ایمنی درمانی

موفقیت در پیوند عضو با دستکاری سیستم ایمنی

رد پیوند یک مشکل بزرگ در پیوند عضو است. با این‌حال، سرکوب سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از رد پیوند، گامی بزرگ به‌سوی عفونت‌های تهدیدکننده به‌شمار می‌رود. محققان بیوزنتروم دانشگاه بازل رویکرد مولکولی جدیدی را ارائه داده‌اند که علاوه بر جلوگیری از رد پیوند، با عفونت‌ها نیز مبارزه می‌کند.


ورود مواد خارجی به بدن نظیر باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی اعضای پیوندی جدید، سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کنند. در این هنگام، سلول‌های T برای تخریب و غیرفعال کردن مواد بیگانه، وارد عمل می‌شوند. تیمی از محققان به سرپرستی دکتر Jean Pieter در دانشگاه بازل با تعدیل پروتئین coronin 1، روش جدیدی را برای سرکوب انتخابی واکنش‌های ایمنی بدن علیه عضو پیوندی ارائه داده‌اند.

در واقع مسدود کردن این پروتئین در سلول‌های T، مانع حمله این سلول‌ها به اندام‌های پیوندی می‌شود. با این‌حال، سلول‌های T همچنان توانایی دفاعی خود را جهت حفاظت از بدن در برابر ویروس‌ها، باکتری‌ها و عفونت‌های قارچی حفظ می‌کنند. این یافته‌ها می‌تواند روش‌های جدیدی برای کاهش رد پیوند عضو در آینده ارائه دهد.

ممانعت از رد پیوند و مبارزه با عفونت‌ها از طریق سلول‌های T مهندسی‌شده

Coronin 1 پروتئینی است که در تنظیم و تعدیل سلول‌های T نقش دارد. وجود این سلول‌ها برای تشخیص و نابود کردن مهاجمان بدن ضروری است. سلول‌های T همچنین یک عضو پیوندی را به‌عنوان یک عامل بیگانه تلقی می‌کنند. امروزه محققان موفق شده‌اند ارتباط رد پیوند با Coronin 1 را از طریق سلول‌های T شناسایی کنند.

دکتر Rajesh Jayachandran، نویسنده مقاله، گفت: “ما پس از حذف Coronin 1 مشاهده کردیم که سلول‌های T نه تنها پاسخ‌های ایمنی علیه عضو پیوندی را به‌شدت سرکوب کرده‌اند، بلکه به‌طور فعال از رد پیوند نیز جلوگیری می‌کنند. از طرفی، سلول‌های T فاقد Coronin 1 به مبارزه علیه عفونت‌های بعدی ادامه می‌دهند.”

پیدا کردن مسیر تحمل برای پیوند عضو

محققان آزمایشگاه Jean Pieter، پروتئین Coronin1 را عامل میزبانی ربوده شده توسط عوامل بیماری‌زای مختلف برای زنده ماندن آن‌ها در سلول‌های ایمنی، تعریف کرده‌اند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که Coronin1 در سلول‌های T، مسیر سیگنال‌دهی را تنظیم می‌کند که در تولید cAMP مولکول “پیام‌رسان ثانویه” نقش دارد.

در غیاب coronin1، سطوح cAMP در سلول‌های T به‌شدت افزایش یافته و در نهایت این سلول‌ها را نسبت به عضو پیوندی متحمل می‌سازد. با این‌حال، این گروه دریافته‌اند، هنگام ایجاد عفونت، راهی برای تحریک سلول‌های T جهت کنترل آلودگی وجود دارد، زیرا میکروب‌ها بیان ملکول‌های خاصی را القا می‌کنند که سرکوب به‌واسطه cAMP را مهار می‌‌سازد.

دستکاری دفاع ایمنی بدن برای پیوند عضو

در حال حاضر یافته‌های مطالعات جدید، دستکاری پاسخ ایمنی بدن از طریق مهار انتخابی پاسخ ایمنی میزبان را امکان‌پذیر ساخته‌‌است. این یافته‌ها ممکن است به توسعه درمان‌های پزشکی برای ممانعت از رد پیوند عضو کمک کند. این در حالی است که حفظ توانایی مبارزه با عفونت‌ها نیز برای آینده بسیار ضروری است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن