آبزی پروری

بررسی اثرات میکروپلاستیک‌ ها بر آبزیان

در میان نگرانی‌های فزاینده در مورد اثرات آلودگی پلاستیک بر اکوسیستم‌های دریایی، یک مطالعه جدید نشان داد که امریکای شمالی با خطرات احتمالی میکروپلاستیک‌ها و آلاینده‌های مرتبط با آن، هم برای شیلات و هم برای انسان روبه‌رو است. آلودگی‌های مختلف دریاها و اقیانوس‌ها در جهان در حال افزایش است و آلودگی‌های پلاستیکی به‌عنوان یک معضل بزرگ اقیانوس‌ها، حیات عمده موجودات دریایی را به خطر انداخته است.


استفاده از آبزیان موجب تولید غذاهای اساسی و ایجاد اشتغال گسترده در سراسر جهان می‌شود. این گونه‌ها با تعداد بی‌شماری از تهدیدات انسانی از جمله زیستگاه‌های تخریب شده، تغییر آب و هوا، برداشت بیش از حد و آلودگی روبرو هستند. میکروپلاستیک‌ها اشیاهایی فوق‌العاده کوچک هستند که در نزدیکی سطح بستر و یا بر روی سواحل دریاها و اقیانوس‌ها وجود دارند. در واقع آن‌ها به‌عنوان اشیایی پلاستیکی که قطر کمتری از پنج میلی‌متر دارند شناخته می‌شوند. محققان دانشگاه ایالتی پورتلند به این نتیجه رسیدند که شکاف‌های زیادی در تحقیقات مربوط به تأثیر میکروپلاستیک‌ها بر آبزیان در امریکای شمالی وجود دارد.

میکروپلاستیک ها ذرات پلیمری مصنوعی هستند که مورد مطالعه بسیاری قرار گرفته‌اند، زیرا توسط صدها گونه مختلف دریایی و آبزی مصرف می‌شوند و از آن‌ها تنفس می‌شود. رومان و همکاران در سال ۲۰۱۶ مطالعات بی‌شماری از اثرات درونی میکروپلاستیک مانند کاهش باروری، رشد تغییر یافته و افزایش مرگ و میر در غلظت ذرات بالاتر را ثبت کرده‌اند.

دانشگاه ایالتی اورگن (OSU)، دانشگاه ایالتی پورتلند (PSU) و دانشگاه کارولینای شمالی در ویلمینگتون (UNC-W) اثر میکروپلاستیک‌ها را بر روی گونه‌های شیلات مهم تجاری بررسی کردند. دانشجوی دکتری دانشگاه ایالتی پورتلند –Britta Baechler– اظهار داشت: “از آنجا که غذاهای دریایی بسیار مهم هستند، در نتیجه تحقیق در مورد میکروپلاستیک‌ها به‌طور خاص در این قاره اهمیت زیادی دارد، چون شرایط محیطی متفاوتی در بخش‌های گوناگون وجود دارد. بنابراین داده‌های مربوط به امریکای شمالی را بررسی می‌کنیم.”

اولویت‌های تحقیقاتی مشخص شده برای امریکای شمالی شامل موارد زیر است:

  • اثرات میکروپلاستیک‌ها و خطرات در معرض قرار گرفتن آن‌ها را در حوضی که شامل تعدادی از گونه‌های آبزی از جمله ماهی قرمز و صدف‌های تجاری بود را بررسی کردند.
  • پرداختن به شکاف‌های موجود در دانش تأثیرات میکروپلاستیک‌ها بر سطح جامعه، چون میکروپلاستیک‌ها ممکن است که بر روی رشد لاروها، تولید مثل و عملکرد فیزیولوژیکی در تعدادی از گونه‌های مهم ماهی تأثیر بگذارند، در نتیجه دانستن اثرات آن‌ها بر روی جمعیت آبزیان بسیار مهم است.
  • بررسی میکروپلاستیک‌ها به‌عنوان یکی از عوامل تنش‌زای محیطی مهم است. با توجه به افزایش دمای سطح دریا و همچنین اسیدی شدن اقیانوس‌ها، ممکن است که میکروپلاستیک‌ها با سایر عوامل تنش‌زا اثر هم‌افزایی داشته باشد و باعث شود که بیشتر بر گونه‌های دریایی اثر مخرب داشته باشد.

همچنین موجودات آبزی ممکن است که از میکروپلاستیک ها مصرف ‌کنند، اما اطلاعات کمی در مورد گونه‌های گرفتارشده در امریکای شمالی وجود دارد. با افزایش مصرف جهانی غذاهای دریایی، درک مکانیسم‌هایی که ممکن است آبزیان تحت تأثیر آلودگی میکروپلاستیک قرار داشته باشند مهم است. همچنین تحقیقاتی در مورد اثرات احتمالی میکروپلاستیک‌ها بر سلامت انسان براثر استفاده از غذاهای دریایی نیز بسیار مورد نیاز است.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
توسط
PORTLAND STATE UNIVERSITY
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن