اخبارسرطان

پیش‌بینی متاستاز ملانوما در مراحل اولیه

محققان بین‌المللی، موفق به طراحی یک آزمایش جدید شده‌اند که می‌تواند برای پیش‌بینی این‌که کدام‌ یک از بیماران مبتلابه ملانوم اولیه، در معرض خطر عود و یا پیشرفت این بیماری هستند، مورد استفاده قرار گیرد.


این مطالعه توسط تیمی متشکل از محققان مؤسسه ملانومای استرالیا، دانشگاه سیدنی، دانشکده پزشکی هاروارد، منطقه بهداشت محلی سیدنی و موسسه ادپتیو بیوتکنولوژی و با به‌کارگیری سلول‌های ایمنی معروف به سلول‌های T در نمونه‌های ملانومای اولیه گرفته‌شده از ۲۰۹ بیمار انجام شده است.

نتایج این مطالعه نشان داده است که بیمارانی که دارای کسر سلول‌های T یا اصطلاحاً TCFr کمتر از ۲۰ درصد در ملانومای اولیه خود هستند، دو و نیم برابر بیشتر از بیمارانی که این کسر را بیشتر از مقدار فوق دارند احتمال پیشرفت بیماری را نشان می‌دهند.

به گفته محققان مجری این پژوهش، این یافته‌ها نشان می‌دهند که تجزیه و تحلیل فاکتور TCFr در ملانومای اولیه، می‌تواند به‌عنوان ابزاری ارزشمند برای پیش‌بینی این‌که کدام بیماران در معرض خطر ابتلا به ملانومای متاستاتیک هستند، به کار گرفته شود.

آن‌ها می‌گویند: “این موضوع می‌تواند ما را قادر سازد که براساس میزان خطری که در عود یا پیشرفت بیماری فوق برای بیمار وجود دارد، درمان را شخصی‌سازی کرده و در صورت نیاز، بیماری فوق را زودتر از طریق ایمونوتراپی هدف قرار دهیم.”

به بیان متخصصان، درحالی‌که ۹۰ درصد از مبتلایان به ملانومای اولیه، با جراحی درمان می‌شوند، این بیماری در برخی از این افراد ممکن است ظرف ۵ سال، به‌صورت متاستاتیک عود کند.

پیشرفت‌های اخیر در توانایی هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی و ایمنی درمانی، نتایج قابل‌توجهی را برای بیماران مرحله چهار ملانوما به دنبال داشته است. ولی مدیریت ملانومای اولیه نسبتاً بدون تغییر باقی‌مانده است و پیش‌آگهی این بیماری نیز، عمدتاً بر روی عوامل هیستوپاتولوژیکی مانند ضخامت تومور و زخم استوار است.

مجریان این پژوهش اعتقاد دارند: “آزمایش کشف‌شده جدید، توانایی شناسایی بیماران مبتلابه ملانومای اولیه‌ای را که در معرض خطر بالایی برای ابتلا به وضعیت متاستاتیک هستند دارد. بدین ترتیب، چنین بیمارانی ممکن است از نظارت دقیق یا استفاده از درمان‌های کمکی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری‌شان بهره‌مند شوند.”

گفتنی است یافته‌های پژوهشی فوق در نشریه معتبر Nature Cancer منتشر شده‌اند.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
منبع
Nature Cancer
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن