فتوسنتز

کشف نوع جدیدی از فتوسنتز

نوع جدیدی از فتوسنتز توسط تیمی بین المللی از دانشمندان کشف شده است. این کشف درک ما را از مکانیسم پایه فتوسنتز تغییر می‌دهد.


فتوسنتز از نور قرمز بهره می‌برد ولی این نوع جدید، از نور نزدیک به مادون قرمز استفاده می‌کند. نوع جدید کشف‌شده فتوسنتز در طیف وسیعی از سیانوباکتری ها و جلبک های سبزآبی ای که در نور نزدیک به مادون قرمز رشد کرده‌اند، دیده می‌شود. این سیانوباکتری ها در محیط های سایه دار مانند لایه های باکتریایی در Yellowstone ‌و ساحل سنگی در استرالیا یافت شده‌اند. دانشمندان دریافتند که نوع جدید فتوسنتز در سیانوباکتری هایی که در محفظه‌هایی با LED های مادون قرمز رشد کرده‌اند نیز دیده می‌شود.

در فتوسنتز از کلروفیل a هم برای جذب نور و هم برای ساخت مواد بیوشیمیایی و تولید اکسیژن استفاده می‌شود. این کلروفیل در تمام گیاهان، جلبک‌ها و سیانو‌باکتری‌های شناخته شده وجود دارد. نور قرمز باعث به وجود آمدن “حد قرمز” در فتوسنتز می‌شود؛ حد قرمز حداقل انرژی مورد نیاز برای تولید اکسیژن است. با این حال زمانی که سیانوباکتری ها در زیر نور نزدیک به مادون قرمز رشد می‌کنند؛ سیستم استاندارد کلروفیل a از کار می‌افتد و در عوض سیستم های دیگری که شامل انواع دیگر از کلروفیل مانند کلروفیل f هستند، فعال و جایگزین می‌شوند.

سرپرست محققان این گروه می‌گوید: “این شکل جدید فتوسنتز ما را وادار به تفکر مجدد درباره یافته‌های گذشته کرده است؛ هم‌چنین باعث تغییر درکمان از چگونگی رویداد های کلیدی در قلب فتوسنتز شده است.”

لینک خبر

۵/۵ - (۲ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن