زیحسگرهاسرطان

نانوحسگرها می توانند به تشخیص توانایی تومورها در شکل دهی و تغییر بافت ها کمک کنند

اندازه گیری مقادیر آنزیم ها می تواند به پزشکان جهت انتخاب درمان مناسب برای بیماران سرطانی کمک کند.


محققان MIT موفق شده اند نانوحسگرهایی طراحی کنند که امکان مشخصه یابی و طبقه بندی تومورها را فراهم می آورند و در نتیجه امکان تعیین نحوه پاسخ تومورها به روش های درمانی مختلف را فراهم می کنند.

این سامانه تشخیصی بر مبنای مقادیر آنزیم های پروتئازی عمل می کند که سلول های سرطانی از آن ها جهت شکل دهی و تغییر دوباره محیط اطراف خود استفاده می کنند. با استفاده از این حسگرها می توان درجه تهاجمی بودن تومور را شناسایی نمود و بر اساس آن روش درمانی مناسب بیمار را برگزید.

تومورها، به خصوص انواع تهاجمی، دارای مقادیر افزایش یافته پروتئین های پروتئازی هستند. پروتئین های تشکیل دهنده ماتریکس خارج سلولی، در برگیرنده سلول ها هستند و باعث تثبیت آن ها در مکان خود می شوند. اما آنزیم های پروتئازی با شکستن و خورد نمودن پروتئین های ماتریکس خارج سلولی، به گسترش و توزیع تومور کمک می کنند.

هنگامی که نانو حسگرها به ناحیه تومور تزریق شوند، توسط یک میدان مغناطیسی که برای بافت طبیعی بی ضرر است، فعال می شوند. پس از اندرکنش با پروتئین های تومور هدف و تغییر در نانوحسگر، این مواد در ادرار ترشح می شوند، و در کمتر از یک ساعت به راحتی می توان آن ها را شناسایی و اندازه گیری نمود.

نتایج این تحقیق در نشریه Nano Letters به چاپ رسیده است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن