سوخت زیستی

نقش برچسب‌ های جدید سوخت در انتخاب نوع سوخت زیستی

اتحادیه اروپا مجموعه هماهنگ و جدیدی از برچسب‌های سوخت Oct. 12 را جهت ارائه اطلاعات بهتر به رانندگان درباره تناسب و سازگاری سوخت‌های مربوط به وسایل نقلیه در سراسر اروپا معرفی کرد. بر اساس اعلام کمیسیون اروپایی EC، این برچسب‌ها که شامل علائم هندسی، حروف و اعداد هستند؛ مانع از سوخت‌گیری اشتباه شده و رانندگان را از اثرات زیست‌محیطی سوختی که مورد استفاده قرار می‌دهند آگاه می‌سازد.


کمیسیون اروپا در مورد Oct. 12 بیان داشت که تنوع رو به رشد سوخت‌ها در بازار اروپا، شامل ترکیبات متعدد اتانول، دیزل زیستی، دیزل مصنوعی و انواع سوخت‌های گازی مانند هیدروژن، گاز طبیعی فشرده، گاز طبیعی مایع و گاز پروپان مایع، نیاز به اطلاعات واضح‌تر در مورد سوخت‌های فروخته شده در جایگاه‌های سوخت ایجاد کرده است.

در حال حاضر ترکیبات اتانول برای موتورهای جرقه- احتراق (بنزین) با یک دایره حول حرف “E” و یک عدد برای نمایش غلظت ترکیب اتانول، مانند E5 ،E10 و E85 تعیین می‌شوند. ترکیبات دیزل زیستی برای موتورهای تراکم- احتراق (دیزل) با یک مربع حول حرف “B” و یک عدد برای نمایش غلظت ترکیب دیزل زیستی مانند B7 ،B10 ،B30 ،B50 و B100 معین می‌شوند.

سوخت‌های دیزلی مصنوعی نیز با یک مربع مشخص می‌شوند که در آن حروف “XTL” نمایش داده شده است. سوخت‌های گازی با الماس مشخص می‌شوند که در آن اختصارات “CNG” ،”H2″ ،”LNG” و “LPG” استفاده شده است.

اتحادیه تولیدکنندگان دانه‌های روغنی و پروتئین فرانسه (FOP) در یک خبر مطبوعاتی اظهار داشت که الزامات برچسب‌زنی جدید در راستای فعالیت‌های هدایت شده این سازمان جهت تقویت بازار فروش برای تولیدکنندگان دانه‌های روغنی ضروری بوده و سوخت‌های سبز کشور را قابل رؤیت می‌سازد.

در ادامه FOP بیان داشت که علاوه بر سوخت با برچسب B7، مصرف‌کنندگان به‌زودی قادر به انتخاب B10 در پمپ‌‌های جایگاه‌های سوخت خواهند بود. این سازمان اظهار داشت که این سوخت جدید که شامل بیش از ۱۰ درصد از دیزل زیستی است، در ماه ژوئن گذشته توسط دولت تصویب شده است. این تصمیم نشان‌دهنده تلاش‌های مداوم صنعت برای مشارکت در کاهش و نیز حذف ترکیبات کربنی آزاد شده به محیط‌زیست از طریق حمل‌و‌نقل و سرعت بخشیدن به توسعه حمل‌و‌نقل پایدار است.

به گفته آرنود روسو (Arnaud Rousseau) -رئیس FOP- نمایش سوخت‌هایی با برچسب‌های B7 و B10 در پمپ‌های جایگاه‌های سوخت، نشانه‌ای مثبت برای کشاورزان و رانندگان فرانسوی است. با سوخت‌گیری B10، فرانسوی‌ها می‌توانند سبب ترقی کشاورزی فرانسه شده و حرکتی در جهت حفظ محیط زیست انجام دهند.

لینک خبر

۵/۵ - (۲ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن