این حال، دانشمندان افزایش میزان محصولات کشاورزی را مد نظر دارند چرا که از این طریق به حل مشکلات تغذیه‌‌ای جمعیت در حال افزایش جهان نیز پرداخته و کمک خواهد شد.

محققین با استفاده از تکنیک‌های جدید، میزان فوتوسنتز را در گیاهان اندازه‌گیری می‌کنند تا قابلیت گیاه را در تبدیل نور به انرژی شیمیایی بسنجند. اطلاعات مربوط به بررسی میزان فوتوسنتز، به دانشمندان کمک خواهد کرد تا دسته‌ای از گیاهان را که در شرایط نوری مختلف، بهتر و سریع‌تر بتوانند مکانیسم فوتوسنتز را فعال کنند، انتخاب نمایند. هرچه گیاه سریع‌تر بتواند فوتوسنتز را شروع کند، عملکرد آن بهینه‌تر بوده و این امر منجر به تولید محصولات بیش‌تر خواهد شد.

محققین با جمع‌آوری حجم بزرگی از داده‌ها در تلاش‌ اند تا ارتباطات میان این داده‌ها را شناسایی و از اطلاعات به دست آمده برای پرورش گیاهان بهتر استفاده کنند. با جمع‌آوری داده‌ها و ارتباط برقرار کردن بین ژنوتیپ و عملکرد گیاهان در مزرعه‌ها و هم‌چنین نحوه‌ مقابله گیاهان با عوامل استرس‌زا، عملکرد گیاهان را بهتر می‌توان پیش‌بینی کرد و این امر باعث می‌شود کشاورزان تصمیمات بهتری در خصوص انتخاب گیاه مناسب برای کاشت، اتخاذ کنند.

به عنوان مثال، در مناطقی که نمک خاک فراوان است، ابزارهای پیشرفته تعیین فنوتیپ به کشاورزان کمک خواهند کرد تا بهترین و بهینه‌ترین ارقام گیاهی را برای کاشت در زمین‌های خود شناسایی کنند. بدین طریق می‌شود به جای فرض‌های احتمالی و کار بدنی فراوان، از ابزارهای تکنولوژیکی که تحت تاثیر مسائل جانبی قرار نمی‌گیرند، استفاده کرد.

منبع خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن