آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزی

Medea، روشی برای کنترل جمعیت آفات

| پژوهشگران موفق شدند با روش نوین ژن درایو به نام Medea جمعیت مگس سرکه را کنترل کنند

✅ زیست شناسان دانشگاه کالیفرنیا اخیراً به یک روش دست‌کاری ژنی در نوعی مگس سرکه دست پیدا کرده اند که از جمله آفت‌های زیان‌بار ایالات متحده بوده و با کمک این روش می توان جمعیت آن را کنترل و مانع از ضرررسانی شد.


❇ این تحقیق که توسط Anna Buchman انجام شده است، در واقع اولین سیستم “دستکاری ژنتیکی” جهانی است که وراثت ژنتیکی را در گونه ای از مگس سرکه به نام Drosophila suzukii مورد بررسی قرار می دهد.

❇ در مقاله ای که Buchman و همکارانش در مجموعه مقالات آکادمی علوم (Proceedings of the National Academy of Sciences) به چاپ رساندند، نام این سیستم را Medea نامیده اند (برگرفته از یک اسطوره یونانی که فرزندان خود را به قتل رسانده است). در این سیستم، عملکرد یک سم سنتز شده و پادزهر مربوط به آن، به طور چشم گیری در نرخ باروری و وراثت اثر می گذارند. به گفته این دانشمند، استفاده از این سیستم نقش بسیار چشمگیری در کاهش وراثت و متعاقبا کنترل جمعیت آن ها داشته است. وی هم چنین افزود: “این سیستم قوانین وراثت را از بین می برد و یک روش بسیار جدید برای دستکاری جمعیت آفات مهاجم می باشد که در وهله اول به اینجا تعلق ندارند”.

❇ این حشره که بومی ژاپن است، اولین بار در سال ۲۰۰۸ در West Coast کشف شد و اکنون حضور این حشره در بیش از ۴۰ ایالت مختلف در آمریکا گزارش شده است. مگس Drosophila با بال های نشان دار، به واسطه استفاده از یک اندام تیز که به نام “تخم ریز” شناخته شده است، میوه رسیده را سوراخ کرده و تخم هایش را مستقیما در داخل میوه قرار می دهد؛ این خسارت بسیار بیشتر از دیگر مگس های سرکه است که تخم هایشان را تنها در بالا (روی سطح) میوه فاسد قرار می دهند. طبق گزارش ها، این نوع مگس سرکه بیش از ۳۹ میلیون دلار تنها در ایالت کالیفرنیا و ۷۰۰ میلیون دلار در ایالات متحده بر صنعت تمشک، خسارت وارد کرده است.

❇ هدف از به کارگیری این سیستم، جایگزینی مگس های وحشی با مگس های دستکاری شده ای است که توانایی تخم گذاری در داخل میوه را ندارند.

❇ برنامه های کاربردی برای این سیستم ژنی می تواند شامل گسترش عناصر ژنتیکی باشد که حساسیت به برخی از عوامل محیطی را باعث می شوند. برای مثال اگر دمایی که حشره در آن قرار دارد به حد مشخصی برسد، ژن های موجود در این حشره باعث مرگ آن می شوند. لازم به ذکر است که دیگر گونه های مگس سرکه تحت تاثیر این ژن قرار نمی گیرند.

❇ به گفته محققان این طرح، استفاده از این سیستم می تواند در کاهش استفاده از انواع آفت کش ها برای کنترل این حشره مناسب باشد. و از طرفی به دلیل اینکه این حشره باعث خسارات بسیاری می شود، کشاورزان همواره در تلاش برای کنترل این آفت می باشند. حال اینکه استفاده از آفت کش می تواند اثرات جبران ناپذیر برای محیط زیست و بشریت به ارمغان بیاورد.

? ترجمه و بازنویسی: داور عابدینی

منبع خبر
مقاله منبع
عضویت در زیست‌فن
عضویت در زیست‌فن کشاورزی

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن