پروتئومیکس

روشی نوین برای شناخت بهتر سیگنالینگ یوبی کوئیتین

محققان روش جدیدی برای فهم تغییرات پیچیده‌ای که عملکرد پروتئین‌ها را در سلامت و بیماری سلول‌ها کنترل می‌کنند،کشف کرده‌اند؛ این روش جدید “ubiquitin clipping” نام دارد که به محققان این امکان را می‌دهد که نقشه‌های دقیقی از تغییر شکل پروتئین‌ها طی فرایند یوبیکوئیتینیشن (ubiquitination) به دست بیاورند.


این تکنیک یک مرحله جدید در به‌دست‌آوردن اطلاعات بیش­تر در مورد نقش یوبیکوئیتیله شدن در سلول‌ها می‌باشد و تغییرات ظریفی که در بسیاری از بیماری‌ها نظیر سرطان، بیماری‌های التهابی و مشکلات تحلیل اعصاب ممکن است نقش داشته باشند را برای ما آشکار می‌کند.

یوبی کوئیتین یک پروتئین کوچک است که می‌تواند به پروتئین‌های دیگر به صورت منفرد یا زنجیری اتصال یابد و بدین‌صورت می‌تواند خیلی از فرایند‌های سلولی را تحت تأثیر قرار دهد. یوبیکوئیتینیشن می‌تواند عملکرد و فعالیت پروتئین‌ها، مسیر آن‌ها به سمت قسمت‌های مختلف سلول و برهم‌کنش پروتئین‌ها با هم را تغییر دهد.

یوبیکوئیتینیشن پروتئین‌ها یک تغییر پس از ترجمه با عملکرد‌های فراوان می‌باشد که بسیاری از فرایند‌های سلولی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یوبیکوئیتین منفرد می‌تواند به آمینواسید‌های مختلف یک پروتئین متصل شود و همچنین می‌تواند تحت تغییراتی مثل فسفریلاسیون و استیلاسیون قرار بگیرد .

یکی از بهترین مثال‌های یوبیکوئیتینیشن، اتصال یوبیکوئیتین‌های متعدد به یک پروتئین برای از بین بردن آن می‌باشد. امروزه علاوه بر این مثال می‌دانیم که سیگنالینگ یوبی کوئیتین نقش‌های مهم و پیچیده‌ی دیگری نیز در سلول ایفا می‌کند.

تکنیک جدید “ubiquitin clipping” که توسط محققان دانشگاه کمبریج ابداع شده، توانایی اندازه گیری زنجیر‌های مختلف یوبی کوئیتین متصل به نمونه‌های پروتئینی و آنالیز آن­ها توسط الکتروفورز و طیف سنجی جرمی را به دانشمندان می‌دهد.

این روش پیچیدگی‌های سیگنالینگ وابسته به یوبی کوئیتین را بیش از پیش برای ما آشکار ساخته و باعث شناخت هر چه بهتر ما نسبت به زنجیره‌های منشعب یوبی کوئیتین شده است. این روش به نوبه‌ی خود انقلابی در مطالعات مربوط به یوبی کوئیتین ایجاد کرده است.

تغییرات یوبیکیتینه شدن پروتئین‌ها در بسیاری از بیماری‌ها نظیر سرطان، بیماری‌های التهابی و بیماری‌های مربوط به تحلیل نورون‌ها نظیر پارکینسون، مشاهده شده است و این روش جدید راهی هموار برای مطالعه‌ی نمونه‌های پروتئینی بیماران به‌وجود‌آورده است.

یوبی کوئیتینیشن همچنین یک هدف جدید برای ساخت داروها می‌باشد که ubiquitin clipping رویکرد اصلی برای ساخت اینگونه داروها خواهد بود.

Rate this post
توسط
Science Daily
منبع
Nature
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن