بیوتکنولوژی کشاورزیکریسپر

تکنولوژی کریسپر با قابلیت برنامه‌ ریزی

تکنولوژی کریسپر ابزاری قدرتمند جهت ویرایش ژن است. با این حال هنوز برای پاسخ به محرک‌های سلولی ایده‌ آل نیست. به تازگی دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا توانسته‌اند این تکنولوژی را به ابزاری با قابلیت برنامه‌ ریزی تبدیل کنند.


تکنولوژی کریسپر یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که توسط زیست‌شناسان برای ویرایش ژن استفاده می‌شود. با این حال این تکنولوژی هم‌چنان از یک ضعف برخوردار است و آن هم فقدان کلیدی است که در صورت رخ دادن فرایندی اشتباه، عملیات را متوقف و سامانه را غیرفعال کند. به همین دلیل دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در تلاش برای بهبود این تکنولوژی هستند.

این دانشمندان با بازآرایی توپولوژیکی Cas9 توسط جایگشت دایره‌ای، کریسپر را به ابزاری با قابلیت برنامه‌ریزی تبدیل کردند. این تکنولوژی که ProCas9 نام دارد می‌تواند به شکل خاموش در درون سلول حضور داشته باشد و تحت تأثیر عوامل خارجی مانند آلودگی به ویروس روشن شود. ProCas9 مانند یک لایه امنیتی اضافی عمل می‌کند و توانایی ویرایش کریسپر را به منظور اطمینان از برش دقیق، محدود به زیرمجموعه‌ ای از سلول‌ها می‌کند. به علاوه این تکنولوژی می‌تواند به ورودی‌هایی مانند “و” یا “نه” پاسخ دهد و بدین ترتیب تنها زمانی فعال خواهد شد که مجموعه‌ای از راهنماها فراهم باشد. به عنوان مثال راهنمایی که می‌گوید “سلول آلوده شده است” منجر به پاسخ “سلول را قربانی کن” شده و کریسپر را برای بریدن ژن‌های حیاتی سلول فعال می‌کند.

نتایج این مطالعه که در نشریه Cell منتشر شده است می‌تواند امیدبخش ایجاد ابزاری امن‌تر و با کاریی بیش‌تر در پژوهش‌های کشاورزی و پزشکی باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
ISAAA
منبع
Cell
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن