تشخیص پزشکیعلوم اعصابمیکروبیوم دستگاه گوارش

نقش محافظتی میکروبیوم در مواجهه با عامل اعصاب

مواجهه با عوامل ممنوعه عصبی به یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی در زمینه بهداشت عمومی تبدیل شده‌است. یکی از مشکلات اصلی این است که تشخیص در معرض قرار گرفتن این عوامل بسیار دشوار است. در حال حاضر، یک مطالعه جدید نشان داده‌است که میکروبیوم پستانداران به‌دلیل حساسیت بالا به عوامل عصبی می‌تواند به‌عنوان نگهبانی ارزشمند در مواجهه با این عوامل خطرناک مطرح شود. یافته‌های این مطالعه در مجله Applied and Environmental Microbiology منتشر شده‌است.


در این مطالعه، محققان موش‌های آزمایشگاهی را در معرض گاز سومان قرار دادند. سومان نوعی ماده‌ شیمیایی بسیار سمی و شبیه به عامل اعصاب سارین است و اعتقاد بر این است این گاز توسط تروریست‌ها در سوریه منتشر شده‌است. سومان و سارین ترکیبات ارگانوفسفره هستند که در برخی از آفت‌کش‌ها و گازهای عصبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها اختلال طبیعی انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند استیل کولین را متوقف می‌کنند و باعث تحریک اعصاب، ماهیچه‌ها و غدد خاص می‌شوند. این ترکیبات در دوزهای بالا با مداخله در مکانیسم‌ خاموش‌کننده انتقال عصبی در فرایند خفگی نیز نقش دارند.

محققان تغییرات میکروبیوم را در مدت ۷۲ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض گاز سومان مورد بررسی قرار دادند. Derese Getnet، نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: “هدف ما تعیین نشانه‌های ویژه آسیب فیزیولوژیکی ناشی از تماس شدید با سومان بود.” چرا که یافته‌های مذکور می‌توانند در تشخیص علائم هشداردهنده و شناسایی افراد نیازمند درمان مؤثر واقع شوند.

اصلی‌ترین تغییرات میکروبیوم، تشخیص جنس‌های باکتریایی Facklamia ،Enterobacter ،Bilophila و Rhizobium بود. دکتر Getnet افزود: “رشد Rhizobium در حضور یک ترکیب ارگانوفسفره بسیار جالب توجه و قابل تأمل است؛ زیرا این باکتری یک کلاس شناخته‌شده از ارگانیسم‌هایی است که در زمینه پاکسازی زیستی نقش دارد.” به‌طور معمول ارتباطی بین Rhizobium و روده مشاهده نمی‌شود، اما حضور ارگانوفسفره ممکن است مزیت کوتاه مدتی را برای آن به ارمغان بیاورد.

Getnet ادامه داد: “این علائم حداقل بعد از گذشت ۷۲ ساعت پس از در معرض قرار گرفتن قابل تشخیص است و نه تنها در حیوانات دارای نشانه‌های بیماری، بلکه در حیوانات بدون عارضه نیز مشاهده می‌شوند. باید بتوان این تغییرات را قبل از ایجاد هر گونه علائم بیماری تشخیص داد، حتی اگر تماس با ترکیب ارگانوفسفره بدون علائم بعدی باشد.” دکتر Getnet همچنین اشاره کرد که مزیت این فرم نمونه‌برداری این است که به‌صورت غیر تهاجمی عمل می‌کند و می‌توان افراد و محل‌ها را بر پایه یک مبنای معمول و بدون دانش خاصی در این زمینه غربالگری کرد.

این موضوع قابل توجه است. زیرا در زمان حملات عوامل عصبی، تعیین مرزهای منطقه آسیب‌دیده و افرادی که در معرض آن قرار دارند، بسیار مشکل است. علاوه بر این، شروع علائم غیر قابل پیش‌بینی است، و برآوردهای حاصل از قرار گرفتن در معرض این عوامل براساس علائم ایجاد شده، نادرست به‌نظر می‌رسد.

Getnet خاطر نشان کرد: “انگیزه این تحقیق، شناسایی علائم جدید تماس با عوامل عصبی و اثرات ارگانوفسفات‌ها است که می‌تواند به‌سرعت با کارآزمایی بالینی آسیب‌شناسی شیمی ادرار و میکروب‌شناسی سازگار شود، در حالی‌که هیچ نیازی به توسعه فن‌آوری‌های جدید و استانداردهای بالینی نیست. این کار تنها ‘اثبات مفهوم’ است و تحقیقات بیشتری برای تعیین حساسیت نمونه‌برداری هر عامل مسموم‌کننده و تشخیص علائم حاصل از سموم دفع آفات و مواد عصبی مختلف نیاز است. برای این منظور نیاز به ایجاد برنامه‌های جدید نیست، بلکه فن‎آوری‌های موجود باید اصلاح شوند.”

این تحولات می‌تواند در حفظ غیر نظامیان و نیروهای مسلح در برابر عوامل عصبی و یا سموم ارگانوفسفره موثر واقع شوند. این کار همچنین امکان تعیین تماس یک فرد با عوامل عصبی، آفت‌کش‌های ارگانوفسفره و بازدارنده‌های آتش‌سوزی را برای بیمارستان‌ها فراهم می‌کند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن