اخباربیوتکنولوژی جلبکبیوتکنولوژی صنعتی

خاک جادویی راه‌حلی سبز برای جریان قرمز جلبک

بر اساس گزارشی از آکادمی علوم چین استفاده از خاک جادویی ساخته شده از خاک رس اصلاح شده در مبارزه با جریان قرمز در امتداد آب‌های ساحلی چین اثبات شده است و اکنون به کشورهای دیگری از جمله شیلی، امریکا و پرو معرفی شده است. خاک جادویی ساخته شده دومین جایزه اختراع توسط ایالت فناوری چین را که در پکن برگزار شد، به‌دلیل فناوری خود برای از بین بردن تهدید جریان قرمز و رشد شکوفه‌های مضر جلبک (HAB) که باعث صدمه زدن به آبزی‌پروری دریایی می‌شود، دریافت کرد.


یو زمینگ -دانشمند ارشد در پروژه خاک جادویی در مؤسسه اقیانوس‌شناسی آکادمی علوم چین- گفت: “خاک رس اصلاح شده با استفاده از یک دستگاه مخصوص روی کشتی‌ها بر روی جریان قرمز پاشیده می‌شوند و می‌توانند اکثر جلبک‌ها را از طریق لخته شدن به کف دریایی برسانند و رشد جلبک‌های باقی‌مانده را مهار کنند.”

در آگوست سال ۲۰۰۸، یک موج بزرگ قرمز در ۸۶ کیلومتری ساحل در نزدیکی مرکز قایقرانی المپیک چینگدائو تشکیل شد و مسابقات دریانوردی بازی‌های المپیک پکن را تهدید کرد. حدود ۳۲۰ تن از خاک‌های رس اصلاح‌شده به‌طور مداوم در طی ۳۰ ساعت درون آب پراکنده شدند و کیفیت آب روز بعد نیز احیا شد، بنابراین تهدید موجود برای وقایع دریانوردی از بین رفت.

در سال ۲۰۱۴، این فناوری به‌عنوان یک روش استاندارد در دستورالعمل‌های فنی برای از بین بردن فاجعه جریان قرمز در چین گنجانده شده است. در حال حاضر، این تنها روش کاربردی در مقیاس بزرگ است که برای کاهش شکوفه‌های جلبک وجود دارد.

علاوه بر این، دکتر یو بیان داشت: “با تغییر بار سطحی ذرات رس از منفی به مثبت، اصلاح می‌تواند تعامل جذب بین ذرات رس و سلول‌های جلبک را افزایش دهد و باعث تحریک برای ایجاد لخته شود. یوان یونگ کوان -عضو گروه دکتر یو- گفت: “برای از بین بردن جلبک‌ها به ۴ تا ۱۰ گرم خاک رس اصلاح‌شده در هر متر مربع نیاز است.”

تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که واکنش بین رس‌های اصلاح شده و جلبک‌ها می‌تواند تعداد زیادی از گونه‌های اکسیژن واکنش‌پذیر (ROS) که به‌طور گسترده در لخته‌سازی استفاده می‌شوند و در مهار رشد و تکثیر جلبک‌ها نیز مؤثرند ایجاد کند.” تولید خاک‌های رس اصلاح شده در چین صنعتی شده است و مواد اولیه خاک‌های اصلاح شده برای تولید سرامیک یا برای ساخت و ساز متداول است.

اولین کاربرد این ماده در خارج از کشور در سال ۲۰۱۸ در شیلی بود، جایی که جریان قرمز باعث خسارت‌های اقتصادی یک میلیارد دلار امریکایی در صنعت آبزی‌پروری بین پایان سال ۲۰۱۵ و اوایل ۲۰۱۶ شد. دکتر یو می‌گوید: “شیلی در تابستان سال ۲۰۱۸ بیش از ۳۰ تن خاک رس اصلاح‌شده را در آب اسپری کرد که شکوفه‌های مضر جلبک‌ها را به‌طور مؤثر خاموش کردند.

فلوریدا نیز خاک‌های اصلاح شده چین را برای حل مشکل جریان قرمز در ۱۰،۰۰۰ کیلومتر مربع امتحان کرد. حدود ۳۰ دانشمند از مؤسسه اقیانوس‌شناسی امریکا و سایر مؤسسات نتیجه گرفتند: “نتایج تا به امروز به‌طور کلی با مطالعات منتشر شده از چین سازگار است که این نظر را تأیید می‌کنند که پراکندگی رس می‌تواند بدون اثرات منفی زیست‌محیطی مؤثر باشد.” فلوریدا اخیراً لایحه‌ای برای واردات ۲.۴ میلیون دلار خاک رس اصلاح شده از چین تصویب کرده است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Algae Industry Magazine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن