بازار بیوتکنولوژیدارو رسانیدیدگاهسرمایه گذاری شرکت هاعفونت ویروسیواکسن ها

35 درمان در حال توسعه برای غلبه بر ویروس کرونا

همان‌طور که جهان برای کنترل و مهار شیوع کووید-19 در تلاش است، شرکت‌های دارویی برای مبارزه با این بیماری همه‌گیر در رقابت برای توسعه و یا استفاده مجدد از درمان‌های مختلف هستند. تعداد کشته‌شده‌ها هم‌چنان به رشد خود ادامه می‌دهد.


اخبار مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی (GEN) طی بررسی جدید خود، برنامه‌های تولید 35 داروی فعال و در حال توسعه را در آمریکای شمالی، اروپا و چین بازتاب می‌دهد. این 35 دارو شامل درمان‌هایی است که بیش‌ترین توجه عمومی را در روزهای اخیر به خود جلب کرده است و توسط شرکت‌های شناخته شده‌ای مانند غول‌های داروسازی GlaxoSmithKline و Sanofi، تا بیوتکنولوژی‌های کوچک و بزرگ مانند Moderna و Gilead Science توسعه یافته‌اند.

Gilead پس از آنکه مجله‌ها داروی ضدویروسی خود یعنی remdesivir را معرفی کردند، شروع به کارآزمایی‌های بالینی در چین کرد. این دارو نتایج مثبتی در یک بیمار آمریکایی و در آزمایش‌های in vitro در چین به دنبال داشت.

طبق آمار گزارش شده توسط خبرگزاری دولتی شین‌هوا در 28 فوریه، وضعیت چین به عنوان مرکز شیوع سارس CoV-2 بهبود یافته است: از 234 کارآزمایی بالینی که در فهرست کارآزمایی‌های بالینی چین ثبت شده است، تقریباً نیمی (105) از آن‌ها روی درمان‌های کووید-19 متمرکز هستند. بسیاری از این کارآزمایی‌ها از جمله 60 مطالعه در ClinicalTrials.gov لیست شده که شامل معرفی کووید-19 است و نیز هفت مطالعه که توضیحات آن‌ها شامل سارس CoV-2 است.

در گزارش شین‌هوا، Wu Yuanbin، مدیر کل علوم و فناوری توسعه اجتماعی با همکاری وزارت علوم و فناوری چین (MOST)، از انتشار دستورالعمل‌های مطالعات بالینی داروها و واکسن‌ها برای مقابله با شیوع ویروسی مرگبار خبر داد. این راهنما به داروهایی که قبلاً در بازار عرضه شده‌ و آن‌هایی که اثراتشان در مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی ثابت شده است، اولویت می‌دهد.

در بسیاری از موارد، مقامات، بیمارستان‌ها و شرکت‌های چینی در حال مطالعه درمان‌های بالقوه بدون سرپرستی تولیدکنندگان اصلی آن‌ها هستند. اولین بیمارستان چانگشا و بیمارستان دوم ژیانگیا از دانشگاه مرکزی جنوبی چین، حامیان اصلی همکاری با شرکت دارویی Hu’nan Haiyao hongxingtang در یک کارآزمایی بالینی هستند که ترکیبی از Beijing Genova Biotech’s Novaferon را ارزیابی می‌کنند، یک اینترفرون آلفای نوترکیب (IFN α) مشابه پروتئین ویروسی که در سال 2018 برای درمان هپاتیت B و Kaletra متعلق به شرکت AbbVie برای از بین بردن سارس CoV-2 در بیماران مبتلا به کووید-19 راه‌اندازی شد. این آزمایش به صورت آینده‌نگر توسط مقامات چینی ثبت شد.(ChiCTR2000029496)

مثال دیگر، پیرفنیدون، داروی فیبروز ریوی ایدیوپاتیک است، که توسط Roche و شرکت تابعه Genentech به نام Esbriet به بازار عرضه می‌شود که قرار است در بیماران مبتلا به کووید-19 شدید و بحرانی، تحت یک کارآزمایی بالینی برنامه‌ریزی‌شده تصادفی مورد مطالعه قرار گیرد و توسط بیمارستان تونگجی دانشکده پزشکی تونگجی مربوط به دانشگاه علوم و فناوری هوآژونگ ثبت شود. (ChiCTR2000030333)

یک همکاری در تاریخ 28 ژانویه در مورد پلت‌فرمی با امید به درمان‌های آینده اعلام شد: ابسِلِرا گفت که این شرکت و همکارانش پلت‌فرم پاسخ جامع خود برای توسعه اقدامات متقابل پزشکی را تنها در مدت 60 روز پس از جداسازی پاتوژن ویروسی ناشناخته به کار خواهند برد. این شرکا محققان مرکز تحقیقات واکسن مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی NIH (NIAID) هستند.

این لیست اختصاصی در هفته‌های آینده چندبرابر خواهد شد زیرا آژانس‌های بهداشت جهانی، دولت‌ها و تولیدکنندگان دارو تلاش‌های خود را علیه ویروس سارس CoV-2 افزایش خواهند داد.

AbbVie

درمان: کَلِترا (تحت عنوان آلوویا، لوپیناویر/ریتوناویر نیز به بازار عرضه می‌شود)

نوع: مهارکننده پروتئاز HIV-1 در ترکیب با سایر داروهای ضدویروسی برای درمان عفونت HIV-1 در بزرگسالان و کودکان 14 روز و بالاتر شناسایی شده است.

وضعیت: AbbVie در تاریخ 27 ژانویه اعلام کرد که کمیسیون بهداشت ملی چین، کلترا را برای درمان پنومونی ناشی از سارسCoV-2 تصویب کرد. ده میلیون RMB (معادل 1/4 میلیون دلار) کلترا به عنوان یک گزینه تجربی برای حمایت از این بحران سلامت عمومی رو به رشد به مقامات چینی اهدا کرده است.

AIM ImmunoTech

درمان: امپلیژن (رینتاتولیمُد) 

نوع: تعدیل‌کننده سیستم ایمنی برای سندرم خستگی مزمن شدید

وضعیت: AIM در سال 2019 مجوز FDA برای واردات امپلیژن به آرژانتین را به عنوان درمانی برای سندرم خستگی شدید مزمن به دست آورد.

Altimmune

درمان: واکسن تک دوز داخل بینی به منظور ارائه ایمنی سیستمیک 

نوع: واکسن مبتنی بر فناوری واکسن اختصاصی آلتیمون، که این شرکت در توسعه NasoVAX، واکسن آنفلوانزای انتخابی شرکت که نتایج مثبتی را در فاز IIa نشان داد، از آن استفاده کرد.

وضعیت: آلتیمون اعلام کرد 28 فوریه طراحی و ساخت واکسن را به پایان رسانده‌است و آن را به سمت آزمایش حیوانی و تولید پیش می‌برد. آزمایش بالینی واکسن می‌تواند از ماه آگوست نیز آغاز شود. این شرکت هم‌چنین اظهار داشت که به طور جدی در حال گفتگو با تعدادی از شرکای بالقوه خود است.

APEIRON Biologics

 درمان: APN01

نوع: آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین انسانی (rhACE2) که برای درمان آسیب حاد ریه، سندرم زجر تنفسی حاد و فشار خون شریانی ریوی ایجاد شده است.

وضعیت:در تاریخ 26 فوریه APEIRON مستقر در وین، یک آزمایش بالینی برای ارزیابی APN01 به عنوان درمانی برای بیماران مبتلا به عفونت شدید SARS-CoV-2 را در چین آغاز کرد. کارآزمایی تصادفی، 24 بیمار را به مدت هفت روز معالجه می‌کند تا اطلاعات اولیه در مورد تأثیر rhACE2 بر نتایج بیولوژیکی، فیزیولوژیکی و بالینی و هم‌چنین ایمنی به دست آید.

Ascletis Pharma

درمان: گانووو (Ganovo®) به علاوه ریتوناویر؛ ASC09 و ریتوناویر؛ ASC09 و اوسلتامیویر؛ ریتوناویرو اوسلتامیویر

انواع: مهارکننده‌های پروتئاز HIV

وضعیت: اسکلتیس در 26 فوریه اظهار داشت که سه بیمار مبتلا به کووید-19 با ترکیب درمانی گانووو (دانوپرویر) به همراه ریتوناویر درمان شده و از بیمارستان نهم نانچانگ مرخص شدند. در 2 فوریه، اسکلتیس گفت که به طور جدی به “مؤسسات پزشکی و پژوهشگران پزشکی مرتبط” در کارآزمایی‌های بالینی که ترکیبی از ASC09 و ریتوناویرو را برای کووید-19 ارزیابی می‌کنند، به دنبال درخواست آن‌ها از این شرکت کمک خواهد کرد. در تاریخ 25 ژانویه، اسکلتیس از اداره ملی محصولات پزشکی و مرکز ارزیابی دارویی درخواست کرد تا ریتوناویر و ترکیب دوز ثابت ASC09 را در کانال اضطراری ملی قرار دهند.

بیمارستان تونگجی چین هم‌چنین ترکیبات ASC09 و تامی‌فلو (اوسلتامیویر)، ریتوناویر و تامی‌فلو (اوسلتامیویر) و تامی‌فلو به تنهایی را در یک کارآزمایی ذکر شده در (ClinicalTrials.gov (NCT04261270 آزمایش می‌کند. تامی‌فلو در ایالات متحده توسط Genentech، عضو گروه Roche، تحت مجوز از علوم Gilead توزیع شده است. هم‌چنین، یک کارآزمایی آینده‌نگر که توسط نخستین بیمارستان وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه ژجیانگ ثبت شده است، ترکیبات ASC09-ریتوناویر و لوپیناویر-ریتوناویر را ارزیابی می‌کند. (ChiCTR2000029603)

Bayer و تولیدکنندگان بیشمار چینی

درمان: کلروکین فسفات (توسط بایر به عنوان رزوچین به بازار عرضه شد)

نوع: نمک فسفات کلروکین، یک ترکیب کوئینولین با خواص ضدمالاریا و ضدالتهابی است. رزوچین توسط بایر کشف شد و در سال 1947 برای درمان مالاریا وارد فاز بالینی شد.

وضعیت: خبرگزاری دولتی شین‌هوا در تاریخ 17 فوریه گزارش داد که این دارو در کارآزمایی‌های بالینی در بیش از 10 بیمارستان در پکن و هم‌چنین در استان گوانگدونگ در جنوب چین و استان هونان مرکزی چین مورد ارزیابی قرار گرفته است که طبق گفته Sun Sunrong، معاون رئیس مرکز ملی توسعه بیوتکنولوژی چین زیر نظر وزارت علوم تکنولوژی (MOST) کارآیی نسبتاً خوبی داشته است. گروهی از محققان چینی در مطالعه‌ای که در 4 فوریه در مجله Cell Research منتشر شد، گزارش کردند که کلروکین و رِمدِزیوِر در کنترل عفونت 2019-nCoV در شرایط آزمایشگاهی بسیار مؤثر بودند. Shanghai Daily در 20 فوریه گزارش کرد پس از آن‌که کمیسیون بهداشت ملی چین کلروکین فسفات را در آخرین دستورالعمل‌های درمانی برای پنومونی کووید-19 قرار داد، هشت شرکت چینی تولید و عرضه دارو را افزایش دادند.

Beijing Staidson Biopharma and InflaRx

درمان: IFX-1

نوع: آنتی‌بادی مونوکلونال ضد C5a در حال توسعه برای کووید-19 و hidradenitis suppurativa

وضعیت: مقامات چینی کارآزمایی‌های بالینی IFX-1 را به عنوان درمان کووید-19 در ماه فوریه تأیید کردند.

Biocryst

درمان: گالیدِزیویر (BCX4430)

نوع: مهارکننده نوکلئوزید RNA پلیمراز طراحی شده برای اختلال در روند تکثیر ویروس

وضعیت: فعالیت طیف گسترده‌ای از این دارو در شرایط آزمایشگاهی علیه بیش از 20، RNA ویروسی در کروناویروس‌ها و خانواده‌های بیماری ویروسی شامل فلاوی‌ویروس‌ها، توگاویروس‌ها، بونیاویروس‌ها، آرناویروس‌ها، پارامیکسوویروس‌ها نشان داده ‌شد.

BioXyTran

 درمان: BXT-25

نوع: داروی ضد نکروز با ساختار گلیکوپلیمر شامل مولکول‌های هیبریدی ادغام‌کننده مولکول هموگلوبین و یک ساختار شیمیایی پلیمری اختصاصی است. BXT-25 منتخب اصلی شرکت است که با هدف حمل اکسیژن به بافت‌ها در هنگام مسدود شدن جریان خون، طراحی شده است.

وضعیت: بیوکسیتران در 5 فوریه اعلام کرد، با مشارکت شرکت‌های دارویی بین‌المللی به دنبال توسعه BXT-25 به عنوان درمانی برای سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) در بیماران مرحله آخر سارس CoV-2 هستند. از آنجا که BXT-25 به میزان 5000 برابر از گلبول‌های قرمز کوچک‌تر است، این شرکت از MDX Life Science MDX Viewer برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی دارو استفاده می‌کند.

درمان‌های Celularity و Sorrento 

درمان: CYNK-001

نوع: آلوژنیک، سلول‌درمانی سلول‌های کشنده طبیعی مشتق از جفت

وضعیت: این شرکت‌ها در تاریخ 30 ژانویه یک همکاری بالینی و تولیدی را برای توسعه استفاده‌ی درمانی از CYNK-001 متعلق به سلولاریتی برای کووید-19 آغاز کردند. سورنتو و سلولاریتی با ارزیابی CYNK-001 به عنوان یک درمان بالقوه جدید برای ویروس‌های کرونا، به ویژه سارس CoV-2 موافقت کردند. سورنتو گفت که هم اکنون با دانشمندان برجسته و کارشناسان محلی چینی در ارتباط است تا در مورد اعتبار بالینی و نیازهای لجستیک برای ردیابی سریع CYNK-001 در چین گفتگو کنند.

Chugi Pharmaceutical and Zhejiang Hisun Pharmaceutical

درمان: توسیلیزومب

نوع: آنتی بادی انسانی جهت هدف قرار دادن اینترلوکین 6

وضعیت: یک کارآزمایی با 94 بیمار در حال ارزیابی توسیلیزومب است که توسط مقامات چینی در اولین بیمارستان وابسته دانشگاه علم و فناوری چین (بیمارستان استانی Anhui) به ثبت رسیده است (ChiCTR2000029765).

CSL و دانشگاه کوئینزلند

درمان: واکسن

نوع: واکسن غیر اختصاصی مبتنی بر فناوری کمکی اختصاصی Seqirus ، MF59

وضعیت: CSL در 12 فوریه اعلام کرد که تخصص فنی و کمک مالی MF59 را به برنامه توسعه پیش‌بالینی دانشگاه کویینزلند ارائه خواهد داد. دانشگاه از این کمک برای آزمایش پروتئین ویروسی که در حال تولید است با فناوری گیره مولکولی خود استفاده خواهد کرد. این شرکت هم‌چنین کمکی معادل 1 میلیون RMB یعنی 143,000 دلار به صلیب سرخ چین به منظور تلاش برای مبارزه با این بیماری همه‌گیر اختصاص داده است.

CureVac

درمان: واکسن بر پایه mRNA

نوع: واکسنی که از الگوی توسعه واکسن mRNA مربوط به CureVac استفاده می‌کند

وضعیت: CureVac و ائتلاف دولتی-خصوصی نوآوری‌های آمادگی اپیدمی (CEPI) برای تولید واکسن علیه سارس CoV-2 همکاری می‌کنند، این شرکا در 31 ژانویه اعلام کرد که در حال گسترش این همکاری‌ها برای توسعه یک الگوی واکسنی برای پاسخ سریع به بیماری هستند. CEPI تا سقف 8.3 میلیون دلار بودجه اضافی برای تسریع در توسعه، ساخت و آزمایشات بالینی سپرده‌گذاری کرده است. ریچارد هت‌چت، مدیرعامل CEPI گفت: ائتلاف و CureVac امیدوارند که توالی ژن پاتوژن را به یک کاندیدای واکسن برای آزمایش بالینی طی چند ماه آینده برسانند.

CytoDyn

درمان: لِرونلیمب (PRO 140)

نوع: آنتی‌بادی مونوکلونال IgG4 انسانی‌شده. لِرونلیمب گزینه اصلی سیتودین، و آنتاگونیست CCR5 با پتانسیل چندگانه علائم درمانی است.

وضعیت: سیتودین و گروه درمانی لونگن اعلام کرده بودند که در تاریخ 12 فوریه جستجو در خصوص لِرونلیمب را به عنوان یک درمان احتمالی برای بیماری کوروناویروس و سرطان آغاز کرده‌اند.

به گفته سیتودین، لِرونلیمب تاکنون 9 کارآزمایی بالینی را در بیش از 800 نفر در یک کارآزمایی محوری فاز III در ترکیب با روش‌های درمانی ضد ویروسی استاندارد در بیماران مبتلا به HIV تحت درمان آزمایشی، با موفقیت گذرانده است. لِرونلیمب دارای عنوان Fast Track از FAD به عنوان درمانی ترکیبی با درمان ضد ویروس بسیار فعال (HAART) برای مبتلایان به HIV، و نیز برای سرطان سینه سه‌گانه منفی متاستاتیک است.

Fujifilm Holdings andZhejiang Hisun Pharmaceutical

درمان: فاویپیراویر (که توسط فوجی‌فیلم به عنوان آویگان و توسط هیسون در چین به عنوان فاویلاویر عرضه می‌شود)

نوع: عامل ضدویروسی با طیف گسترده که به منظور مهار انتخابی و قدرتمند RNA پلیمراز وابسته به RNA یا (RdRp) از ویروس‌های RNA طراحی شده است. ژاپن، آویگان را برای آنفولانزای جدید یا نوظهور تأیید کرده است و قبلاً برای معالجه بیماران مبتلا به ابولا در گینه استفاده می‌شده است.

وضعیت: وزیر بهداشت ژاپن، کاتسونوبا کاتو، در 22 فوریه اظهار داشت که وزارت ژاپن توصیه می‌کند استفاده از آویگان ظاهراً مؤثر است. در چین کمیسیون بهداشت و درمان ملی در 17 فوریه نسخه داروی هیسون را به عنوان یک درمان تحقیقی برای سارس CoV-2 در یک کارآزمایی بالینی آینده‌نگر در شنژن تأیید کرد.

Generex Biotechnology

درمان: واکسن پپتیدی Ii-Key

نوع: واکسنی بر پایه پلتفرم فناوری فعال‌سازی سیستم ایمنی Ii-Key متعلق به Generex

وضعیت: شرکت جنرکس در تاریخ 27 فوریه اعلام کرد، موافقت‌نامه‌ای از بورس فناوری چین، صندوق سرمایه‌گذاری مدیریت شرکت آموزشی ژونگهوآ پکن، مؤسسه زیست‌شناسی آکادمی علوم شاندونگ و توسعه صنعت بین‌المللی Sinotek-Advocates شنژن برای ساخت واکسن Ii-key دریافت‌کرده است. جنرکس گفت برای آغاز کار پروژه در ایالات متحده، 1 میلیون دلار پیش پرداخت و 5 میلیون دلار بابت هزینه صدور مجوز برای فناوری Ii-Key دریافت کرده است که پول کلیه هزینه‌ها و مخارج مربوط به توسعه واکسن کووید-19 و حق امتیاز 20٪ در هر دوز واکسن توسط کنسرسیوم چین انجام می‌شود.

Gilead Sciences

 درمان: Remdesivir (GS-5734)

نوع: پیش داروی نوکلئوتیدی

وضعیت: NIH در 25 فوریه اعلام کرد اولین ارزیابی کارآزمایی بالینی ایالات متحده یک درمان آزمایشی برای کووید-19 با بررسی Remdesivir در بیماران در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا در اوماها، جایی که برخی از آمریکایی‌های مبتلا به این بیماری مراقبت می‌شوند یا تحت قرنطینه هستند، انجام می‌شود. اعضای تیم تحقیقاتی واشنگتن در یک مطالعه موردی که در 31 ژانویه در مجله پزشکی The New England Journal of Medicine منتشر شد، گزارش کردند که Remdesivir، هیچ گونه عارضه جانبی روی اولین آمریکایی مبتلا به بیماری سارس CoV-2 نشان نداد.

در چین، کارآزمایی‌های بالینی روی Remdesivir توسط علوم Gilead پس از اینکه اداره ملی محصولات پزشکی چین، درخواست‌ها توسط بیمارستان مشارکتی چین و ژاپن و آکادمی علوم پزشکی چین برای هدایت مطالعات را تاًیید کرد، آغاز شده است. تیمی از محققان چینی طی یک مطالعه منتشر شده در 4 فوریه در Cell Research گزارش کردند که Remdesivir و کلروکین فسفات در کنترل عفونت 2019-nCoV در شرایط in vitro بسیار مؤثر بودند.

 GlaxoSmithKline و Clover Biopharmaceuticals

درمان: COVID-19 S-Trimer

نوع: واکسن کروناویروس بر پایه پروتئین

وضعیت: شرکت GSK در 24 فوریه موافقت کرد که با شرکت Clover در قالب یک همکاری تحقیقاتی، سیستم کمکی جامع خود برای ارزیابی بیش‌تر S-Trimer در مطالعات پیش‌بالینی را ارائه دهد. GSK استدلال کرد که Clover می‌تواند به سرعت مقادیر زیادی از واکسن جدید کورناویروس را مقیاس‌بندی و تولید کند زیرا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های داخلی است و قابلیت‌های تولید زیستی CGMP در مقیاس تجاری در چین را دارد.

Michael Breen مدیر بخش بیماری‌های عفونی و داروسازی در GlobalData گفت: “GSK پیشرو اصلی در تولید واکسن‌هاست و همکاری با آن‌ها امیدهای ما در مورد پیشرفت به موقع واکسن و توانایی تولید آن در مقادیر کافی و بزرگ که برای مهار شیوع کروناویروس ضرورت دارد را افزایش می‌دهد.”

iBio و Beijing CC-Pharming

درمان: واکسن

نوع: واکسن مشتق از گیاه و تولیدشده توسط سیستم iBio’s FastPharming System

وضعیت: این شرکت‌ها در تاریخ 3 فوریه برنامه‌هایی را برای ساخت و آزمایش واکسن کووید-19، جهت طراحی سریع فرآیندهای ساخت برای تولید بیودارویی در سیستم‌های بیان گیاهی اعلام کردند. در صورت موفقیت، این تحقیق کاندیداهای محصول خود را برای تولید در مرکز ساخت iBio’s FastPharming، که در سال 2010 با بودجه آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA) ساخته شده است، ارائه خواهد داد تا امکانات لازم برای اقدامات متقابل پزشکی در سریع‌ترین زمان را در پاسخ به این بیماری همه‌گیر را فراهم سازند.

آنتی‌بادی‌های ImmunoPrecise

درمان‌ها: واکسن‌ها و آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده کوروناویروس

انواع: ترکیبات پیشگیرانه و درمانی از پلت‌فرم‌های کشف اختصاصی ایمونوپرسیس (از جمله انتخاب سلول B و DeepDisplay) و شرکت تابعه ایمونوپرسیس یعنی Talem Therapeutics از پلت‌فرم حیوان تراریخته OmniAb برای تولید مستقیم آنتی‌بادی‌های انسانی استفاده می‌کنند.

وضعیت: ایمونوپرسیس تعهد خود را برای یافتن درمان‌های کووید-19 در 20 فوریه اعلام کرد و گفت که Ilse Roodink، رئیس کمیته علمی تالِم را به عنوان رهبر پروژه جهانی کروناویروس خود منصوب کرده است.

Incyte, Shanghai Hengrui Pharmaceutical

 درمان: کامرِلیزومب و تیموسین

انواع: آنتی‌بادی مونوکلونال انسانی برای هدف قرار دادن کامرِلیزومب (PD-1)؛ هورمون پلی‌پپتیدی 5-Da ترشح‌شده توسط غده تیموس

وضعیت: کارآزمایی‌های بالینی چینی که درمان ترکیبی را ارزیابی می‌کنند توسط بیمارستان جینیانتان ووهان (بیمارستان بیماری‌های عفونی ووهان) (ChiCTR2000029806) و دانشگاه جنوب شرقی (NCT04268537) ثبت شده است.

Innovation Pharmaceuticals

 درمان: بریلاسیدین

نوع: تقلیدکننده دِفِنسین در فاز II پیشرفت در موسکوزیتیس دهان در بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن

وضعیت: Innovation در 24 فوریه اعلام کرد که موافقت‌نامه انتقال مواد را با یک آزمایشگاه ویروس‌شناسی مستقر در ایالات متحده برای مطالعه بریلاسیدین به عنوان یک درمان جدید بالقوه برای سارس CoV-2 ارائه داده است. اگر تست‌های آزمایشگاهی موفقیت‌آمیز باشند، تحقیق و توسعه بالینی بریلاسیدین از طریق مشارکت دارویی، همکاری‌های دانشگاهی و کمک‌های مالی دولت تسریع خواهد ‌شد. Innovation هم‌چنین خلاصه اولیه‌ای از پتانسیل بریلاسیدین برای درمان کروناویروس را به مرجع تحقیق و توسعه پیشرفته زیست‌پزشکی (BARDA) ارسال کرده است.

Inovio Pharmaceuticals و Beijing Advaccine Biotechnology

درمان: INO-4800

نوع: واکسن

وضعیت: اینویوو گفت در تاریخ 30 ژانویه از تخصص ادواکسین بیوتکنولوژی پکن برای راه‌اندازی یک کارآزمایی فاز I در چین به موازات تلاش‌های توسعه بالینی این شرکت در ایالات متحده برای توسعه INO-4800 به عنوان درمان کروناویروس حمایت خواهد کرد. این شرکت گفته است که از طریق آزمایش فاز یک در ایالات متحده، INO-4800 را توسعه می‌دهد و آزمایش پیش‌بالینی را برای ساخت محصول بالینی آغاز کرده است. توسعه INO-4800 با 9 میلیون دلار کمک مالی از سوی (CEPI) پشتیبانی شده است.

(Janssen Pharmaceutical Cos. (Johnson & Johnson

درمان: پرِزکوبیکس (داروناویر و کوبیسیستات)؛ واکسن تولیدشده توسط BARDA

انواع: مهارکننده‌های پروتئاز (HIV (Prezcobix؛ نوعی واکسن ساخته شده

وضعیت: جانسن گفت در 29 ژانویه 300 جعبه پرِزکوبیکس را به مرکز کلینیک بهداشت عمومی شانگهای و بیمارستان ژونگنان دانشگاه ووهان برای استفاده در تحقیقات جهت حمایت از تلاش‌ها برای یافتن راه حلی در برابر سارسCoV-2 اهدا کرده است. 50 جعبه دیگر برای تحقیقات آزمایشگاهی به مرکز کنترل و پیشگیری بیماری چین ارائه شده است. پرِزکوبیکس در یک کارآزمایی تحت حمایت مرکز کلینیک بهداشت عمومی شانگهای (NCT04252274) در حال بررسی است، در حالی‌که یک کارآزمایی چینی در حال ارزیابی پرِزکوبیکس یا ترکیب لوپیناویر-ریتوناویر همراه با تیموسین a1 است. (ChiCTR2000029541)

به طور جداگانه، جانسن در 11 فوریه اعلام کرد: همکاری‌های موجود با سازمان تحقیقات و توسعه پیشرفته زیست‌پزشکی (BARDA) را برای توسعه یک گزینه واکسنی برای سارس CoV-2 گسترش داده است. شرکا موافقت کردند که هزینه‌ها و تخصص تحقیق و توسعه را برای کمک به تسریع تحقیقات جانسن در رابطه با واکسن کووید-19 در کارآزمایی‌های بالینی به اشتراک بگذارند. جانسن هم‌چنین گفت: این کشور با شرکای جهانی خود در همکاری نزدیک است تا مجموعه مولکول‌های ضد ویروسی خود را برای سرعت بخشیدن به کشف درمان‌های بالقوه کووید-19 بررسی کند.

(LineaRx (Applied DNA Sciences و Takis Biotech

درمان: واکسن DNA خطی

نوع: بر اساس DNA خطی تولیدشده توسط PCR برای القای آنتی‌بادی‌هایی که می‌توانند سارس CoV-2 را خنثی‌کنند، طراحی شده است.

وضعیت: LineaRx، متعلق به علوم DNA کاربردی استونی بروک، نیویورک و تاکیس بیوتک در رم گفت که 7 فوریه آن‌ها با استفاده از فناوری ساخت DNA مبتنی بر PCR، یک سرمایه‌گذاری مشترک برای توسعه واکسن پیش‌بالینی شکل داده‌اند. این شرکت‌ها اعلام کردند که هیچ شریک تجاری برای عرضه واکسن کروناویروس به بازار مشخص نشده است.

از مزایای فناوری آن‌ها می‌توان به سرعت تولید، عدم وجود آنتی‌بیوتیک‌ها و مقاومت ژن‌های آن‌ها، خلوص DNA، سادگی طراحی، ایمنی‌زایی قدرتمند اثبات‌شده در واکسن DNA خطی قبلی، عدم وجود هرگونه آلودگی باکتریایی و اثربخشی ژن واکسن بدون وارد کردن ژنوم بیمار، اشاره کرد.

Moderna

درمان: mRNA-1273

نوع: واکسن mRNA کپسوله شده با نانوذرات لیپیدی جدید (LNP) علیه کدکننده کووید-19 برای فرم تثبیت شده پرفیوژن پروتئین اسپایک

وضعیت: مدرنا اعلام کرده است که 24 فوریه، اولین گروه از mRNA-1273 را به مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی NIH (NIAID) برای استفاده در یک مطالعه برنامه‌ریزی شده در فاز اول در ایالات متحده ارسال کرده است. هدف اصلی از مطالعه آزمایشی فاز 1 با دوز متغیر (NCT04283461)، ارزیابی ایمنی و واکنش‌پذیری برنامه واکسیناسیون دو دوزی mRNA-1273، با فاصله 28 روزه، در 3 دوز در بزرگسالان سالم است. مدرنا این واکسن را با همکاری محققان در مرکز تحقیقات واکسن (NIAID (VRC طراحی کرد.

Nano Viricides

درمان: درمان ضد ویروسی مبتنی بر پلت‌فرم جدید نانوداروهای شرکت

نوع: لیگاند باندشونده به ویروس با طیف گسترده

وضعیت: NanoViricides در تاریخ 30 ژانویه تأیید کرد که در حال توسعه درمان کووید-19 است، با بیان اینکه قبلاً برخی از لیگاندهای اصلی کاندیدشده در کتابخانه شیمیایی خود را یافته است که می‌توانند درست به همان صورت که به گیرنده هم‌جنس ACE2 متصل می‌شوند به پروتئین اسپایک سارس CoV هم متصل شوند.

فناوری NanoViricides به کپی کردن گیرنده سطح سلول انسانی که ویروس به آن متصل می‌شود و ساخت لیگاندهایی که به صورت شیمیایی به یک نانومیسل متصل هستند، متکی است تا یک نانو ویروس‌کش ایجاد کند. پلیمر نانومیسلی برای پیوند با کپسول لیپیدی ویروس هنگامی که ویروس با نانوویروس‌کش در تماس باشد، طراحی شده است.

این کمپانی اعلام کرده است که آزمایشگاه ویروس‌شناسی BSL-2 خود در دانشگاه شلتون، در حال آماده‌سازی آزمایش گزینه‌های بالقوه در کشت‌های سلولی علیه کروناویروس‌های “کم خطر”، از جمله آن‌هایی که از گیرنده ACE2 استفاده می‌کنند، است. NanoViricides اضافه کرد در حال توسعه همکاری‌ها برای پیشرفت برنامه کووید-19 است تا یک گزینه دارویی مؤثر را شناسایی کند.

Novavax

درمان: کاندید واکسن انتخاب شده

انواع: واکسن‌هایی طراحی شدند تا برای پلت‌فرم فناوری نانوذرات پروتئین نوترکیب اختصاصی شرکت برای تولید آنتی‌ژن‌های حاصل از پروتئین اسپایک (S) کروناویروس مورد استفاده قرار گیرند. نوواوکس اظهار داشت که انتظار دارد از Matrix-M اختصاصی مبتنی بر ساپونین در کنار گزینه‌های واکسن کووید-19 برای تقویت پاسخ‌های ایمنی استفاده کند.

وضعیت: استنلی ارک، مدیرعامل شرکت گفت: “ما اکنون موقعیت خوبی داریم که بتوانیم واکسن انتخابی کووید-19 را به آزمایش بالینی فاز یک در ماه مه یا ژوئن منتقل کنیم.” نوواکس با اشاره به پیشرفت در توسعه خود گفت: “در حال حاضر چندین گزینه واکسن نانوذره را در مدل‌های حیوانی قبل از شناسایی گزینه مناسب برای آزمایش انسانی ارزیابی خواهد کرد.”

Pharmstandard

درمان: اربیدول (آمیفِنوویر)

نوع: مهارکننده فیوژن غشایی به عنوان درمانی برای آنفولانزا

وضعیت: فارمااستاندارد در کارآزمایی‌های بالینی، اربیدول را به عنوان تک درمان در ترکیب‌هایی که شامل کلترا، ASC09 ، لوپیناویر، ریتوناویر، کاریمایسین و برمگزین هیدروکلراید می‌شوند را ارزیابی می‌کند. پنج کارآزمایی از جمله اربیدول در ClinicalTrials.gov قرار گرفتند. بیمارستان روژین چین در حال انجام آزمایش مونوتراپی (NCT04260594) است، در حالی‌که بیمارستان‌های مختلف چینی در حال بررسی روش‌های ترکیبی (NCT04252885NCT04273763NCT04261907NCT04286503) هستند.

QBiomed و Mannin Research

درمان: دارو برای درمان بیماری‌های عروقی در مبتلایان به کووید-19

نوع: درمان کمکی برای نشت عروقی و اختلال عملکرد اندوتلیال که در کووید-19 و سایر بیماری‌های عفونی دیده می‌شود و بر اساس پلت‌فرم اصلی شریک Mannin Research توسعه یافته و به منظور هدف‌ قرار دادن فعال‌سازی مسیر سیگنالینگ آنژیوپویتین-Tie2 طراحی شده است.

وضعیت: Q Biomed و Mannin Research همکاری خود را از 4 فوریه اعلام کردند. در سپتامبر 2019، ایالت زاکونی آلمان تقریباً 7.7 میلیون دلار کمک مالی به مانین برای پیشبرد درمان‌های جدید خود که باعث کاهش اختلال عملکرد اندوتلیال و از بین رفتن یکپارچگی سد اندوتلیال می‌شوند، اعطا کرد. 

Regeneron Pharmaceuticals

 درمان: REGN3048 و REGN 3051

انواع: ترکیبی از خنثی‌کننده آنتی‌بادی‌های مونوکلونال پلت‌فرم کشف آنتی‌بادی مونوکلونال Regeneron به نام VelocImmune، بخشی از فناوری‌های شرکت VelociSuite.

وضعیت: در 4 فوریه، سازمان تحقیقات و توسعه پیشرفته زیست‌پزشکی (BARDA) گفت که در حال گسترش توافق‌نامه همکاری زودهنگام با رژنرون است تا آنتی‌بادی‌های مونوکلونال چندگانه که به صورت جداگانه یا به صورت ترکیبی می‌توانند برای معالجه درمان‌های جدید استفاده شوند را توسعه دهد. این ترکیب سال گذشته کارآزمایی مرحله اول را در مِرس CoV تکمیل کرد. (NCT03301090)

Sanofi

درمان: واکسن نام‌گذاری نشده

نوع: واکسن بر پایه پلت‌فرم DNA نوترکیب سانوفی، طراحی شده برای تولید یک ژنتیک دقیق مطابق با پروتئین‌های موجود در سطح ویروس‌ها.

سانوفی اعلام کرده‌است: توالی DNA کدکننده آنتی‌ژن با پلت‌فرم بیان DNA باکولوویروس ترکیب خواهد شد و برای تولید سریع مقادیر زیادی از آنتی‌ژن کوروناویروس جهت تحریک سیستم ایمنی بدن برای محافظت در برابر ویروس استفاده خواهد شد.

وضعیت: سانوفی در 18 فوریه گفت که واکسن‌های سانوفی در واحد تجارت جهانی، پیشرفت‌های قبلی برای واکسن سارس را با هدف تسریع در توسعه واکسن کووید-19 از طریق همکاری با BARDA به کار خواهد برد. سانوفی همچنین اعلام کرد در مطالعات غیرکلینیکی، واکسن انتخاب‌شده‌ی سارس ایمونوژنیک بود و جزئی از آن در مدل‌های چالشی حیوانی تهیه شده است. سانوفی اظهار داشت: این کار که از طریق Protein Sciences انجام شد و توسط سانوفی در سال 2017 به دست آمد، شروع به کار اصلی در تسریع تولید واکسن کووید-19 را فراهم می‌کند.

Tonix Pharmaceuticals Holding

درمان: TNX-1800

نوع: واکسن ویروس زنده اصلاح‌شده horsepox برای تجویز پوستی

وضعیت: تونیکس با تحقیقات جنوبی همکاری کرده است تا TNX-1800 را به عنوان یک واکسن برای درمان کووید-19 توسعه دهد. TNX-1800 به عنوان یک واکسن آبله بالقوه پیشگیری‌کننده برای ذخایر استراتژیک ایالات متحده و به عنوان یک واکسن پیشگیری‌کننده آبله میمون در حال توسعه است.

Vaxart

درمان: واکسن بر پایه پلت‌فرم اختصاصی VAAST

نوع: واکسن نوترکیب خوراکی که به صورت قرص تجویز می‌شود

وضعیت: واکسارت در 31 ژانویه اعلام کرد که قصد دارد بر اساس ژنوم منتشرشده‌ی کووید-19 (سارس nCoV-2) گزینه‌های واکسن خود را تولید کند و آن‌ها را در مدل‌های پیش‌بالینی بر اساس توانایی آن‌ها در تولید پاسخ‌های ایمنی مخاطی و سیستمیک ارزیابی کند.

 

Vir Biotechnology و WuXi Biologics

 درمان: آنتی‌بادی‌های مونوکلونال انسانی ناشناخته

نوع: آنتی‌بادی‌های مونوکلونال انسانی که به سارس CoV-2 متصل می‌شوند، جدا شده از افرادی که از یک عفونت سندرم تنفسی حاد (سارس) زنده مانده بودند.

وضعیت: ویر بیوتکنولوژی در 25 فوریه از همکاری با WuXi Biologics برای پیشبرد و تولید آنتی‌بادی‌های مونوکلونال انسانی به عنوان درمان بالقوه برای کووید-19 خبر داد. آنتی‌بادی‌ها از طریق پلت‌فرم آنتی‌بادی این شرکت کشف شدند، که برای شناسایی و ایجاد آنتی‌بادی‌ها برای پاتوژن‌ها از جمله ابولا (mAb114، در حال حاضر در جمهوری دموکراتیک کنگو مورد استفاده قرار می‌گیرد)، ویروس هپاتیت B، آنفولانزا A، مالاریا و غیره مورد استفاده قرار گرفته است. اگر آنتی‌بادی‌ها تأییدیه‌های قانونی را دریافت کنند، WuXi Biologics این حق را دارد که در تمام بازارهای دیگر در سراسر جهان، درمان‌های خود را در Greater China و Vir تجاری‌سازی کند.

توسط
Genetic Engineering & Biotechnology News
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن