پروبیوتیکمیکروبیوم

جوامع میکروبی موجود در روده انسان

آشنایی با جوامع میکروبی موجود در روده انسان منجر به توسعه تحقیقات در این زمینه می‌شود. بر اساس تحقیقات منتشر شده در ژورنال پلاس‌وان توسط محققان دانشگاه جورج واشنگتن، در روده یک انسان سالم ۱۵۷ میکروارگانیسم پایه‌ تشکیل‌دهنده‌ جامعه میکروبی وجود دارد.


مشخصات جامعه میکروبی پایه -که GutFeelingKB نامیده می‌شود- با در نظر گرفتن پروتئوم‌های میکروارگانیسم‌های نزدیک به هم، تا ۸۶۳ میکروارگانیسم گسترش می‌یابد. این اطلاعات به‌عنوان فهرستی مرجع برای پزشکان، بیماران و محققان ارائه می‌شود و به آن‌ها برای شناخت میکروبیوم نرمال و ایده‌آل انسانی ایده می‌دهد.

راجا مازومدر –پروفسور بیوشیمی در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه واشنگتن- می‌گوید: “آشنایی و شناخت بیشتر میکروبیوم انسانی، ما را با ارزش و اهمیت آن در سلامتی مطلع می‌سازد. دانستن مشخصات و ویژگی‌های روده‌ سالم انسان در تحقیقات بسیار ضروری است و می‌تواند به تشخیص، معالجه و جلوگیری از مشکلات مرتبط با میکروبیوم کمک کند.”

انجام تحقیقات در مورد این دانش جامع برای انواع و نسبت میکروب‌هایی که در روده یک انسان سالم ساکن هستند، قبل از انجام هر نوع مطالعه بالینی ضروری است. همچنین آشنایی با جوامع میکروبی موجود در روده انسان برای محققانی که به دنبال یافتن راه‌هایی برای تغییر میکروبیوم، درمان بیماری و یا بهبود نتیجه درمان هستند مهم است. GutFeelingKB به‌عنوان یک روش کنترلی سالم برای مطالعه چگونگی میکروبیوم انسان می‌تواند خدمت کند.

محققان برای گردآوری بانک اطلاعاتی خود، ۴۸ نمونه مدفوع از ۱۶ انسان سالم را جمع‌آوری کردند. از بین ۱۵۷ ارگانیسم توصیف‌شده در جامعه میکروبی GutFeelingKB، بیست درصد شامل میکروب Clostridia، نوزده درصد Bacterioidia، هفده درصد Bifidobacteriales، چهارده درصد Enterobacterales و از نژاد Firmicutes بیست درصد شامل Clostridia و چهارده درصد Lactobacillales بودند؛ که شامل کلیه‌ گونه‌های باکتریایی در غذاهای پروبیوتیک مانند ماست است. همچنین گروه تحقیقاتی بیان کرد که ۸۴ ارگانیسم برای همه نمونه‌ها مشترک است و این نشان می‌دهد که این گروه از باکتری‌ها احتمالاً از گونه‌های اصلی باکتری‌های روده انسان هستند.

پوفسور کراندال –مدیر مؤسسه زیست‌شناسی در دانشکده بهداشت داشگاه واشنگتن- می‌گوید: “این تحقیق قدرت علم گروهی چندرشته‌ای را در جهت پیشبرد تحقیقات نشان می‌دهد زیرا این گروه دارای همکاران بسیاری از مؤسسات، رشته‌ها و دانشکده‌های درون دانشگاه واشنگتن است. جامعه میکروبی GutFeelingKB یک مدل بنیادی است که داده‌های اولیه را برای شناخت تنوع میکروبیوم در روده یک انسان سالم فراهم می‌کند، که یکی از مؤلفه‌های اصلی در مطالعه‌های مرتبط با تغییرات میکروبیوم است.”

علاوه بر جامعه میکروبی GutFeelingKB، گروه تحقیقاتی وجود یک جمعیت میکروبی دیگر به نام FecalBiome را در مدفوع گزارش کرده‌اند، که توانایی بالینی دارد. FecalBiome به پزشکان برای مقایسه میکروبیوم یک بیمار با میکروبیوم افراد سالم کمک می‌کند و امکان ارزیابی بهتر اثر سایر محصولات میکروبیوم را می‌دهد. کشف مبادلات پیچیده متابولیکی بین گونه‌های میکروبی روده و میزبان انسانی آن‌ها، پیامدهای فوق‌العاده‌ای در سلامتی انسان و حتی سلامتی روحی خواهد داشت.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
Scienmag
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن