تشخیص پزشکیمهندسی پزشکی

جداسازی سلول‌های جفت برای آزمایش ژنتیکی غیرتهاجمی

محققان دانشگاه Brown روشی ساده برای جداسازی سلول‌های جفت از دهانه رحم ایجاد کرده‌اند. این روش، می‌تواند به توسعه رویکردهای تشخیص اختلالات ژنتیکی کم تهاجمی در جنین‌های در حال رشد کمک کند.


این روش سلول‌های تروفوبلاست- سلول‌های جفتی که حامل ژنوم کامل جنین هستند- را با استفاده از تمایل آن‌ها برای جای‌گیری در صفحات پایینی micowell جدا می‌کند. محققان روشی را برای جداسازی بهینه سلول‌ها طراحی کرده‌اند که سلول‌ها را قادر می‌سازد به طور انحصاری از این صفحه جدا شوند.

به گفته محققان، این نخستین مطالعه‌ای است که از لانه‌گزینی سلول‌ها برای غنی‌سازی سلول‌های تروفوبلاست از جمعیت هتروژن سلول‌های دهانه رحم استفاده می‌کند. این روش سریع و ارزان بوده و از دست رفتن سلول را به حداقل می‌رساند، هم‌چنین منجر به بازیابی سلول‌های تروفوبلاست منفرد می‌شود.

در حال حاضر، تنها راه تشخیص اختلالات ژنتیکی در جنین‌های در حال رشد، بازیابی تروفوبلاست‌ها از طریق نمونه‌برداری از مایع آمنیوتیک یا نمونه‌گیری از پرزهای کوریونی است. هر دو روش تهاجمی هستند و تا حدودی خطر سقط جنین را به همراه دارند. آزمایش‌های خونی که به دنبال ماده ژنتیکی جنین در جریان خون مادر هستند، می‌توانند ابزارهای غربالگری مفیدی باشند اما نمی‌توان از آن‌ها برای تشخیص قطعی استفاده کرد. فاکتورهای بسیاری غربالگری را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همین امر دامنه اختلالات قابل غربالگری را محدود می‌کند.

تروفوبلاست‌ها در مراحل اولیه بارداری در کانال رحم وجود دارند اما مقادیر آن‌ها اندک است و جداسازی آن‌ها از سلول‌های دهانه رحم و مخاط دشوار است. در این پژوهش گروهی از محققان به سرپرستی Christina Bailey-Hytholt، به دنبال یافتن پاسخ این سؤال بودند که آیا تروفوبلاست‌ها خصوصیات فیزیکی‌ای دارند که در جداسازی آن‌ها از سلول‌های دهانه رحم و سایر مواد مفید باشد؟

آن‌ها دریافتند که تروفوبلاست‌ها از سلول‌های دهانه رحم کوچک‌تر هستند، از نظر شکل متفاوت‌اند و هسته‌های نسبتاً بزرگی دارند. این خصوصیات نشان می‌دهد که آن‌ها ممکن است هنگامی که ترکیبی از سلول‌ها در صفحات micowell جای گرفته‌اند، سریع‌تر از سلول‌های دهانه رحم لانه‌گزینی کنند.

محققان با استفاده از صفحات polystyrene دریافتند که تروفوبلاست‌ها واقعاً سریع‌تر از سلول‌های دهانه رحم جای‌گیری می‌کنند. این مطالعه نشان داد که حداکثر جداسازی انواع سلول‌ها حدوداً چهار دقیقه پس از قرارگیری سلول‌ها در صفحه به دست می‌آید، هم‌چنین نسبت تروفوبلاست‌ در نمونه‌ها را تا 700٪ افزایش میدهد و امکان جمع‌آوری تروفوبلاست‌های واحد برای انجام آزمایش ژنتیک را فراهم می‌آورد.

هیچ گونه تجهیزات تخصصی فراتر از آنچه که در آزمایشگاه تشخیصی در حال حاضر وجود دارد برای انجام این روش ضرورت ندارد و تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا سلول‌های لازم برای آزمایش ژنتیک تولید شوند. به گفته محققان، توجه به روش‌های مهندسی زیست‌پزشکی در جهت پیشبرد سلامت زنان در دوران بارداری و سلامت نوزاد پیش از تولد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این کار، گامی به سوی گزینه‌های آزمایشی غیرتهاجمی قبل از تولد است.

توسط
SCIENMAG
منبع
Scientific Reports
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن