آبمتابولیسم

چگونگی زنده‌ماندن میکروب‌ها و دسترسی به کربن در اعماق اقیانوس‌ها

در مطالعه جدیدی شروع به بررسی چگونگی زنده‌ماندن میکروب‌های عجیب و غریب مانند زامبی‌ها در مجاورت مولکول‌های کربن آلی شده است. این مطالعه به درک بیشتر ما از محدودیت‌های زندگی بر روی زمین کمک می‌کند و می‌تواند به درک ما در چگونگی زندگی در سیارات دیگر کمک کند. در کف اقیانوس، رسوبات با میکروب‌های عجیب و غریب مانند زامبی روبرو می‌شوند، اگر چه آن‌ها زنده هستند اما آن‌ها بسیار آهسته رشد می‌کنند و ممکن است چندین دهه برای جدا شدن یک سلول واحد و تقسیم شدن آن‌ها طی شود.


در این مطالعه دانشمندان دو نمونه رسوب از شمال اقیانوس اطلس و جنوب اقیانوس آرام را با اشعه ایکس شدت بالا مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آن‌ها دریافتند که رسوبات حاوی مقادیر بسیار کمی مولکول‌های آلی کربن هستند که در طی ۲۵ میلیون سال در آن‌ها نگهداری می‌شود. در شرایط عادی کربن به سرعت توسط میکروب مصرف می‌شود، اما این مقدار کافی از کربن در عمق اقیانوس‌های اطلس و آرام وجود ندارد و زنده‌ماندن میکروب را در این شرایط سخت می‌کند. میکروبی که در خلل و فرج رسوبات قرار گیرد به آسانی می‌تواند از منبع کربنی موجود استفاده کند.

این رسوبات علاوه بر کربن، حاوی اکسیژن نیز هستند و اغلب میکروب‌هایی که در آن‌ها رشد می‌کنند توانایی استفاده از هر دو ماده را دارند. اکسیژن به عنوان نوعی سوخت برای متابولیسم و دیگر واکنش‌های بیوشیمیایی موجود در موجودات زنده عمل می‌کند و کربن مواد خام لازم برای این واکنش‌ها را فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد که سلول‌ها، ساختارها و اندام‌های خود را بازسازی کنند. اما در رسوبات عمیق، تعادل بین این دو، به طرز عجیبی یکنواخت است.

طبق تحقیقات هنوز مشخص نیست که چرا کربن‌های آلی موجود در رسوبات باقی می‌مانند و توسط میکروب مصرف نمی‌شوند اما بر اساس مطالعات پیشین این موضوع روشن است که میکروب‌ها توانایی خوردن کربوهیدرات بیش از حد را ندارند، زیرا در قالب آن‌ها قادر به متابولیسم نیستند. محققان دریافتند که کربن آلی موجود به یک ساختار است که برای میکروب‌ها قابل استفاده است. همچنین آن‌ها دریافتند که کربن آلی موجود در رسوبات به کربن معدنی تبدیل می‌شود بنابراین توسط میکروب‌ها قابل استفاده نیست و در داخل رسوبات باقی می‌مانند.

این تحقیق ممکن است ما را در درک بعضی از محدودیت‌های زندگی به‌طور کلی، چه در زیرزمین یا دریا و چه در یک سیاره یا ماه دیگر، کمک کند. با توجه به شرایطی که ممکن است از زندگی میکروبی خارج از زمین حمایت کند، محیط فیزیکی ممکن است همانند یک ماده شیمیایی در زنده‌ماندن میکروب‌ها مهم باشد. میکروب‌ها در محیطی زندگی می‌کنند که دارای جزایر مواد مغذی است که از لحاظ فیزیکی جدا شده‌اند و با انتشار کم، به سادگی نمی‌توانند از آن منبع انرژی برای رشد استفاده کنند.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن