فناوری های همگرا

تولید پاک کننده های گیاهی برای استفاده در صنعت نفت

شرکت‌های بیوتکنولوژی خط تولیدی از محصولات طبیعی به‌منظور استفاده به‌عنوان پاک‌کننده در صنعت نفت راه‌اندازی کرده‌اند. گروه Nanotera، محصولاتی گیاهی با کیفیت بالا برای جایگزینی با مواد شیمیایی و خطرناک تولید شده در صنعت نفت و گاز ارائه می‌دهد. محققان این گروه بر روی تولید پاک‌کننده‌هایی کاملاً گیاهی و درعین‌حال تجزیه‌پذیر تمرکز کرده‌اند.


مدیر Nanotera می‌گوید: “صنعت نفت در دهه‌ی گذشته در حال کاهش استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی و در عوض افزایش استفاده از محصولات گیاهی قابل‌تجزیه است. این محصولات گیاهی کارایی بالاتری دارند؛ ضمن این‌که به کارکنان و محیط‌ زیست آسیبی نمی‌رسانند.” موضوع کاهش استفاده از مواد شیمیایی مضر در سراسر جهان در دستور کار تمام دولت‌ها قرار گرفته است. انتظار می‌رود که در نهایت قانون، این تغییر را در بسیاری از کشورها اجباری کند.

این پاک‌کننده‌های گیاهی تجزیه‌پذیر را می‌توان به‌طور موفقیت‌آمیز در بازیافت نفتی، تصفیه‌ی مخزن‌ها، تعمیر و نگه‌داری تجهیزات و نیز در جداسازی آب و روغن مورد استفاده قرار داد. این مواد با کاهش کشش‌سطحی روغن عمل پاک‌سازی را انجام می‌دهند؛ هم‌چنین با تضعیف جاذبه‌ی قطبی روغن به سطح، کمک می‌کنند تا روغن از سطح جدا شده و شسته شود. پاک‌کننده‌های از جنس سورفکتنت‌ها، آلاینده‌های آلی، هیدروکربن‌ها و امولسیون؛ آب و روغن را بدون آلوده‌کردن محصول اصلی تجزیه می‌کنند. آزمایش‌ها نتایج فوق‌العاده‌ای را در مقیاس‌های زمانی کم نشان می‌دهند.

این محصولات جدید، دوست‌دار محیط زیست بوده و بی خطر و مقرون‌به‌صرفه می‌باشند. به گونه‌ای تولید شده‌اند که از سلامتی کارکنان محافظت کنند. این نوع پاک‌کننده‌ها محصولاتی غلیظ، غیرسمی، غیرقابل اشتعال و کاملاً تجزیه‌پذیرند که برای محیط‌های صنعتی امروزی طراحی و تولید شده‌اند.

لینک خبر

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن