سلول های بنیادی

موفقیت در ترمیم قلب میمون‌ها با سلول های بنیادی

بر اساس یک پژوهش بین المللی، پیوند سلول‌های ماهیچه‌ای قلب انسان به میمون‌هایی که از نارسایی قلبی رنج می‌برند، می‌تواند به بهبود قلب‌های آسیب دیده این حیوانات کمک کند.


پژوهشگران سلول‌های ماهیچه قلبی را از سلول‌های بنیادی جنینی رشد دادند. سپس این سلول‌ها را به میمون‌هایی که حملات قلبی داشته‌اند پیوند زدند و دریافتند که سلول‌های پیوند شده ماهیچه‌های جدیدی را در قلب‌های آسیب دیده شکل داده و به بازگرداندن توانایی پمپاژ کمک کرده‌اند. به گفته نویسندگان اگر مشابه این نتایج در انسان ها بدست آید، این رویکرد می‌تواند نارسایی قلبی را درمان کند.

پژوهشی که به صورت آنلاین در Nature Biotechnology منتشر شده است، گزارش داد: «پیوند سلول‌های ماهیچه‌ای قلبی انسان به میمون‌های دچار نارسایی قلبی، می‌تواند تا حد زیادی ظرفیت پمپاژ قلب‌های آسیب دیده این حیوانات را بازگرداند.» وجود این مهم در میمون‌ها گامی است به سوی پیشبرد این درمان مبتنی بر سلول‌های بنیادی جنینی انسان است که زمینه‌ای برای آزمایش‌های بالینی بر روی انسان‌ها فراهم خواهد آورد.

در حمله‌های قلبی درمان نشده، جریان خون مسدود شده و منجر به مرگ سلول‌های ماهیچه قلبی و جراحت و نارسایی قلبی می‌گردد. ناتوانی در پمپاژ، خون کافی برای برآوردن نیازهای بدن را تامین نخواهد کرد. استراتژی‌های جدید متنوعی برای درمان نارسایی قلبی کشف شده‌اند که در موش‌ها به خوبی عمل می‌کنند، اما در آزمایش‌های انسانی شکست خورده‌اند. پژوهش‌ها بر روی حیوانات بزرگتر مانند میمون‌ها، که از لحاظ فیزیولوژیک به انسان‌ها نزدیک‌تر هستند، با احتمال بیشتری اثربخشی یا عدم اثربخشی یک درمان مشخص را در انسان‌ها پپیش بینی می‌کنند.

چارلز موری و همکارانش حملات قلبی را در میمون‌ها ایجاد کرده و ظرفیت پمپاژ قلب آنان را تا بیش از ۴۰% کاهش دادند. آن‌ها سپس حدود ۷۵۰ میلیون سلول ماهیچه قلب گرفته شده از سلول‌های بنیادی جنینی انسان را به قلب میمون‌ها تزریق کردند. سلول‌های پیوند شده، مقادیر قابل توجهی از ماهیچه را در قلب‌های آسیب دیده شکل دادند.

چهار هفته بعد، میمون‌های درمان شده حدود یک سوم توانایی پمپاژی که در نتیجه حمله قلبی از دست داده بودند را بازیافتند. در دو مورد از حیواناتی که برای ۱۲ هفته تحت نظر قرار گرفته بودند، بیش از دو سوم توانایی پمپاژ بازگشته بود.

اگر این نتایج در آزمایش‌های بالینی آینده بازتولید گردد، این رویکرد می‌تواند یک درمان احیا کننده برای نارسایی قلبی فراهم آورد.

❇ مترجم: محمد شجاعیه

☑ منبع: Nature Biotechnology

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن