سرطانواکسن ها

درمان سرطان پوست با واکسن HPV

با توجه به گزارش مجله علمی جاما درماتولوژی، در صورت ناموفق بودن گزینه جراحی، واکسن تیپ ۹ پاپیلومای انسانی(HPV) می‌تواند بیماران مبتلا به نوع خاصی از سرطان، موسوم به سرطان سلول‌های سنگ‌فرشی پوست را درمان کند.


تا پیش از این، واکسن HPV برای درمان عفونت‌های حاصل از ویروس پاپیلومای انسانی استفاده می‌شد، این ویروس در انواع کم‌خطر باعث ایجاد زگیل‌های ناحیه تناسلی می‌شود و در انواع پرخطر سرطان رحم را ایجاد می‌کند که این نوع سرطان متداول‌ترین علت مرگ در زنان دنیا محسوب می‌شود.

دکتر آنا نیکولز از مرکز جامع سرطان سیلوستر دانشگاه میامی، با یک رویکرد غیرانسانی یک بیمار خانم‌‌ ۹۷ ساله را که از بیماری سرطان سلول‌های سنگ‌فرشی پوست رنج می‌برد معالجه کرد، وی این کار را با استفاده از تزریق گارداسیل که واکسن پیش‌گیری از ویروس پاپیلومای انسانی می‌باشد، انجام داد. نتیجه این اقدام بسیار شگفت‌انگیز بود زیرا توده‌های سرطانی بعد از مدتی به طور کامل ناپدید شدند.

دکتر نیکولز ابتدا واکسن را با دو دوز مختلف به بازوی بیمار تزریق کرد، چند هفته بعد تزریقات بیش‌تری را به صورت مستقیم در داخل تومورها انجام داد. این درمان در چهار مرحله و در مدت زمان یازده ماه ادامه پیدا کرد و در کم‌تر از یک‌سال از اولین تزریق مستقیم در تومورها، تمام توده‌های سرطانی درمان شدند.

دکتر نیکولز در گزارشی که به مجله Health Day ارائه کرد گفته بود: «ما از مشاهده روند درمان بسیار شگفت‌‌زده شدیم زیرا توده‌های سرطانی به طور کامل ناپدید شدند حتی آن‌هایی که در معرض تزریق مستقیم قرار نگرفته بودند.»

دکتر نیکولز هم‌چنین از وجود نیاز به آزمایشات بیش‌تر برای بررسی تأثیرگذاری این واکسن بر انواع دیگر سرطان‌های پوست خبر داد اما خاطرنشان‌کرد که به طور قطع نمی‌توان از این واکسن برای درمان بیمارانی که تاکنون از معالجات محدود و معمولی استفاده کردند، بهره برد. هم‌چنین مسئولین این پروژه از انتظار برای ثبت این کاربرد شگفت انگیز واکسن HPV خبر دادند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن