افزایش بهره وریزیست توده

روش جدید تبدیل گلوکز به سوخت زیستی

اخیراً محققان مؤسسه‌ علم و فناوری Korea Advanced روشی جدید برای تهیه‌ نوع خاصی از اسید‌های چرب و سوخت‌های زیستی ارائه داده‌اند‌. این مواد قابلیت تبدیل گلوکز و میکروارگانیسم‌های روغنی به سوخت دیزل میکروبی را دارند. در این روش تنها با یک مرحله تخمیر تولید این محصولات انجام می‌گیرد.


طبق گفته‌های منابع خبری وابسته به این مؤسسه (KAIST)، این روش که به تازگی توسط پروفسور Sang Yup Lee و گروهش کشف شده، بیشترین نرخ تولید اسید‌های چرب و دیزل‌های زیستی را تا به حال داشته است. انتظار می‌رود که این روش تهیه به تکیه‌گاهی برای تولید مستمر و بهینه محصولات اسیدی از گلوکز و سوبسترا کربنی تبدیل شود.

این گروه تحقیقاتی، میکروارگانیسم‌های روغنی (به‌طور خاص Rhodococcus opacus) را به‌گونه‌ای در فرایند مهندسی شرکت دادند تا در آن فرایند اسید‌های چرب و مشتقات آن‌ها که می‌توانند به‌عنوان سوخت زیستی مورد استفاده قرار بگیرند را از گلوکز تولید کنند. این دستاورد زمانی ارزش بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم گلوکز یکی از فراوان‌ترین و ارزان‌ترین زیست‌توده‌های گیاهی حال حاضر در دنیا می‌باشد.

آن‌ها همچنین متوجه شدند که روش جدید به ترتیب 50.2، 21.3، 5.2 گرم بر لیتر اسید‌های چرب، اتیل استر و هیدروکربن‌های بلند زنجیر تولید می‌کند. این‌ها بزرگترین اعدادی هستند که تاکنون برای یک روش تخمیر میکروبی گزارش شده‌اند. با توجه به کیفیت و روند رو به رشد این روش، انتظار می‌رود که در آینده‌ نزدیک بتوان از آن برای صنعتی کردن تولیدات سوخت گیاهی کمک گرفت.‌‌‌‌‌

توسط
BiofuelsDigest
منبع
Nature
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن