بیوتکنولوژی داروییمالاریا

درمان تک دوز با ترکیب دارویی جدید، مالاریا را در همه ی مراحل آن درمان می کند

تک دوز این ترکیب دارویی، انگل را در همه ی مراحل زندگی اش از بین می برد. این ترکیب پتانسیل درمان و مقابله با انتقال بیماری را در کنار محافظت جمعیت های در خطر، تنها در یک دوز خوراکی دارد.


تنها در سال 2015 در حدود 438000 نفر در دنیا بر اثر بیماری مالاریا فوت کردند. بیماری دارای دو فاز کبدی و خونی است. داروهای کنونی بیشتر به مبارزه ی با انگل در فاز خونی آن، زمانی که علائم ظاهر شده اند، می پردازند.

انگل های مالاریا اکنون نسبت به داروهای موجود مقاومت پیدا کرده اند. جهت مقابله با این مقاومت، تیمی از محققان مؤسسه برود دانشگاه های هاروارد و MIT شروع به غربالگری بیش از 100000 مولکول بر علیه سویه ای از Plasmodium falciparum نمودند، که کشنده ترین انگل مالاریا در انسان ها می باشد.

محققین 4 دسته از مواد را شناسایی کردند (3 دسته با مکانیسم های مشابه با داروهای کنونی و 1 دسته با مکانیسمی متفاوت) که انگل را در همه ی مراحل زندگی اش مورد تهاجم قرار می دهند. تک دوز ترکیبی این مواد سبب پاکسازی بدن موش های آلوده به انگل گردیده است.

با وجود این که اکنون تیم تحقیقاتی توجه خود را بر روی درمان انسانی با ترکیبات یاد شده متمرکز کرده است، اما همچنان ممکن است ترکیبات بالقوه ای در بین مجموعه ی 100000 مولکول اولیه جهت مقابله با مالاریا وجود داشته باشند که تیم محققان همه ی آن ها را در لینک زیر در اختیار عموم قرار داده است:
http://portals.broadinstitute.org/mtrp

نتایج این مطالعه در نشریه معتبر nature به چاپ رسیده است.

لینک خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن