تشخیص پزشکیسرطان تخمدان

آزمایش خون برای تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان

سرطان تخمدان سالانه جان بیش از ۱۰۰۰ زن استرالیایی و ۱۵۰ هزار نفر در سراسر جهان را می‌گیرد. تحقیقات در مورد توکسین باکتریایی که اولین بار در شهر آدلاید در کشور استرالیا کشف شد، یک آزمایش خون جدید را برای تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان معرفی کرد. این تست خون جدید می‌تواند به‌طور چشمگیری تشخیص زودهنگام بیماری را بهبود بخشد، با این حال، این تست قبل از این که در دسترس پزشکان قرار گیرد، نیاز به ارزیابی بیش‌تر دارد.


یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه آدلاید و گریفیث در حال مطالعه روی تعاملات بین توکسین باکتریایی و گلیسین (قند) غیرطبیعی بیان شده روی سطح سلول‌های سرطانی انسان و انتشار آن در خون هستند. این تیم در حال حاضر قسمت بی‌ضرری از سم را برای افزایش اختصاصی بودن آن برای گلیسین سلول‌های سرطانی طراحی کرده است و از آن برای تشخیص نمونه‌های خونی زنان مبتلا به سرطان تخمدان استفاده می‌کنند.

این مطالعه نشان ‌داد که تست جدید توانست سطوح قابل توجهی از گلیسین سرطانی در نمونه‌های خونی بیش از ۹۰ درصد زنان مبتلا به سرطان تخمدان در مرحله ابتدایی و در ۱۰۰ درصد نمونه‌های حاصل از مراحل انتهایی بیماری را تشخیص دهد، اما در هیچ یک از نمونه‌هایی که از افراد سالم به دست آمده بود این گلیسین یافت نشد.

پروفسور جیمز پاتون، مدیر مرکز تحقیقات دانشگاه آدلاید، می‌گوید: “از آن‌جایی که گزینه‌های زیادی برای درمان وجود دارد و میزان زنده ماندن نیز بهتر است، تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه بسیار دشوار است. بنابراین، آزمایش جدید ما تغییردهنده بالقوه این شرایط است.” تشخیص این مارکر توموری ممکن است در بیوپسی ساده‌ی مایع برای نظارت بر وضعیت بیماری و درمان آن نقش داشته باشد.

این تیم تحقیقاتی در حال حاضر در جستجوی شرکای علمی و تجاری برای سنجش هر چه بیش‌تر این تکنولوژی با استفاده از تعداد بیش‌تری از نمونه‌های بیماران هستند تا بتوانند این تست را برای تعداد زیادی از بیماران به کار ببرند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن