زیحسگرها

ماده فلورسنت مبتنی بر سیترات جهت تشخیص ارزان قیمت کلرید برای تشخیص بیماری سیستیک فایبروزیس

یک روش بسیار ارزان جهت تشخیص غلظت نمک در عرق یا دیگر مایعات بدنی می باشد. تشخیص نمک، تست کلینیکی مرسوم جهت تشخیص بیماری ژنتیکی سیستیک فیبروزیس می باشد.


این حسگر فلورسنت، مشتقی از مولکولهای اسید سیتریک می باشد که نسبت به یون کلرید، که مارکر کلیدی تشخیص سیستیک فایبروزیس است، بسیار حساس و انتخابگر می باشد.

در مقایسه با روش های مرسوم، این حسگر حساسیت بسیار بیشتری به یون کلرید دارد و در دامنه بسیار وسیعتری عمل می کند . همچنین قابلیت تشخیص یون برمید را نیز دارد. یون برمید یکی از یونهای مداخله گر مرسوم در آزمایش های کلینیکی آزمایشگاهی است که حتی مقادیر ناچیز آن باعث نامعتبر شدن نتایج آزمایش می شود، درحالی که حسگر مبتنی بر سیترات، یون کلرید و برمید را از هم می تواند تشخیص دهد.

دانشمندان زیست مواد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا حسگری با هزینه بسیار پایین ساخته اند که به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به کارشناس آزمایشگاه یا تجهیزات گرانقیمت بیمارستانی، به صورت بسیار سریع و تقریبا آنی فرآیند تشخیص را به انجام رساند.

البته این حسگر در بسیاری از بیماری ها همچون آلکالوز متابولیک، بیماری آدیسون، و اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی (ALS) قابلیت کاربرد دارد، که در تمامی این موارد غلظت نامتعارفی از کلرید در ادرار، سرم یا مایع مغزی نخاعی نقش اصلی را ایفا می کنند.

آماده سازی و ترجمه: مرضیه عزیزی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن