اقتصاد زیستیبیوتکنولوژی صنعتی

معرفی شرکت‌های برتر در زمینه‌ استفاده از دی‌اکسیدکربن

صنایع برتر در زمینه‌ جذب و به‌کارگیری کربن (CCU) از نقش مهمی برخوردار هستند. بدین‌جهت قرار است در ۲۰ مارس ۲۰۱۹ در هفتمین کنفرانس “دی‌اکسیدکربن، ماده‌ خام سوخت، پلیمر و‌ صنایع شیمیایی” نوآوری‌های برتر در این زمینه انتخاب و معرفی شود. این مراسم با همکاری Covestro و مؤسسه‌ nova در کلن آلمان برگزار می‌شود.


بعد از اولین فراخوان برای انتخاب بهترین‌ طرح‌ها در به‌‌کارگیری دی‌اکسیدکربن، شرکت‌های زیادی طرح‌های خلاقانه خود را ارسال کردند. حجم عظیم طرح‌ها بسیار غافلگیرانه بود، به همین جهت علاوه بر معرفی ۶ کاندیدای برتر، ۱۴ طرح‌ دیگر نیز به‌طور خلاصه معرفی می‌شوند.

شرکت b.fab GmbH (آلمان) تغییر اقتصاد زیستی

این شرکت فرایندی را توسعه داده است که به‌موجب آن دی‌اکسید‌کربن، آب و‌ انرژی‌های تجدیدپذیر را به مواد شیمیایی ارزشمندی تبدیل می‌کند. آب و دی‌اکسیدکربن به مقدار زیادی در دسترس هستند، به همین سبب امکان ایجاد تجارتی پرسود وجود‌ دارد.  به‌ واسطه‌ انرژی الکتروشیمیایی، دی‌اکسیدکربن و هیدروژن ساخته‌شده از آب به شکل مایع ذخیره می‌شوند. حال با کمک زیست‌شناسی سنتزی مسیرهایی طراحی می‌شود که این مواد اولیه‌ به ترکیبات شیمیایی ارزشمندی تبدیل می‌کند. یکی از موادی که b.fab در روش پایدار اقتصادی خود قصد تولید آن را دارد، لاکتیک‌اسید برای تولید پلیمر زیستی PLA است.

www.bfab.bio

شرکت Carbicrete (کانادا)

تولید بتن فاقد سیمان با اثر کربنی کم، دستاورد تحقیقات انجام شده در Carbicrete است. به جای سیمان از مخلوط سرباره‌ فولاد استفاده شد. و برای ایجاد بتن دی‌اکسیدکربن به جای گرما و بخار به‌کار گرفته می‌شود. این بتن با قیمت کمتری در دسترس است زیرا از ضایعات فلزی به‌جای سیمان استفاده می‌شود. این بتن‌ها هم‌چنین مقاومت مکانیکی و پایداری بیشتری را دارا هستند. بر این‌ اساس تولید ۱۸ کیلوگرم بلوک بتنی، از انتشار یک کیلوگرم دی‌اکسیدکربن در جو جلوگیری می‌کند.

www.carbicrete.com

شرکت CCm Technologies Ltd (انگلستان)

این شرکت برای تولید کودهای زیستی نیتروژنی خود با نام CCm Growth، از ترکیب دی‌اکسیدکربن با مواد زائد استفاده می‌کند. تست‌های اولیه بر روی محصولات کشاورزی و باغی بر اساس کودهای صنعتی و کربنی انجام گرفت. نتایج از تأثیر مشابه هر دو کود بر روی رشد محصولات حکایت داشت. اما کودهای CCm اثر مثبتی را بر روی خاک داشتند. افزایش نفوذپذیری آب، افزایش سطح پی‌هاش و رشد جمعیت میکروبی از جمله‌ این مزایا به حساب می‌آیند. سالانه ۵۰ سیستم مبتنی بر CCm Growth موجب جذب ۲.۳ میلیون تن دی‌اکسیدکربن می‌شود. استفاده از اقتصاد چرخه‌ای در کنار سیستم ارائه داده شده‌ CCm می‌تواند در آینده نزدیک کاهش انتشار کربن را به دنبال داشته باشد.

www.ccmtechnologies.co.uk

شرکت Gensoric GmbH (آلمان)

این شرکت در قالب پروژه‌ انرژی willpower قصد دارد تا مالکان خانه‌های شخصی را از نیاز به سوخت‌های متعارف مثل گاز طبیعی بی‌نیاز کند. برای تأمین انرژی مورد نیاز که به شکل متانول است، از دی‌اکسیدکربن استفاده می‌شود. علاوه بر تأمین انرژی پخت‌و‌پز و گرمایشی، این سیستم می‌تواند یک ذخیره‌ فصلی نیز باشد. به این معنی که اگر انرژی که در تابستان تولید می‌شود بیشتر از نیاز باشد، برای زمستان ذخیره شود.

www.willpower-energy.eu

شرکت LanzaTech (آمریکا)

این شرکت دی‌اکسیدکربن را برای تولید حدواسط‌های شیمیایی هم‌چون ایزوپروپانول (IPA) و استون به‌کار می‌گیرد. حدواسط‌ها برای تولید پلاستیک‌های بادوام آکریلیک و پلی‌پروپیلن استفاده می‌شوند. در تولید حدواسط‌ها، به واسطه‌ الکترولیز کربن صفر دی‌اکسیدکربن به کربن‌مونو‌اکسید تبدیل می‌شود. فرایند به‌کار گرفته‌شده در این طرح موجب تبدیل ۱۰۰ درصدی دی‌اکسیدکربن به محصولات می‌شود. تولید محصولات در حضور کاتالیزورهای زیستی و فرایندهای الکتروشیمیایی کار آسانی نیست.

www.lanzatech.com

شرکت Nordic Blue Crude AS ( نروژ)

این شرکت برای تولید نفت‌خام‌ مصنوعی از انرژی‌های تجدیدپذیر، آب و دی‌اکسیدکربن استفاده می‌کند. این محصول که با نام Blue Crude نامگذاری شده است، حاوی موم است که در صنایع آرایشی-بهداشتی و تقطیر میانی (شامل دیزل، نفت سفید و نفت سنگین است که از کیفیت و عملکرد بالایی برخوردار است) قابل استفاده است. توافق‌نامه‌ای برای استفاده از این روش در حوزه‌ اسکاندیناوی و ایجاد شعبه‌ای در Herøya (بزرگ‌ترین پارک صنعتی نروژ) با Sunfire AG به امضاء رسیده است.

www.nordicbluecrude.no

علاوه بر ۶ نامزد اصلی، ۱۴ شرکت زیر نیز نوآوری‌های خوبی را در زمینه‌ استفاده از دی‌اکسیدکربن داشته‌اند.

شرکت ATMOSTAT

نوآوری این شرکت یک واحد متان با نام METHAMOD است که بر اساس فناوری راکتورهای مبدل فعالیت می‌کند.

www.atmostat-alcen.com

شرکت bse Engineering Leipzig GmbH

طرح این شرکت که FlexSynthesis نام دارد، یک راکتور متانول مجهز به مخزن با نیروی مرکزی دی‌اکسیدکربن است که  بر اساس متانول گیاهی توسعه یافته است.

www.bse-leipzig.de

شرکت Carboclave Corp

فناوری Carboclave شامل سیستمی بهینه شده است که از دی‌اکسیدکربن برای تقویت تولید بتن استفاده می‌کند.

www.carboclave.com

شرکت Carbon Upcycling Technologies Inc

شامل نانوذراتی است که توسط دی‌اکسید کربن به ماده‌ خام جامد ملحق می‌شوند.

www.carbonupcycling.com

شرکت Climeworks AG

این طرح اولین فناوری تجاری برای جذب دی‌اکسیدکربن است. این سیستم برای تولید متان می‌تواند استفاده شود.

www.climeworks.com

فناوری پاک‌سازی دی‌اکسید کربن: Shaire

نام تجاری Shaire کاهش تغییرات آب و هوایی از طریق وارد کردن دی‌اکسیدکربن به زنجیره تولید را هدف اصلی خود قرار داده است.

www.co2in.com.br

شرکت ECOGALACTICA-UNIPESSOAL LDA

شامل راکتورهای خورشیدی است که قابلیت جمع‌آوری متمرکز انرژی خورشید را در وضعیت ۳۶۰ درجه دارد.

شرکت Green Minerals

تولید کربنات‌های جامد از دی‌اکسیدکربن را امکان‌پذیر کرده است. این‌ تبدیل امن‌ترین شیوه برای ذخیره‌ دی‌اکسیدکربن به‌حساب می‌آید.

www.green-minerals.nl

شرکت ICC2R s.r.l

توسط طرح مطرح‌شده تولید مواد شیمیایی و سوخت از دی‌اکسیدکربن و انرژی خورشیدی فراهم شده است.

شرکت Industrial Climate Solutions Inc

فناوری RFC، علاوه بر جذب دی‌اکسیدکربن با هدف تولید محصولات مفید، میزان اثر کربنی را تا حد قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.

www.icsolutions.work

شرکت LEQUIA

در فناوری‌های الکتروشیمیایی میکروبی ( METs) از دی‌اکسیدکربن برای تولید اتانول استفاده می‌کند.

www.lequia.udg.edu

شرکت SeeO2 Energy Inc

این فناوری یک راه‌حل اقتصادی برای استفاده از دی‌اکسیدکربن ارائه داده است. در این روش به‌طریق الکتروشیمیایی دی‌اکسیدکربن به مواد شیمیایی و سوخت‌های پاک قابل‌عرضه در بازار تبدیل می‌شود.

www.seeo2energy.com

شرکت Sotacarbo S.p.A

این نوآوری امکان بازیابی دی‌اکسیدکربن به متانول از طریق هیدروژناسیون را فراهم می‌کند. این عمل در حضور کاتالیزورهای اکتینول و متانول فعال انجام می‌شود.

www.sotacarbo.it/en

توسط
Bio-Baced News
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن