پروتئومیکس

مدل پیشنهادی برای ساختار پروتئین Bax

پروتئین Bax مسئول مرگ برنامه‌ریزی شده سلول است. از آن‌جا که این پروتئین به‌طور مداوم محل خود را تغییر می‌دهد، ساختار آن به‌سادگی قابل تعیین نیست. محققان دانشگاه‌های Bochum و Tubigen به یافته‌های تازه‌ای در رابطه با ساختار پروتئین کشنده سلول یا همان Bax دست یافته‌اند. مطالعه حاضر در ژورنال Cell Death and Differentiation به چاپ رسیده است.


پروتئین Bax باعث القای مرگ برنامه‌ریزی شده سلول می‌شود و از طریق این فرآیند محتویات سلولی و یا سلول‌های بلااستفاده برای بدن را که ممکن است دچار تغییرات پاتولوژیک نیز شده باشند از بین می‌برد. با این‌حال مکان و یا ساختار این پروتئین هنوز به‌طور کامل شناسایی نشده است.

مرگ سلولی، فرآیندی ضروری برای سلول

در هر ثانیه نزدیک به یک میلیون سلول در بدن درنتیجه مرگ برنامه‌ریزی شده سلول یا همان آپوپتوز از بین می‌روند. هرگونه اختلال در این فرآیند، تهدیدکننده حیات بوده و در نهایت به بروز بیماری‌هایی نظیر سرطان و یا اختلالات نورودژنراتیو منجر شود. پروتئین Bax به گروهی از پروتئین‌ها به‌نام پروتئین‌های BCL2 تعلق داشته و نقش بسیار مهمی در روند آپوپتوز ایفا می‌کند. مطالعه و تحقیق این دست از پروتئین‌ها دشوار است زیرا آن‌ها دائماً از محیط آبی داخل سلول به غشای میتوکندری در حال حرکت هستند. البته شکل فعال این پروتئین(Bax) که در غشا قرار دارد، به کمک چند تکنیک قابل ارزیابی بوده است.

ساختار احتمالی پروتئین Bax

محققان تکنیک‌های Spectroscopic متعددی را جهت بررسی پروتئین Bax به کار برده‌اند. این تیم تحقیقاتی علاوه‌بر چگونگی ساختار این پروتئین در غشای میتوکندری، نحوه ارتباطات آن با حلال‌های مختلف نظیر آب و چربی را نیز مورد بررسی قرار داده‌اند. در ادامه محققان داده‌های به دست آمده از این مطالعه را با نتایج مطالعات پیشین که هم‌راستا با این مطالعه بودند را مورد مقایسه قرار دادند. آن‌ها از این طریق محتمل‌ترین مدل توپولوژی را برای شکل فعال پروتئین Bax که در غشا قرار دارد، پیشنهاد کردند. پروتئین Bax برای القای آپوپتوز، حفره‌ای را در غشای میتوکندری ایجاد می‌کند؛ در این راستا، محققان امیدوارند که بتوانند به کمک تکنیک‌های دیگر این پروتئین را در محیطی خارج از میتوکندری مورد بررسی قرار دهند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن