اخبارهوش مصنوعی

هوش مصنوعی ابزاری برای پیشرفت پزشکی شخصی

امروزه به دلیل گسترش دانش و پیچیده‌تر شدن فرایند تصمیم‌گیری، استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی به خصوص سیستم‌های هوش مصنوعی در تصمیم‌گیری، اهمیت بیشتری یافته‌است. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین سال‌هاست که در حوزه‌ی سلامت وارد شده‌اند و باتوجه به قدرت آن‌ها در پیش‌برد پزشکی و صنعت، کاربریشان هرسال بیشتر می‌شود.


برای دست‌یابی به قدرت کامل پزشکی دقیق، باید آن را با یادگیر‌ی ماشین و هوش مصنوعی همراه کرد، زیرا تحلیل داده‌های بزرگ توسط فناوری یادگیری عمیق، بسیار سریع‌تر از متخصصان بالینی و محققان حوزه‌ی سلامت انجام می‌شود. هوش مصنوعی علاوه بر این‌که بسیار سریع‌تر از ذهن انسان داده‌های بزرگ پزشکی را تحلیل می‌کند، بسیار دقیق‌تر می‌تواند از بین گزینه‌های درمانی موجود برای درمان بیمار، درمان مناسب فرد را تعیین کند و هم‌چنین عواقب ناشی از آن را پیش‌گویی نماید .

استفاده از هوش مصنوعی در حوزه‌ی سلامت، به این معنا است که با استفاده از الگوریتم‌ها و نرم‌افزارها و بدون دخالت مستقیم انسان، داده‌های پیچیده‌ی پزشکی تحلیل شود. هوش‌مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین توانایی تحلیل داده‌ها را دارد. این الگوریتم‌ها می‌توانند الگوها را تشخیص دهند و بر اساس آن‌ها، منطق حاکم بر پدیده را استخراج کنند.

ورود هوش مصنوعی به پزشکی دقیق، مشابه سایر حوزه‌های سلامت، آن را به مرحله‌ای جدید وارد می‌کند که پیش‌گویی‌ها و تشخیص‌ها بسیار دقیق‌تر و آسان‌تر انجام می‌گیرد. برخی معتقدند که پزشکی دقیق به معنای واقعی، بدون استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین امکان‌پذیر نیست.

با وجود سرعت و دقت بالا اما هوش مصنوعی از دو نظر در مقایسه با هوش انسانی ضعف دارد:

۱) امکان تعیین هدف در آن وجود ندارد و تنها براساس داده‌هایی که دریافت کرده‌است، تصمیم می‌گیرد.
۲) نتیجه‌ را خیلی دقیق پیش‌گویی می‌کند اما نمی‌تواند علت پدیده را مشخص کند.

شرکت‌های بزرگ دنیا تا به حال بر روی استفاده از هوش مصنوعی در حوزه‌ی سلامت سرمایه‌گذاری کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به گوگل، مایکروسافت و اینتل اشاره کرد. هم‌چنین استفاده از هوش مصنوعی در حوزه‌ی سلامت در موارد مختلفی گزارش شده‌است که در ادامه به چند نمونه اشاره می‌شود:

رادیولوژی: استفاده از هوش مصنوعی در تفسیر تصاویر رادیولوژی از خطای پزشک جلوگیری می‌کند. در تصاویر ممکن است تغییرات ناگهانی به وجود بیاید که از دید پزشک پنهان بماند اما هوش مصنوعی کوچک‌ترین تغییرات را تشخیص می‌دهد.

پزشکی از راه دور: به این ترتیب که بیمار دستگاهی را می‌پوشد تا اطلاعات او به طور پیوسته و از راه دور توسط هوش مصنوعی مورد بررسی قرار گیرد.

عمل‌های جراحی: در عمل‌های‌ جراحی مربوط به صورت، به کمک هوش مصنوعی می‌توان چهره‌ی فرد بعد از عمل را پیش‌بینی کرد و در مورد انجام یا عدم انجام عمل جراحی تصمیم‌گیری نمود.

مهم‌ترین مزیت استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی دقیق این است که به کمک آن می‌توان احتمال ابتلای فرد به بیماری‌های مختلف در آینده را پیش‌گویی کرد. علاوه بر این، با تعیین دقیق‌تر علت ایجاد بیماری و هم‌چنین شرایطی که در آن احتمال ایجاد بیماری بیشتر است، به متخصصان کمک می‌کند تا بدانند که برای تشخیص بیماری قبل از بروز آن، به دنبال چه علائمی باید باشند. توانایی پیش‌گویی بیماری‌ها در حوزه‌ی سلامت انقلابی ایجاد می‌کند و زندگی بسیاری انسان‌ها را بهبود می‌بخشد.

یادگیری ماشین هم‌چنین می‌تواند در اصلاح قوانین سازمان غذا و داروی ایالات متحده‌ی آمریکا (FDA) درباره‌ی آزمایش‌ها، داروها و شراکت‌های حوزه‌ی داروسازی تاثیرگذار باشد. دست‌یابی کامل به پزشکی دقیق، همکاری‌های خوبی بین شرکت‌های داروسازی، زیست‌فناوری، تشخیصی و هم‌چنین دانشگاه‌ها ایجاد می‌کند.

امپلیون (Amplion)، یک شرکت پیشرو در پزشکی دقیق بر اساس هوش مصنوعی، اخیراً نرم‌افزاری با نام Dx:Revenue را منتشر کرده است. این نرم‌افزار با استفاده از یادگیری ماشین اطلاعاتی را در اختیار شرکت‌های داروسازی قرار می‌دهد. این نرم‌افزار به داده‌ها‌ی ۳۴ میلیون منبع شامل کارآزمایی‌های بالینی، نشریات علمی، چکیده‌های کنفرانس‌ها، تست‌های تایید شده‌ی FDA، تست‌های آزمایشگاه‌ها و بسیاری منابع دیگر دسترسی دارد و بر اساس آن توانایی‌های شرکت‌های طراحی آزمایش را با نیازهای شرکت‌های داروساز تطبیق می‌دهد.

این نرم‌افزار به طور ویژه در درمان سرطان بسیار کاربرد دارد. زیرا با توجه به هتروژن بودن سلول‌های توموری، متخصصان سرطان درمان‌های اختصاصی بر اساس ویژگی‌های تومور را، نسبت به تجویز درمان یکسان برای همه‌ی افراد ترجیح می‌دهند. با استفاده از شیوه‌ی طراحی شده توسط این شرکت، می‌توان در زمانی کوتاه‌تر و با نرخ موفقیت بیشتر در کارآزمایی‌های بالینی، دارو را وارد بازار کرد، به این ترتیب هم دارو زودتر به دست بیماران می‌رسد، هم هزینه‌های مربوطه کاهش می‌یابد.

پزشکی دقیق می‌تواند زندگی بسیاری از افراد را بهبود ببخشد و عمر بسیاری از افراد را افزایش دهد. استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی دقیق، این نتایج را بیشتر امکان‌پذیر می‌کند، هم چنین با کاهش هزینه‌ها، شرایط درمان را برای افراد بیشتری از جامعه فراهم می‌کند. در مسیر پیشرفت پزشکی دقیق چالش‌های متعددی وجود دارد، اما هوش مصنوعی بسیاری از این مشکلات را برطرف می‌کند و ما را به اهداف و نتایج آن نزدیک‌تر می‌کند.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
منبع
Forbes
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن