بیوتکنولوژی صنعتیمدلسازی ریاضی

شناسایی محصولات زیستی سودآور با روش مدل سازی

تیمی از محققان با استفاده از روش مدل‌سازی و هم‌چنین به کمک پالایشگاه‌های‌زیستی، توانسته‌اند تعدادی از مواد بیوشیمیایی سودآور را شناسایی کنند. مارولیاس و تیمش یک فرایند مدل‌سازی چند مرحله‌ای را توسعه داده‌اند که به کمک آن توانسته‌اند 32 ماده‌ی بیوشیمیایی با بازده‌ی بالا و 22 ماده‌ی بیوشیمیایی دیگر با بهره وری بالا را شناسایی کنند.


یک پالایشگاه جدید و مجهز را تصور کنید که سوخت‌های‌زیستی پیشرفته که دوست‌دار محیط زیست و از لحاظ اقتصادی ارزشمند هستند را تولید می‌کند. در پالایشگاه‌های آینده، هر مرحله از خط تولید بهینه‌سازی خواهد شد؛ تقریباً هر قسمت از انرژی تولید شده مورد استفاده قرار می‌گیرد و هدف کل سیستم، کاهش انتشار کربن است.

توجه محققان به تازگی به پالایشگاه‌های نفت جلب شده است. این پالایشگاه‌ها از نفت‌خام، مجموعه‌ای از محصولات از جمله گازوئیل ارزان قیمت و مواد پتروشیمی با ارزش را تولید می‌کنند. تولید محصولات جانبی در کنار سایر سوخت‌ها به بهبود خط تولید پالایشگاه کمک می‌کند.

کریستوس مارولیاس یکی از اساتید مهندسی شیمی در این باره می‌گوید: “ما تصمیم گرفتیم روش‌هایی را توسعه دهیم که بتوانیم به کمک آن‌ها مواد شیمیایی کاربردی در پالایشگاه‌های‌زیستی را شناسایی کنیم. در واقع این مواد باید علاوه بر کاربرد داشتن در تحقیقات زیستی، از قیمت مناسبی نیز در بازار برخوردار باشند.”

مارولیاس و تیمش برای شناسایی این مواد ابتدا لیستی از تعداد زیادی ماده‌ی شیمیایی را در نظر گرفتند؛ به‌ گونه‌ای که این مواد شیمیایی می‌توانستند مستقیماً از میکروارگانیسم‌ها تولید شوند و نیز مراحل تبدیل پرهزینه هم نداشتند. آن‌ها سپس این لیست را ویرایش کردند که این ویرایش بر اساس حاشیه سود و حجم تقاضای بازار و هم‌چنین هزینه‌ی کل فرایند ارزیابی این مواد شامل خالص‌سازی آن‌ها بود.

محقق ارشد تیم می‌گوید: “این بدان معنی نیست که اگر امروز این مواد شیمیایی را در مقیاس صنعتی تولید کنیم، سودآور خواهند بود؛ بلکه در صورتی که بتوانیم بازده‌ی تبدیل میکروبی و بهره‌وری را به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهیم و هم‌چنین هزینه‌ی خالص‌سازی آن‌ها را کاهش دهیم؛ این مواد در آینده می‌توانند سودآور باشند.”

او در آخر گفت: “این نقطه‌ی شروع است. با توجه به دانسته‌هایی که از علم اقتصاد داریم، مدلی طراحی کرده‌ایم که شامل فرایند‌های میکروبی که توانایی تولید این مواد شیمیایی را دارند، می‌باشد.”

لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن