زیحسگرها

امکان اندازه گیری رشد تک سلولی به صورت سریع و دقیق

تکنیک جدیدی که توسط محققین دانشگاه MIT ابداع شده است امکان اندازه گیری دقیق رشد سلول های متعدد را به صورت همزمان فراهم می آورد.


این پیشرفت، انجام تست های دارویی سریع، اندازه گیری تفاوت های رشد تک سلول ها در جمعیت های بزرگ و ردیابی دینامیک رشد سلول ها در شرایط متغیر محیطی را فراهم می آورد.

در این روش از یک آرایه میکروکانال های معلق تشدیدکننده (SMR) استفاده می شود. این میکروکانال ها ابزارهای میکروفلویدیکی هستند که جهت اندازه گیری جرم سلول های منفرد در حالی که از بین کانال های ریز می گذرند، به کار می روند.

طراحی نوین این محققین سبب گشته است توان عملیاتی در حدود ۱۰۰ برابر افزایش یابد، در حالی که دقت اندازه گیری ها ثابت مانده است.

محققین از این دستگاه جهت بررسی آثار آنتی بیوتیک ها و پپتیدهای آنتی میکروبی بر روی باکتری ها و همچنین تمرکز بر روی تفاوت های رشد در بین جمعیت های مختلف که اهمیت کاربردی بالینی بالایی نیز دارد، استفاده نمودند.

به عنوان مثال، باکتری های با رشد آهسته تر ممکن است نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاومت بیشتری داشته باشند و موجب عود دوباره عفونت شوند. نتایج کار این محققین در مجله معتبر Nature Biotechnology به چاپ رسیده است.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن