چندرسانه‌ای

چگونه یک پزشک از یک بحران جهانی جلوگیری کرد؟

جایگاه سازمان FDA

امروزه وقتی درباره دارو‌های آزمایشی بحث می‌شود، داشتن تاییدیه، FDA فاکتور مهمی در ایمن بودن دارو بشمار می‌آید. درواقع تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا، با وجود این‌ که زیر مجموعه وزارت بهداشت یک کشور، یعنی آمریکاست، دارای ارزش جهانی است. یکی از دلایل جایگاه فعلی این سازمان کارهای دکتر است.

فرانسیس کلسی که در ۱۵ سالگی در سال ۱۹۳۱ دبیرستان را به پایان رساند، مدر‌ک لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته داروسازی از دانشگاه مک گیل دریافت کرد. او به منظور ادامه تحصیلاتش برای یک پست تحقیقاتی به دپارتمان داروسازی دانشگاه شیکاگو درخواست فرستاد و پذیرفته شد. نکته جالب این است که نامه پذیرش او به نام آقای فرانسیس اولدهام کلسی فرستاده شده بود. دکتر کلسی بعد‌ها به شوخی اشاره می‌کرد که اگر به خاطر اسم کوچکش، او را با یک مرد اشتباه نمی‌گرفتند، ممکن بود زندگی حرفه‌ای او همان جا به پایان برسد. بعد از گرفتن مدرک دکتری در سال ۱۹۳۸، او به عنوان هیئت علمی در شیکاگو ماند و تحقیقات بنیادی را زمینه ایمنی دارویی شروع کرد. همچنین حدود یک دهه بعد، دکتر کلسی مدرک پزشکی خود را هم به دست آورد.فرانسیس اولدهام کلسی

دکتر فرانسیس کلسی در سال ۱۹۶۰ کار خود را در سازمان غذا و داروی آمریکا شروع کرد. یکی از اولین پرونده های او مربوط به درخواست مجوز فروش داروی تالیدوماید از طرف یک شرکت آمریکایی به نام مرل بود. آرام بخش تالیدوماید در آلمان تولید شده و آماده بود تا برای جلوگیری از بی خوابی و استرس در دنیا استفاده شود. همچنین خاصیت ضد تهوع این دارو سبب استفاده گسترده زنان باردار شده بود. دکتر کلسی به علت ناکافی بودن شواهد مبنی بر غیر سمی بودن این دارو برای جنین، درخواست این شرکت را رد کرد. امروزه FDA دارو‌ها را برای عدم سمیت آن‌ها برای جنین انسان بررسی می‌کند. اما در آن زمان باور بر آن بود که دارو‌های مصرفی توسط مادر به درون رحم وارد نمی‌شوند. تحقیقات گذشته دکتر کلسی بر روی تاثیرات دارو‌ها بر روی جنین حیوانات، این باور اشتباه را رد کرده بود. به همین دلایل او از شرکت مرل خواست تا تحقیقات جامع تری انجام دهند.

شرکت مرل به جای انجام بررسی های گسترده‌تر و فرستادن نتایج تحقیقات، شروع به اعمال فشار از راه‌های غیر رسمی کرده و در نهایت دکتر کلسی را به لجباز بودن متهم کرد. پافشاری دکتر کلسی و حمایت FDA از نظر او، شرکت مرل را دوباره مجبور به ارسال درخواست‌های رسمی کرد. با این حال، درخواست های جدید هم به علت عدم وجود شواهد کافی رد شدند. در همین زمان خبر‌های مربوط به عوارض جانبی داروی مورد بحث در جهان پخش شد. پزشکان شروع به گزارش موارد آسیب عصبی به علت مصرف تالیدوماید کردند. نتایج مصرف این دارو در زنان باردار بسیار وحشتناک تر بود. مصرف تالیدوماید در زنان باردار سبب مرگ هزاران جنین و تولد ده‌ها‌ هزار نوزاد بدون دست و پا شد. با وجود این که در سال ۱۹۶۱ تالیدوماید از بازار آلمان جمع شد، شرکت مرل برای ماه‌ها به تلاش برای گرفتن مجوز ادامه داد.

با این که دکتر کلسی تنها کسی نبود که خطرات این دارو را شناسایی کرد، با اینحال تلاش‌ها و هشدار‌های او بود که سبب شد این دارو وارد بازار بزرگ آمریکا نشود. با رشد آگاهی عمومی از این وقایع، دکتر کلسی مورد تمجید رسانه‌ها و روزنامه‌ها قرار گرفت و در نهایت رئیس جمهور وقت آمریکا، جان اف کندی، از او در کاخ سفید تقدیر کرد.

پس از ترس گسترده ناشی از تالیدوماید، کنگره آمریکا اختیارات FDA را گسترش داد و قوانین نظارتی سختگیرانه تری را اعمال کرد. امروزه FDA یک سازمان تنظیمی، تحقیقاتی و با اختیارات بسیار گسترده است که بر روی تولید، صادرات و واردات دارو‌ها و موارد دیگر نظارت می‌کند.

فرانسیس کلسی بعدا سرپرست شاخه تحقیقاتی این سازمان شد و تا سن ۹۰ سالگی در سمت‌های مختلف در این سازمان کار کرد و همچنین بنیادی را برای حفظ سلامت دارویی تاسیس کرد. میراث او که همان ترجیح حقیقت بر نظرات شخصی بود، سبب تغییرات بنیادی در سطح سلامت عمومی شد. دکتر فرانسیس اولدهام کلسی در سال ۲۰۱۵ درگذشت‌.

۴.۸/۵ - (۱۸ امتیاز)
منبع
TEDEd
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن