سرطان

روشی برای رهایی از هورمون‌درمانی مادام العمر در مبتلایان به سرطان پروستات

یک آزمایش بالینی در موسسه Peter Mac، با استفاده از پرتودرمانی تک دوزی بسیار پیشرفته، انتشار سرطان پروستات در برخی از موارد بیماری را متوقف ساخته و نیاز به درمان مادام العمر با هورمون را در این بیماران به تاخیر انداخته است.


این آزمایش POPSTAR، به سرپرستی استادیار شانکار سیوا، بر روی بیمارانی که سرطان پروستاتشان به طور محدودی در یک تا سه محل اضافی انتشار یافته بود و معمولا تحت درمان هورمونی مادام العمر قرار می‌گیرند، صورت پذیرفت.

عوارض جانبی این درمان‌های مسدود کننده تستوسترون، شبیه به علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، از دست رفتن قوای جنسی و مشکلات طولانی مدت استخوانی مانند پوکی استخوان است. در این پروژه، به ۳۳ بیمار دوز بالای دقیق و متمرکز پرتودرمانی متعادل کننده بدن استریوتاکتیک (SABR) داده شد .

در این روش دوز مناسب مستقیما به اندام‌هایی فرستاده شد که علام سرطان در آن‌ها دیده شده بود. تکنیکی که پرتودرمانی را با دقت بالایی ارائه می‌کند. سپس داوطلبان طی دو سال تحت نظر قرارگرفتند.

این آزمایش بالینی آینده نگر، از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۶ در موسسه Peter Mac طراحی و انجام شد وسرانجام نتایج آن در مجله European Urology منتشر گردید.

❇ ترجمه: آزاده داودی

☑ منبع: European Urology

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن