میکروبیوم دستگاه گوارش

نقش وراثت در میکروبیوم موش‌ها

محققان به‌منظور بررسی نقش وراثت در موش‌های طبیعی که در شرایط آزمایشگاهی قرار دارند، ترکیبات میکروبیوم روده را در نسل‌های مختلف سنجیدند و متوجه شدند که این جمعیت از یک نسل به بعد، تغییر بسیار کمی می‌کند.


مطالعات نشان می‌دهند برخی از باکتری‌ها می‌توانند از طریق یک قفس به قفس دیگر و یا از طریق هوا گسترش یابند، این‌ رده از باکتری‌ها مرتبط با بیماری‌های انسانی هستند. این مقاله تأیید می‌کند که موش‌های مختلف طبیعی می‌توانند به محیط آزمایشگاهی استاندارد آورده شوند و میکروبیوتای آن‌ها پس از نسل‌های متوالی تغییر چندانی نمی‌کند.

پستانداران، دارای تریلیون باکتری در بدن خود هستند که هزاران گونه را تشکیل می‌دهند. این باکتری‌ها نقش مهمی در سلامت ازجمله عملکرد متابولیک، توسعه سیستم ایمنی و موارد دیگر دارند؛ اما سؤال اینجاست که این میکروبیوم‌ها چگونه در بدن افراد تشکیل می‌شوند؟

انتقال باکتری‌های روده به هر دو روش عمودی (از مادر به فرزند) و افقی (از افراد غیر خانواده) رخ می‌دهد؛ اما هنوز مشخص نیست که کدام میکروب‌ها از طریق وراثت و کدام از دیگر افراد منتقل می‌شوند؟ آیا این اتفاق به‌صورت تصادفی رخ می‌دهد؟ ازآنجاکه غیرممکن است تا انتقال باکتری‌ها را در عمل مشاهده کنیم، دانشمندان تنها از مشاهدات نتیجه‌گیری می‌کنند.

برای انجام این کار، تیم تحقیقاتی میکروبیوم طبیعی را تحت شرایط آزمایشگاهی ردیابی کرد. آن‌ها موش‌های طبیعی را از توسان، آریزونا و ادمونتون کانادا جمع‌آوری کردند و آن‌ها را برای جفت‌گیری قراردادند و ۱۷ نسل از این طریق تولید کردند.

هر یک از ۱۷ خط در یک مجموعه جداگانه از قفس‌ها در همان اتاق قرار گرفت؛ بنابراین افراد به‌طور مستقیم با مادران، خواهران و برادران خود در تماس بودند و تنها راه برای پرش بین باکتری‌ها از طریق هوا، افرادی که با حیوانات در تماس بودند و یا از طریق محیط داخلی بود.

این تیم نمونه‌هایی از محتویات روده را از سکوم هر یک از موش‌ها جمع‌آوری کرد و توالی‌یابی DNA میکروبی صورت گرفت تا ترکیب جوامع میکروبی را تشخیص دهند. محققان دریافتند که اکثر گونه‌های باکتریایی به‌صورت عمودی منتقل می‌شوند. حتی در نسل نهایی، میکروبیوم فردی بیشتر شبیه به اجداد طبیعی آن است. نتایج نشان می‌دهد که رژیم غذایی و محیط‌زیست که برای همه مشابه بود، تأثیر کمتری نسبت به وراثت بر میزان میکروبیوم حیوانات داشت.

محققان دریافتند برخی از باکتری‌ها برای انتقال از انتقال افقی استفاده کرند. همچنین معلوم شد که آن دسته از جنس‌هایی که بین خطوط موش‌ها انتقال یافتند، باعث عفونت‌های شدید و بستری‌شدن در انسان می‌شوند.

بسیاری از جنس‌های باکتریایی روده در میان تمام پستانداران به اشتراک گذاشته می‌شوند. بنابراین یافته‌های مبنی بر انتقال باکتری‌ها از این مقاله احتمالاً مربوط به انسان نیز می‌شود، هرچند با برخی تفاوت‌ها.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن