سرطان

کشف ژن کلیدی مبارزه با سرطان

دانشمندان در ملبورن استرالیا، کشف کرده‌اند که چگونه مهم‌ترین ژن در پیشگیری از سرطان در انسان‌ها، با نام p53، می‌تواند رشد لنفوم و شاید دیگر انواع سرطان را متوقف کند.


این یافته‌ها، گروه ویژه ای از ژن ها را نشان می‌دهند که عملکرد آن‌ها در فرآیند عادی بازسازی DNA در بدن، برای اثربخشی p53 حیاتی است. این اطلاعات جدید می‌تواند به پزشکان در شناسایی بیماران مستعد ابتلا به سرطان‌های خاص کمک کند. همچنین می‌تواند در کشف درمان های ایمن و موثرتر برای کمک به بیماران اثربخش باشد.

دکتر آنا جانیک، مارکو هرولد، استاد دانشگاه و پروفسور آندراس استراسر از موسسه Walter and Eliza Hall ، این پژوهش را سرپرستی کرده و نتایج آن در نشریه Nature Medicine منتشر شده است.

دکتر جانیک معتقد است: «این نخستین باری است که یک پژوهش برای توضیح چگونگی عملکرد p53 در مقابل پیشرفت سرطان، پایه‌ریزی شده است. طی این پروژه و با استناد به یافته‌هایی چنین هیجان انگیز و بی‌سابقه، دریافتیم که ژن ترمیم DNA با نام MLH1 و دیگر ژن های ترمیمی، در بالا بردن توانایی p53 برای پیشگیری از رشد لفنوم سلول B حیاتی‌اند.»

وی همچنین افزوده است: «پرده برداری از MLH1 به عنوان یک اسلحه قوی در مبارزه p53 علیه سرطان، می‌تواند به پزشکان کمک کند تا بیماری را زودتر تشخیص داده و درمان‌های هدفمندتر و ایمن‌تری را برای بیماران تجویز کنند. بعنوان مثال، اگر یک بیمار مبتلا به لنفوم، دارای جهشی است که مکانیسم ترمیم DNA را مختل می‌کند، اکنون پزشکان خواهند دانست که باید از درمان‌های تخریب کننده ی DNA، مانند شیمی درمانی پرهیز کنند، چرا که این درمان ها تنها موجب تهاجمی‌تر شدن بیماری می‌گردد.»

در ادامه دکتر جانیک اظهار داشته است: «اکنون که اهمیت MLH1 و دیگر فاکتورهای ترمیم DNA را درک می‌کنیم، می‌توانیم به یافتن راه‌هایی برای شناسایی نقطه ضعف‌های بیماری کنیم. منظور عواملی است که از بین بردن آن‌ها می‌تواند برای فواید درمانی مفید واقع گردد.»

دکتر هرولد نیز معتقد است: «این یافته ها اهمیت انجام آنالیزهای کارکردی دقیق را نشان می‌دهند. ما بیش از ۳۰۰ هدف پایین دست را با توجه بهp53 بررسی کردیم تا متوجه شویم کدام ژن ها برای عملکرد سرکوب تومور در این فرآیند اهمیت دارند. کشف این موضوع که از دست دادن ژن ترمیم MLH1، مانع عملکرد کاملp53 شده و باعث رشد لنفوم می‌گردد، شگفت انگیز بود. اکنون می‌دانیم زمانی که MLH1 به فرآیند باز می‌گردد، رشد تومور نیز به طور چشمگیری متوقف می‌شود.»

وی همچنین بیان کرده است: «این کشف باعث شد تا ما دیگر ژن های ترمیم DNA را نیز بررسی کنیم و نهایتاً دریابیم که کل مکانیسم ترمیم DNA تا چه حد در تواناییp53 برای پیشگیری از رشد سرطان اهمیت دارد.»

از سوی دیگر پروفسور استراسر معتقد است که چگونگی عملکرد p53 از نقطه نظر پژوهشگران علوم سرطان به مانند یک «جام مقدس» بوده است.

پروفسور استراسر در این خصوص توضیح داده است: «نیمی از همه سرطان‌ها در جهان در نتیجه عدم عملکرد مناسب p53 ایجاد می‌شوند. پژوهشگران برای مدت زیادی از اهمیتp53 آگاه بوده اند، اما تاکنون هرگز کسی نتوانسته بود توضیح دهد که چرا این پروتئین می‌تواند رشد سرطان را متوقف سازد».

گفتنی است اکنون این دانشمندان در حال برنامه ریزی برای ادامه پژوهش بر روی ژن هایی هستند که توسط p53 تنظیم می‌شوند. درواقع، هدف پژوهش آتی، درک دیگر فرآیند‌های بالقوه ای است که روی عملکرد p53 اثر دارند.

❇️ ترجمه: آزاده داودی

✅ منبع: Nature
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن