خانه فناوری های همگرا زیحسگرها ماده فلورسنت مبتنی بر سیترات جهت تشخیص ارزان قیمت کلرید برای تشخیص بیماری سیستیک فایبروزیس

ماده فلورسنت مبتنی بر سیترات جهت تشخیص ارزان قیمت کلرید برای تشخیص بیماری سیستیک فایبروزیس

0
0
207

یک روش بسیار ارزان جهت تشخیص غلظت نمک در عرق یا دیگر مایعات بدنی می باشد. تشخیص نمک، تست کلینیکی مرسوم جهت تشخیص بیماری ژنتیکی سیستیک فیبروزیس می باشد.


این حسگر فلورسنت، مشتقی از مولکولهای اسید سیتریک می باشد که نسبت به یون کلرید، که مارکر کلیدی تشخیص سیستیک فایبروزیس است، بسیار حساس و انتخابگر می باشد.

در مقایسه با روش های مرسوم، این حسگر حساسیت بسیار بیشتری به یون کلرید دارد و در دامنه بسیار وسیعتری عمل می کند . همچنین قابلیت تشخیص یون برمید را نیز دارد. یون برمید یکی از یونهای مداخله گر مرسوم در آزمایش های کلینیکی آزمایشگاهی است که حتی مقادیر ناچیز آن باعث نامعتبر شدن نتایج آزمایش می شود، درحالی که حسگر مبتنی بر سیترات، یون کلرید و برمید را از هم می تواند تشخیص دهد.  @zist_fan

دانشمندان زیست مواد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا حسگری با هزینه بسیار پایین ساخته اند که به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به کارشناس آزمایشگاه یا تجهیزات گرانقیمت بیمارستانی، به صورت بسیار سریع و تقریبا آنی فرآیند تشخیص را به انجام رساند.

البته این حسگر در بسیاری از بیماری ها همچون آلکالوز متابولیک، بیماری آدیسون، و اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی  (ALS) قابلیت کاربرد دارد، که در تمامی این موارد غلظت نامتعارفی از کلرید در ادرار، سرم یا مایع مغزی نخاعی نقش اصلی را ایفا می کنند.

آماده سازی و ترجمه: مرضیه عزیزی

☑️لینک خبر
☑️لینک مقاله
☑️عضویت در زیست فن
☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در زیحسگرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …