آبزی پروریاکولوژی

کاهش پوشش جلبک کلپ تهدیدی برای بقای گونه‌های آبزی اکو‌سیستم‌های دریایی

به‌طور کلی ماهی‌ها برای حفاظت و تغذیه به پهنای برگ بلند جلبک‌های دریایی همانند جلبک کلپ وابسته هستند. محققان در مطالعه ای بر روی جمعیت‌های جلبک‌های دریایی، دریافتند که در دوره‌ای حوضچه‌های انبوه و متراکم جلبک دریایی کلپ کاهش یافت و جلبک‌های دریایی مهاجم جای آن‌ها را اشغال کردند. این نوع تغییر در منظره دریایی ممکن است رفتار ماهیان را تحت تاثیر قرار دهد و آن‌ها در برابر شکارچیان آسیب پذیر‌تر نماید.


ماهی‌ها برای ایجاد یک فضای سه بعدی مخفی به پهنای برگ بلند جلبک‌های دریایی وابسته هستند. به‌نظر می‌رسد جنگل‌های دریایی پوشیده از کلپ، یکی از بارآورترین سیستم‌ها در اقیانوس‌ها با تنوع زیستی و عملکرد اکولوژیکی بالا باشد. با این حال، در دهه‌های اخیر، بسیاری از زیستگاه‌های کلپ توسط گونه‌های پست‌تری از جلبک‌های دریایی چمنی شکل اشغال و جایگزین شده اند.

محققان دانشگاه New Hampshire دریافته اند که این نوع تغییر در منظره دریایی ممکن است رفتار ماهیان را تحت تاثیر قرار داده، گزینه‌های کمتری را برای پناه ماهیان ایجاد کند و آزمایش‌ها در برابر شکارچیان آسیب پذیرتر نماید.

Jennifer Dijkstra بیان می‌کند: “نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد که رفتار پناه طلب سوف ماهی کونر ممکن است تحت تاثیر تغییر مداوم قرار گیرد. این تغییر در مطالعات پیشین با افزایش سلطه Dasysiphonia japonica (جلبک دریایی مهاجم) در خلیج جنوبی Maine مشاهده شد.”

او در ادامه می افزاید: “سوف ماهی کونر با از دست دادن کلپ‌های بلند سایبانی به عنوان پناهگاه مطلوب خود چاره ای ندارند جز آن‌که از چمن‌های کوتاه جلبک دریایی مهاجم که قابلیت کمتری برای محافظت از این ماهیان دارد، استفاده کند.”

اخیرا سه آزمایش در بخشی از یک پژوهش انجام شده اند و در مجله اکولوژی و زیست شناسی تجربی دریایی منتشر شدند. این آزمایش‌ها شامل مشاهدات ویدئویی در محل، مطالعه ای درباره انتخاب پناهگاه و مطالعه درباره کارایی جستجو برای غذا بودند که همگی نشان دهنده تمایل ماهیان به استفاده از جلبک کلپ بوده است.

محققان می‌گویند این مطالعه به‌طور مستقیم شکار شدن سوف ماهی کونر را تخمین نزده است اما آن‌ها ممکن است در برابر شکارچیان آسیب‌پذیرتر شوند زیرا با مخفی شدن در جلبک‌های دریایی با ارتفاع و تراکم کمتر به راحتی توسط جستجوگران دیده می‌شوند. محققان حتی بیان می‌کنند این مسئله برای ماهیان جوان‌تر بسیار خطرناک‌تر است زیرا آن‌ها اغلب به دنبال پناهگاه امن می‌گردند.

با آن‌که بررسی‌های بیشتری در این زمینه باید انجام شود اما محققان درباره کاهش مداوم پوشش کلپی موجود هشدار می‌دهند و می‌گویند که این موضوع ممکن است نشانه ای برای آغاز مرگ و میر وابسته به تراکم در جمعیت‌های سوف ماهی کونر باشد که احتمالا بر سایر اعضای اکوسیستم خلیج Maine نیز اثراتی به دنبال خواهد داشت.

☑️لینک خبر
☑️لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن