ایمونولوژیبیماری های عفونی

سیستم ایمنی کودکان، کلید پیشگیری از سپتیسمی

دانشمندان پاسخ‌های کلیدی که بدن کودکان برای کنترل عفونت‌ها استفاده می‌کند را، شناسایی کرده‌اند. این پاسخ‌ها عبارتند از: کودکان به طور طبیعی در مقابل بسیاری از بیماری های عفونی مقاوم‌تر هستند. عفونت سپتیسمی بیش از ۲۰ میلیون نفر را در جهان مبتلا ساخته و در انگلستان در مقایسه با سرطان های روده، پستان و پروستات، مسئول مرگ‌ افراد بیشتری است. همچنین پژوهش‌های جدید نیز نشان داده اند که سیستم ایمنی کودکان می‌تواند دارای کلیدی برای پیشگیری از عفونت‌های کشنده و سپتیسمی باشد.


این پژوهش پیشگام که توسط تیمی از دانشمندان در دانشگاه شفیلد و دانشکده سلامت عمومیHarvard T.H. Chan انجام شده است، پاسخ‌های کلیدی که کودکان برای کنترل عفونت‌ها استفاده می‌کنند را، شناسایی کرده است. این پاسخ‌ها کودکان را در برابر بسیاری از عفونت های شدید و سپتیسمی مقاوم می‌سازد.

سپتیسمی که با نام گندخونی نیز شناخته می‌شود، واکنشی به یک عفونت است که موجب حمله بدن به اندام ها و بافت‌های خود می‌گردد.

این بیماری بیش از ۲۰ میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده و و در انگلستان در مقایسه با سرطان های روده، پستان و پروستات، مسئول مرگ‌ افراد بیشتری است. اغلب به این بیماری با عنوان قاتل مخفی اشاره می‌شود چراکه علائم آن در ابتدا خود را به صورت آنفولانزا، التهاب معده و ‌روده‌ای، یا عفونت ریه، نشان می‌دهند.

این پژوهش، که در نوع خود نخستین مطالعه بر روی سپتیسمی است، به دانشمندان کمک کرده تا تفاوت‌های کلیدی در فعالیت مسیرهای سلولی خون بالغین مبتلا به سپتیسمی و کودکان را، شناسایی کند. ایجاد مسیرهایی که به پیشگیری از سپتیسمی کمک می‌کنند، رهکاری قوی برای کشف دارو جهت مداخله علیه این بیماری بوده و نگرش صحیحی به درمان‌های بالقوه این بیماری را فراهم می آورد.

وینستون هاید استاد زیست شناسی محاسباتی در موسسه علوم اعصاب انتقالی (SITraN) دانشگاه شیفلد، یکی از نویسندگان این پژوهش بود که نتایج آن در مجله Molecular Systems Biology منتشر شده است.

پروفسور هاید توضیح می‌دهد: «کودکان به طور طبیعی در مقابل بسیاری از بیماری‌های عفونی مقاومتر هستند.
طی دوره‌های شیوع بیماری مانند آنفولانزای اسپانیایی و ابولا، بدن کودکان عملکرد بسیار بهتری نسبت به بزرگسالان دارد. با آنالیز پروفایل‌های خونی کودکان آلوده و مقایسه آن‌ها با بزرگسالان مبتلا به سپتیسمی، شناسایی کودکانی که مقاومت طبیعی بدنشان برای دور کردن عفونت به آن‌ها کمک کرد را، آسان ساخت. سپس با کمک درس‌هایی که از سیستم ایمنی کودکان آموختیم، توانستیم چگونگی کنترل و پیشگیری از سپتیسمی را جایگزین مبارزه با آن کنیم.»

یافته‌های این پژوهش اکنون برای طراحی داروها و تمرکز بر روی پیشگیری از دیگر بیماری‌های پاتولوژیک از جمله آلزایمر، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترجمه: محمد شجاعیه

منبع: Molecular Systems Biology

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن